Osteoporoza sau altceva?

13-01-2009
cmada17
Nu este medic/terapeut
cmada17
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema. Am fost operata de histerectomie totala la varsta de 31 de ani (acum 6 luni ), iar analizele pe care le fac imi arata ca am o lipsa de calciu ionic. Stiu ca la mine a inceput menopauza impusa si in afara de bufeurile suparatoare ma mai doare piciorul drept in zona inghinala si ambele picioare de la glezna in jos. Daca merg mai mult durerile la glezne se intensifica, dar nu exagerat. Vreau sa stiu daca ar trebui sa fac o cura de calciu si vitamina D si care ar fi medicamentele cele mai indicate. Dupa operatie nu am luat nicio formula de medicatie care sa contina calciu. Vreau sa previn pe cat pot aparitia osteoporozei si nu stiu cum. Va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.
15 comentarii
0
13-01-2009, ora 21:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Din experienta personala si lecturi va pot spune ca extrem de rar exista o problema patologica a calciului. E problema mult exagerata.
Ceea ce descrieti D-voastra se apropie mai mult de o problema vasculara (insuficienta venoasa periferica), motiv pentru care ar fi indicat sa consultati un chirurg vascular.
Cel mai bun tratament pentru osteoporoza este miscarea, respectiv mentinerea tonusului muscular si evitarea cresterii ponderale (obezitatii).
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
14-01-2009, ora 08:04
if
Nu este medic/terapeut
if
Pentru domnul dr. Marius Uscatu: Am 51 de ani si am fost diagnosticata cu poliartrita reumatoida in anul 1997. Am facut tratament cu salazopirin la inceput. Boala a evulat totusi, iar acum tratamentul pe care il urmez este methotrexat injectabil 5mg/sapt. Problema pe care doresc sa v-o expun este ca degetele mari de la picioare s-au deformat foarte rau, le-a fortat si pe celelalte sa se deplaseze din articulatii si deasemenea s-au "cocosat" ca si cum s-ar fi scurtat tendoanele, motiv pentru care, mersul este din ce in ce mai anevoios. Exista un remediu pe cale chirurgicala? Ce riscuri ar implica o astfel de interventie si unde anume se poate face? Va multumesc foarte mult.
0
14-01-2009, ora 09:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna "if",
Ceea ce descrieti D-voastra se incadreaza in "piciorul reumatoid", entitate binecunoscuta in Occident.
Tratamentul acestei afectiuni face parte din sfera preocuparilor mele, iar singura solutie este cea chirurgicala.
Ma puteti contacta pe email, telefon; de asemenea veti putea urmari la Antena2, marti 20 ianuarie ora 15.00, un interviu cu mine in direct despre aceasta boala si solutiile chirurgicale.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
15-01-2009, ora 11:48
if
Nu este medic/terapeut
if
Aparitia relativ frecventa a aftelor bucale are legatura cu admistrarea de methotrexat?
0
19-01-2009, ora 00:13
flori_baluta
Nu este medic/terapeut
flori_baluta
PENTRU DOMNUL DOCTOR MARIUS USCATU.MAMA MEA ARE 54 ANI SI A FOST DIAGNOSTICATA CU OSTEOPOROZA LA GENUNCHIUL STANG.IN URMA TRATAMENTULUI PRESCRIS DE MEDIC S-A SIMITT MAI BINE PRIMELE DOUA SAPTAMANI DUPA CARE DUREREA A DEVENIT MULT MAI PUTERNICA.SE DEPLASEAZA DOAR PRIN CASA FOARTE GREU.AS DORI SA MA CONTACTATI SI SA-MI SPUNETI PAREREA DVS. VA MULTUMESC.
0
19-01-2009, ora 00:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Osteoporoza este de obicei generalizata la intreg scheletul osos; cea localizata apare in cazuri particulare, cum sunt imobilizarile de lunga durata.
Nu va contrazic, dar este pentru prima data in cariera cand sunt confruntat cu acest diagnostic: """OSTEOPOROZA LA GENUNCHIUL STANG""'.
Probabil cauza durerii este alta, de natura artrozic-degenerativa sau altceva. Nu mi-ati precizat nimic despre statusul ponderal (obezitate??) si nici despre antecedente, tratamente cortizonice etc. Toate acestea ar putea conduce la simptomatologia descrisa.
