os de peste

124 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›
0
21-08-2012, ora 11:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca aveti un reflux gastric care a afectat mucoasa faringelui.. de mult timp ! de aici si tusea..s.a
o mucoasa afectata de acidul gastric este iritata, inflamata si putea sa fie traumatizata si de un simplu sambure.
0
21-09-2012, ora 19:51
lenutuca
Nu este medic/terapeut
lenutuca
buna seara domnule doctor.Am si eu o problema.In urma cu cateva zile am mancat macaroane cu branza la cuptor.branza a fost tinuta cam mult in cuptor si s-a cam intarit(era ca tabla)dar am mancat asa pt ca imi place asa.Mancand repede mi-a ramas mancare in gat timp de cateva secunde, a trebuit sa tusesc pana sa coboare in stomac.Dupa cateva minute am scuipat umpic de sange.Era asa ca dintr-o rana adica prima data rosu si pe urma portocaliu, adica tot mai deschis la culoare.Intrebarea mea:este posibil ca acel cascaval tare sa ma fi zgariat cumva in gat, pe la faringe sau eu stiu, pana sa imi curga sange??astep raspuns
0
21-09-2012, ora 20:09
lenutuca
Nu este medic/terapeut
lenutuca
am uitat sa spun ca nu sunt in tara, sunt plecata in strainatate si nu pot sa merg la vreun medic...sper ca nu este gravv
0
21-09-2012, ora 20:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Poate fi grav
Pana te intorci.tii un regim strict alimentar si peurma faci endoscopie gastricw
0
21-09-2012, ora 21:03
lenutuca
Nu este medic/terapeut
lenutuca
offf doamne.poate sa fie grav in ce sens?ar putea fi vorba despre cancer ??va rog sami raspundeti
0
21-09-2012, ora 22:16
lenutuca
Nu este medic/terapeut
lenutuca
domnule doctor va rog sa-mi raspundeti despre ce poate sa fie vorba.se poate sa fie cancer undeva la stomac sau alceva?ce as putea avea??
0
21-09-2012, ora 23:46
lenutuca
Nu este medic/terapeut
lenutuca
domnul doctor nu vreau sa va stresez dar vreau sa-mi raspundeti.poate sa fie cancer?nu cred ca o sa mai dorm deloc pana o sa ajung la un medic.va rog sa-mi ziceti o parere.ce ar putea sa fie?ce as putea sa am?
0
22-09-2012, ora 00:58
lenutuca
Nu este medic/terapeut
lenutuca
deci cred ca nu imi raspundeti pt ca si dumneavoastra va ganditi la cancer asa-i domnule doctor?sunt disperata
0
23-09-2012, ora 21:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca exagerezi cu teama... si asta nu e bine...
teama de boala in sine e o problema si necesita tratament
local putea doar sa fie traumatizata mucoasa cu un aliment tare...cum ai descris...
0
20-11-2012, ora 21:51
anca3010
Nu este medic/terapeut
anca3010
Domnule Doctor, acum aproape doua saptamani mi s-a rupt o unghie la serviciu, neavand cu ce sa o pilesc mi-am rupt-o cu dintii si crd ca mi-a ramas o bucata de unghie in gat.de atunci ma tot inteapa in partea stanga a gatului...am fost la un spital...nu mi l-a gasit, am fost la altul tot nu mi l-a vazut...am fc endoscopie si au zis ca nu am nimic..nici macar o rana...dar eu inca il simt acolo si ma mai si inteapa din cand in cand...in rest nu am niciun fel de problema..mananc, beau nu ma doare...dar am un disconfort destul de mare si cand bag degetul mi se pare ca il si simt..ce sa fac?sunt disperata deja si cunoscutii zic ca doar mi se pare mie..exista vreun pericol?ajutati-ma va rog..mentionez ca spitalele la care am fost sunt cele mai cunoscute din Bucuresti.va multumesc!
0
01-04-2013, ora 09:01
AdinaSerban
Nu este medic/terapeut
AdinaSerban
Buna ziua,
sambata seara, copilului meu in varsta de 6 ani i s-a infipt un os mic de peste in amigdala stanga. Am fost cu el la ORL, Spitalul Spiridon, pt ca era cel mai apropiat spital, doctorita care era de garda a spus ca nu il vede (noi l-am vazut, si inainte si dupa ce ne-am intors de la spital). Doctorita ne-a recomandat sa-i dam nurofen daca face febra si sa ne prezentam la Sf. Maria azi luni. Intre timp osul s-a infipt de tot in amigdala. A facut febra, dar nu a trecut de 37, 5, mananca, spune ca un pic il deranjeaza la inghitire. Spuneti-mi va rog ce putem face, la ce ne putem astepta atat timp cat copilul refuza sa mai coopereze ( Precizez ca in prima faza cand am ajuns lsambata a spital copilul a cooperat, dar pt ca dna dr. nu-i vedea osul si apasandu-i limba cu putere copilul s-a speriat si a refuzat sa mai deschida gura, apoi dna dr a vrut sa-l forteze sa deschida gura punand asistentele sa-i tina mainile si nasul... :(.nu mai comentez).

