osteoporoză la 46 de ani - vă rog mult un răspuns!

14-08-2014
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Bună ziua! Am 46 de ani şi nu sunt la menopauză, menstruaţia fiind normală. Anul trecut, în urma unor puternice dureri de coloană, am fost diagnosticată cu osteopenie. Anul acesta au intervenit dureri foarte mari de umeri şi am repetat DEXA unde a reieşit că am osteoporoză T score - 3 iar la radiografia umărului drept care mă doare cel mai tare scrie: osteoporoză accentuată difuză. La recomandarea medicului de familie am făcut un echo de tiroidă şi mi-au fost depistate două chisturi, pe ambii lobi, de 0, 5 cm. Vă rog foarte mult să-mi spuneţi ce probleme sunt cu aceste chisturi şi care ar putea fi cauza acestei osteoporoze mult prea timpurie din câte ştiu şi ce ar trebui să fac în continuare. Mulţumesc mult anticipat!
3 comentarii
0
19-08-2014, ora 13:43
Frasia
Nu este medic/terapeut
Frasia
De regula la tiroida sant chisturi benigne pot fi operabile dupa ce depasesc 5 cm.Osteopenia netratata duce la osteoporoza...tratamentul il primesti de la reumatolog.
0
23-08-2014, ora 16:48
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Mulţumesc mult pentru răspuns!
0
29-08-2014, ora 16:35
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Bună ziua, am fost la endocrinolog cu problema descrisă mai sus şi, în urma unor investigaţii, am fost diagnosticată cu status eutiroidian. Îmi poate explica cineva ce reprezintă pentru că medicul a fost destul de zgârcit la vorbă, mi-a dat tratament cu Caldefix pentru osteopenie şi osteoporoză şi mi-a spus să repet analiza PTH care are valoarea 10, 2 pg/ml ( val. referinţă peste 11 pg/ml ). Mulţumesc mult anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Osteoporoza - ce trebuie să știi?
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Osteoporoza
  • S-a descoperit gena care încetinește scăderea densității osoase
  • Un nou posibil tratament pentru osteoporoză
  • Alimentele pe bază de soia ar putea proteja femeile la menopauză de osteoporoză
  •