In rest, pentru osteoporoza peri-menopauzica (de varsta) izolata eu recomand un singur tratament: miscarea.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
20-01-2009, ora 20:29
flori_baluta
Nu este medic/terapeut
flori_baluta
PENTRU DOMNUL DOCTOR MARIUS USCATU.VA SCRIU IN NUMELE MAMEI MELE IN VARSTA DE 54 ANI CARE SE CONFRUNTA CU O BOALA NUMITA OSTEOARTROZA.A FOST INTERNATA UNDE A URMAT UN TRATAMENT CU MOVALIN -INJECTII, TADOR IAR ACUM IA ARTROSTROP DAR NU SE VEDE NICI O AMELIORARE.MENTIONEZ CA A FOST OPERATA DE HERNIE OMBILICALA . ARE 1, 65 M SI100 KG SIARE SI O TROMBOFLEBITA.SE DEPLASEAZA DOAR PRIN CASA CU MULTA GREUTATE AVAND PUTERNICE.AS DORI SA-MI SPUNETI PAREREA DVS.SI SA MA INDRUMATI CE SA FAC MAI DEPARTE VA MULTUMESC.CU STIMA SI RESPECT FLORINA BALUTA
0
20-01-2009, ora 21:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Va raspund punctual:
- osteoartroza sau artroza reprezinta o boala cronica degenerativa, constand in distrugerea progresiva a articulatiilor;
- tromboflebita este redutabila si necesita tratament trombo-profilactic (anticoagulant)
- din punctul meu de vedere problema este una singura: OBEZITATEA. In cazul dansei este o obezitate grava si reprezinta sursa tuturor problemelor. va garantez ca la o greutate de 50 kg se va misca infinit mai bine, indiferent de osteroartroza sau tromboflebita.
- prin urmare incercati sa uitati de toate celelalte probleme de sanatate si sa va concentrati asupra problemei esentiale: scaderea ponderala spre o normalitate de 55-60 kg maxim si celelalte suferinte se vor rezolva spontan si miraculos.
Nu mi-o luati in nume de rau si incercati cu adevarat sa rezolvati aceasta problema. Imi veti spune ca nu este posibil, iar eu va voi raspunde ca nu exista limite, iar limitele sunt doar in gandirea noastra.

Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
20-02-2009, ora 17:34
angel222
Nu este medic/terapeut
angel222
am un coleg de liceu, care sufera de "boala oaselor de sticla"(cred ca asta e o denumire populara) cu ce l'am putea ajuta noi, are probleme si in fam, iar colegi si profesori din liceu vrem sa'l ajutam.De curand a cazut si si-a fracturat membrele inferioare de la genunchi in jos, la unul din membrene avea si o tija metalica.va multumesc si astept un raspuns! VREM SA"L AJUTAM!
0
08-07-2010, ora 14:29
turcas mirela
Nu este medic/terapeut
turcas mirela
buna ziua am si eu o intrebare, am un fiu de 13 ani si are o inaltime de 1, 70 m este normal?si unde trebuie sa ma adresez pt un control?va multumesc
0
08-07-2010, ora 14:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Inaltimea vi se pare prea mica?? Sau prea mare??
Nu inteleg care este problema D-voastra.mie mi se pare absolut normal...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-08-2010, ora 22:51
saby-sabyna
Nu este medic/terapeut
saby-sabyna
Buna ziua !mama mea are 60 de ani si sufera de osteoporoza, aproape doua saptamani nu s-a putut misca din pat a facut injectii iar la cateva zile nu a mai putut sa mearga pt ca o durea tare piciorul stang incat nu poate sta pe el, ba mai mult isi simte soldul umflat. Este disperata ii este frica sa nu ajunga la operatie.ce poate sa aiba sau ce sa faca ??????-va multumesc!
0
11-08-2010, ora 23:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu ati precizat un amanunt capital: ce greutate are mama.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-08-2010, ora 17:57
saby-sabyna
Nu este medic/terapeut
saby-sabyna
buna ziua,
mama are 74 de kg
0
13-08-2010, ora 11:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Osteoporoza are 2 cauze majore: obezitatea si imobilizarea la pat.
Obezitatea determina dureri articulare prin supraincarcare mecanica, pacientul renunta la miscare, se blocheaza in pat si incepe osteoporoza. Imobilizarea creste greutatea si apare cercul vicios.
Prin urmare, singura solutie este normalizarea greutatii, care va permite mobilizarea si combaterea osteoporozei.
Este o iluzie sa va asteptati la un tratament medicamentos care sa suplineasca lipsa de vointa pentru normalizarea greutatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteoporoza
  • S-a descoperit gena care încetinește scăderea densității osoase
  • Un nou posibil tratament pentru osteoporoză
  • Alimentele pe bază de soia ar putea proteja femeile la menopauză de osteoporoză
  • Expunerea constantă la lumină artificială ne poate afecta sănătatea
  • Terapia hormonală post-menopauză îmbunătățește sănătatea oaselor
  • Factori de risc pentru osteoporoză
  • Viața după histerectomie
  • Ovarectomia - păstrăm sau nu ovarele la histerectomie?
  •