Osteomalacie

29-11-2012
elena90
Nu este medic/terapeut
elena90
Buna ziua,


Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat, sa ma indrumati la ce medici/spitale din tara as putea sa apelez in legatura cu problema mea. Am un rahitism sever netratat din copilarie, acum osteomalacie. Sunt operata de scolioza, am coxartroza (din cauza careia nu pot sa stau mult timp in picioare sau sa merg pe distante lungi, ma dor foarte tare articulatiile soldului si genunchii), ma dor oasele, imi pocnesc articulatiile, nu am putere/forta in brate, am observat in ultimul timp ca noaptea, sau cand stau intinsa mai mult timp, ma dor muschii picioarelor ca si cum s-ar atrofia si simt nevoia sa ma ridic din pat, sa merg.
Am si o infatisare putin neobisnuita, coastele deformate si proeminente cu matanii rahitice, bose frontale, umerii ingusti (lumea imi spune ca par incordata), un medic mi-a spus ca sunt atrofiati, un kinetoterapeut ca sunt deformati, 'mancati', de la rahitism. am si o scurtare de membru cu 1, 5 cm, sunt mica de inaltime.

Vara aceasta am fost la Iasi deoarece aveam probleme mari la mers, iar doamna doctor de acolo mi-a spus ca mi se atrofiaza muschii piciorului stang, cel cu scurtare si m-a speriat destul de tare. se poate intampla asa ceva? Interpretarea radiografiei: ' bazin deformat asimetric cu aspect in trefla si scolioaza lombosacrata cu rotatie. Protuzie acetabulara foarte marcata in special pe partea stanga. coxavara bilaterala de 150 grade. in obs. veche osteomalacie'
Stiu ca nu se mai poate vindeca boala mea la varsta aceasta, am 22 de ani, va rog sa imi spuneti daca sunt tratamente care m-ar putea ajuta sa ma simt mai bine in afara de kinetoterapie? sau alte analize care as putea sa le fac, oasele se vor deteriora incontinuu?
Va multumesc frumos!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.