Va rog spuneti-mi ce solutii avem.
Multumesc mult!
0
01-04-2013, ora 13:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu survine nicio complicatie de la un corp starin in amigdala
mai grav este daca este pe esofag si se poate face o perforatie de esofag
in acest caz.. invatati copilul sa faca Gargara cu Ossidenta( o apa de gura)
dupa gargara ii administrati sprey Tantum Verde.. de 4-5 oripe zi 5 ziel
organismul arunca corpii straini mici
0
01-04-2013, ora 14:14
AdinaSerban
Nu este medic/terapeut
AdinaSerban
Multumesc pentru promptitudine!
0
13-05-2013, ora 17:19
Andrey Florin
Nu este medic/terapeut
Andrey Florin
Buna ziua. eu am inghitit ieri un os de pui de la o pulpa cred nu cred ca a fost cine stie cat de mare incat nu l-am putut vedea dar nu pot scapa de senzatia ca este acolo si imi este frica sa nu faca vreo tampenie sisa am probleme cu gatul apou o complicatie cv va rog o sugestie/ explicatie
0
14-05-2013, ora 11:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca ai senzatia de corp strain in gat
tre sa afci consult ORL
un tranzit baritat esofagian..
ca sa vezi daca este in faringe sau esofag
daca doar a traumatizat mucoasa..sau a ajuns in stomac.. nu mai e nici o problema
daca este corpul strain.. trebuei scos endoscopic
0
16-05-2013, ora 14:42
Andrey Florin
Nu este medic/terapeut
Andrey Florin
k mulrumesc mult de ajutor
0
05-06-2013, ora 19:11
gavpetru
Nu este medic/terapeut
gavpetru
buna ziua. D.doctor, mi-a intrat ceva in gat dar nu stiu... simt cand inghit ceva care ma zgarie in zona gatului(pe la jumatate in partea dreapta). simt ca nu prea pot respira.. ce pot face???
0
05-06-2013, ora 21:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pana maine dimineata...
nu mananci nimic acru, citric, acidulat
bei multe lichide calde
tantum verde de supt
maine mergi la ORL
0
05-06-2013, ora 21:45
gavpetru
Nu este medic/terapeut
gavpetru
va multumesc foarte mult, dar am o problema..nu este nici o farmacie deschisa la ora asta... este vreo problema(am fost afara pana acum)?
0
10-06-2013, ora 22:12
AndrewsDJ
Nu este medic/terapeut
AndrewsDJ
Buna. cum pot sti daca osul este in esofag sau daca e in mucoasa? se simte cumva mai special? sau e la fel
0
11-06-2013, ora 08:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un cosnult ORL..ajuta !
0
11-06-2013, ora 11:25
AndrewsDJ
Nu este medic/terapeut
AndrewsDJ
nu simt intepatura, nici mare durere. dar simt un discomfort, de parca am noduri in git.
0
12-06-2013, ora 15:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e de la faringita iritativa din cauza problemelor gastrice si regim gresit alimentar
0
01-07-2013, ora 19:22
iurie81
Nu este medic/terapeut
iurie81
buna seara, acuma seara am inghitit un os de peste si il simteam in zona laringelui, am mincat niste covrigi am mai vomitat, la moment osul nul simt dar simt un discomfort si ca un nod in gat.spunetimi varog enevoie sa ma prezintla un ORL, sau e vorba deja de o iritatie.MERSI MULT!
0
01-07-2013, ora 22:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
prezenta osului se manifesta prin intepaturi
daca la deglutitie nu mai inteapa...este doar iritatie...
mergeti maine la orl... pentru un consult devspecialitate
0
01-08-2013, ora 02:03
Iulliann
Nu este medic/terapeut
Iulliann
s-a spar un pahar in bucatarie iar o aschie a sarit fara sa imi dau seama pe o felie de chec care am mancat-o si mi s-a oprit direct in gat si o simt de ieri, ce pot face?
0
01-08-2013, ora 09:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
urgent la ORL
0
14-10-2013, ora 15:34
Andra1520
Nu este medic/terapeut
Andra1520
Buna ziua,
acum aprox. 1 ora am mancat un bors de peste. A fost strecurat inainte si nu avea deloc oase, aparent. In schimb, desi am mancat cu prudenta, la o inghititura am simtit ca am inghitit ceva putin mai tare, ori o fi fost o bucatica de leguma sau un os mic, cam de 1 cm si jumatate. Dupa care, am avut o senzatie de disconfort in partea dreapta a gatului, aprox. in zona amigdalei drepte. Am mancat si felul 2, fara sa am vreo intepatura sau alte senzatii, insa acum dupa ce am terminat de mancat simt un disconfort in partea dreapta si o senzatie de nod in dat, dar fara sa ma doara. Credeti ca e posibil sa fi ramas blocat acel os/ este un pericol? Ce ar trebui sa fac? Multumesc foarte mult.
0
14-10-2013, ora 20:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu e os
osul da senzatie de intepatura
este o iritatie sau un traumatism local
tab de tantum verde 3_4 pe zi ar rezokva problema...
daca senzatia persista...naine mergi la orl
0
12-11-2013, ora 20:32
roxanna16
Nu este medic/terapeut
roxanna16
Buna seara!

In urma cu 1 ora am mancat o bucata de carne de pui, si am senzatia ca am inghitit un os de pui (ceva mic sub 1cm si subtire). Nu l-am sesizat, am verificat bucata de carne si nu avea nimic dar in momentul inghitirii am simtit ca ma atinge ceva in gat. In acest moment nu ma deranjeaza nimic, nici in gat, nici in stomac. De aceea nu sunt sigura daca a fost sau nu os. Dar sunt o fire teribil de ipohondra.

Credeti ca este posibil ca un os mic de pui sa perforeze stomacul? Poate fi digerat de stomac un astfel de os? Este cazul sa fac un consult la gastroenterologie?
Ce ma sfatuiti sa fac, pentru a elimina orice risc. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
124 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.