osteoartrita si tiroidita hashimoto?

23-07-2010
elvy.elvira
Nu este medic/terapeut
elvy.elvira
Osteoartrita este un diagnostic pe care mi-l atribui (cu semnul intrebarii, bineinteles), pentru ca semnele radiologice si simptomele simptomele pe care le am se incadreaza in tabloul acestei boli. Necazul meu a debutat de mai bine 3 ani, si a inceput cu dureri articulare nocturne, simetrice, intai la ambele incheieturi ale mainilor, apoi la ambele coate. Perioade de durere, tratament cu antiinflamatoare si bai saline, apoi remisiune. Intre timp a aparut o amorteala a varfurilor degetelor la ambele maini, mai mult la stanga. In timp, amorteala a coborat mult spre palma, si s-a accentuat. Incheietura mainii e foarte sensibila la eforturi foarte mici, nu mai am forta de loc, nervul median este afectat, furnicaturi, arsuri, intepaturi, pierderea aproape totala a sensibilitatii. In acesti 3 ani am frecventat mai multi medici care au suspectat poliartrita reumatoida, dar care a fost infirmata de analize, si a fost considerata o simpla artroza. In noiembrie 2009 am fost trimisa si la un control endocrinologic unde mi s-a depistat tiroidita hashimoto. Am si frecvente simptome de sindrom Raynaud. La radiografia comparata a mainilor apar foarte multe modificari degenerative articulare si osoase, evident cauzate si de insuficienta circulatie sanguina la nivelul degetelor. De obicei mi se spune:"suferiti de o boala autoimuna, e o situatie complexa, continuati cu antiinflamatoare si yogaflex." Intre timp mi s-a descoperit un cancer uterin, de care am fost operata, dar care face prohibitive unele metode de tratament, incluzand fizioterapia sau balneoterapia. Ma sperie faptul ca sindromul de Tunel Carpian netratat m-ar putea duce la infirmitate permanenta. Va rog mult sa ma indrumati spre un medic care sa descurce complexitatea problemelor mele si sa ma poata ajuta inainte de a fi prea tarziu. Multa sanatate tuturor!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.