osteoarticulare pot sa fac bai in ape termale?

06-12-2011
centeri iusztina
Nu este medic/terapeut
centeri iusztina
Ma numesc Iusztina din Baia Mare am fost operata protezare sold cu cimentare in urma cu trei ani intrebarea mea este daca pot sa fac bai in ape termale ? multumesc pentru raspuns
5 comentarii
0
14-01-2012, ora 23:30
ADRIANAH
Nu este medic/terapeut
ADRIANAH
Problema mea cu piciorele se manifesta mai ales seara, nu conteaza ca sunt obosita sau odihnita, nici nu stiu foarte clar sa explic si sa redau ceea ce simt, efectiv parca ma dor oasele in interior, iar daca apas sau simulez un masaj, parca se linisteste pentru cateva clipe, tot timpul trebuie sa le misc, sau sa le ridic, dar mai ales sa le masez.
Va rog ajutati-ma cu o informatie sau ceva concret, ce as putea face.
0
15-01-2012, ora 00:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul depinde de cateva premise: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, vasculare, inflamatorii-reumatologice, metabolice, neurochirurgicale, cardiace, renale, hepatice etc etc.
Fara cunoasterea acestor premise si fara un examen clinic direct este absolut imposibil de elaborat un raspuns.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-01-2012, ora 13:01
ADRIANAH
Nu este medic/terapeut
ADRIANAH
Buna
Va multumesc pentru raspunsul dvs
Am 39 ani si 80 kg, inaltimea de 1, 80 mtr, intra-adevar muncesc la birou, efectiv stau si 10 ore pe zi in sezut, am probleme cu acumularea de nisip sau pietre la rinichi, de asemenea ma supara reumatismul, de foarte multi ani. Ceea ce ma ingrijoreaza este ca, mama mea are demult aceleasi probleme si simptome ca si mine (sau eu ca ale ei, ar fi mai corect), iar de o samtamana in spatele genunchiului i s-a format un chist apos si are niste dureri foarte mari, exagerat de mari. Insist cu aceste amanunte deoarece efectiv nu stiu unde sa ma indrept pentru a trata aceste probleme, pt mama mea si pt.mine. Stiu ca mama a fost la medic, pentru osteoporoza, la reumatologie, dar nici vorba de vreo ameliorare sau de schimbare cat de mica, din contra este ma grav acuma, prin aparitia chistului .Nu mai stiu ce sa fac, vreau sa o ajut pe mama, in acelasi timp doresc sa previn pentru mine daca se poate, dinainte sa ajung asa de rau ca si mama mea. Vi-as fi recunoscatoare profund pentru inca un raspuns si multumesc anticipat.
0
15-01-2012, ora 13:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Chistul de care relatati (popliteu) este unul dintre simptomele tipice ale gonartrozei (distrugerea cartilajului articular), la randul ei determinata de supraponderabilitate si efort fizic excesiv. Fireste ca se pot asocia probleme vasculare (insuficienta venoasa periferica, varice), renale, cardiace, toate avand legatura cu supraponderabilitatea.
Nu exist nici o problema de reumatologie sau de "osteoporoza", ci mai mult de supraponderabilitate si efort fizic excesiv, care distrug articulatiile (artroza).
Solutiile sunt logice si neechivoce, si anume normalizarea greutatii si reducerea drastica a efortului fizic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-01-2012, ora 13:29
ADRIANAH
Nu este medic/terapeut
ADRIANAH
Buna
In cazul mamei mele, nu este problemea de supragreutate, fiind o femeie cu greutatea potrivita pentru inaltimea ei, asa a fost toata viata, efort fizic iarasi nu cunosc sa faca exagerat, iar la mine este la fel, singura diferenta e, ca am cu 10 kg mai mult de 4 ani incoace, de cand am nascut, decat ar fi normal sa am la inaltimea mea, dar problema cu picioarele o am demult, inca de cand eram mai slaba.Adriana
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.