ortopedie si traumatologie

04-05-2012
floare de maslin
Nu este medic/terapeut
floare de maslin
BUNA ZIUA As dori daca se poate un raspuns din partea domnului doctor Uscatu..Va scriu din Spania, si as avea o intrebare : Este vorba de o matusa, are o durere in zona inghinala a piciorului drept de vreo 2 saptamaini, durere ce coboara inspre genunchi.Nu poate sa miste piciorul spre exterior si merge schioapa...Am fost cu ea la medic aici unul n-ea spus un diagnostic, celalat unde am facut radiografia alt diagnostic a, urmat tratamentul prescris(ibuprofen600, omeprazol20mg, si paracetamol)1capsula la 8 ore, rezultatul este acelasi (zero)...Daca se poate sa ne spuneti ce ar fi si ce ar putea face in aceasta privinta, am uitat sa mentionez matusa, are 60 de ani si din pacate nu poate sa vina in Romania pentru tratament si investigati(isi pierde locul de munca)...VA MULTUMIM PENTRU INTELEGERE, , , , , MULTA STIMA SI RESPECT, , , , ,
9 comentarii
0
04-05-2012, ora 23:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este absolut imposibil de precizat originea suferintei fara o examinare directa.
Piate fi o coxartroza, dar poate fi si un sindrom compresiv lombar, poate fi o problema musculara (iliopsoas) sau una vasculara (venoasa) etc etc.
Ce greutate/inaltime are pacienta?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
1
05-05-2012, ora 16:20
floare de maslin
Nu este medic/terapeut
floare de maslin
Buna ziua din nou domnule doctor!!!inaltimea matusi este aproximativ, , , 1, 55 - 1, 60, greutatea 55 -60 kg, , , , , , dar sa va povestesc o mica istorioara, pe care ieri nu o stiam ca sa va spun si dumneavoastra poate ajuta cumva, , , in urma cu aproximativ 35 de ani matusa a suferit o intrerupere de sarcina si nu a stat in spital cit trebuia deoarece mai avea alti copi acasa si la citeva zile nu sa mai putut misca, piciorul drep findui intepenit nemai putand umbla..a luato ambulanta a duso la spital de urgenta si in urma investigatilor facute in acele vremuri i sa pus diagnosticul de (tromboflebita)..din nou alta greseala ne luand tratamentul suficient timp..din acea perioada si pina acum nu a mai avut nici un fel de probleme de sanatate nici cu piciorul nici cu altceva. Credeti ca este vorba de o tromboflebita???.Nu stim ce sa facem ca merge schioapa si are durere in zona inghinala a piciorului drept, si gamba o simte grea (teapana, tare )Stim ca fara o investigatie nu va puteti pronunta exact despre ce este vorba, dar speram ca ne veti ajuta si doar cu un sfat, , , , , , , Din nou va multumim pentru intelegere si va dorim o zi placuta in continuare, , , , , Cu tot respectul, , , , , ,
0
03-10-2012, ora 14:38
olexiucoana
Nu este medic/terapeut
olexiucoana
Buna ziua. acum cateva zile mi'am prins degetul aratator mana stanga in usa de l masina. acesta nu este fracturat nici fisurat, in schimb am unghia neagra si pe langa unghie la fel. dr care m-a consultat mi-a recomandat scoaterea unghiei in cazul in care ma junghie. snt f ingrijorata? cum se procedeaza?
0
03-10-2012, ora 16:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Puteti evita scoaterea unghiei practicand 2-4 orificii, prin care se evacueaza hematomul. Manevra este simpla, insa necesita totusi pricepere si instrumentar steril.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
11-06-2013, ora 23:02
Lacatus Margareta
Nu este medic/terapeut
Lacatus Margareta
Buna seara. Am si eu o problema. De ieri am o durere foarte mare in calcaiul drept si am observat ca imediat deasupra calcaiului(la aproximativ 5 cm sub osul acela din interiorul piciorului care iese in evidenta ) a aparut o mica umflatura, aceea fiind cauza durerii si am observat ca durerea se raspandeste pe tot piciorul atunci cand il fortez/merg. Credeti ca este ceva grav? Multumesc anticipat!

P.S: Mentionez ca am 42 de ani si 82 kg.
0
12-06-2013, ora 10:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate va confruntati cu o tendinopatie calcaneeana (arhaic, ""achileana"") insertionala, cauzata de cele 20-30 kg in exces (nu am inteles ce inaltime aveti) si de efortul excesiv.
Prin urmare, logic, singurul tratament imaginabil consta in reducerea solicitarii tendonului, prin scadere ponderala majora si reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos).
V-as ruga sa refuzati drastic orice infiltratie locala vi s-ar propune, deoarece conduce imediat la ruperea (dezinsertia) tendonului calcaneean, o adevarata drama chirurgicala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-06-2013, ora 13:04
Lacatus Margareta
Nu este medic/terapeut
Lacatus Margareta
Multumesc. Am inaltimea 1.63 m.
0
12-06-2013, ora 13:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, raspunsul ramane valabil: aveti 25-30 kg in exces, ceea ce distruge treptat tendonul calcaneean (""achilean"").
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
23-07-2013, ora 23:54
cocaab
Nu este medic/terapeut
cocaab
sunt operata de 26 de ani de proteza totala de sold cimentata, dar de o luna am inceput sa am dureri la mers, deci cred ca a venit timpul unei revizii.vreau si eu sa stiu daca a reusit cineva sa obtina o proteza decontata de cass, ca pina acum nu am vazut decit comentarii de costuri ce un om modest nu si le poate permite.mentionez ca am 56 ani, 1, 62m/62kg.revizia protezei se poate compara cu punerea protezei initial, intreb din punctul de vedere al pacientului, adica aceeasi interventie, aceeasi recuperare, sau e mai problematic. va multumesc anticipat in cazul unui raspuns !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul