Osteoporoza sexiodopriva si tratament cu Fosavance

19-01-2010
dana46
Nu este medic/terapeut
dana46
Va rog, ajutati-ma! In urma analizelor de mai jos si a unei DEXA cu scor de 3.8, am prinit acest diagnostic : Osteoporoza sexiodopriva si tratament cu Fosavance ( un fosamax cu adaugire de vit D)
Stiu ca este cel mai nou pe piata si asta imi da semne de intrebare. Am un reflux esofagian de tip B si o boala de ficat neelucidata inca, probabil ciroza dupa simtome ( fac investigatii dar din pacate cu pasi mici )

In afara de reactiile adverse..., simtome la ingerare, sunt prea parapadita cu ficatul si daca tratamentul este de durata macar sa am UN MEDICAMENT MAI BLAND, injectabil daca s-ar putea SI CARE SA OFERE O REFACERE CONSIDERABILA, daca voi trece de problemele hepatice. Ce tartament mi-ati recomanda ? Este foarte importanta si parerea DVS despre situatia mea.
pacienta 46 ani
PTH 18.03
250H VIT D3=10.83

Biochimie
ALKP=150.1, CA=9.7, CA+ =4.2, PHOS=4.71, mg=2.05, GLU=84.9, CREA=0.6, UREEA =57.8, TP =7.5
AST (tgo)=115.9
ALT (tgp) =137
CHOL=203.7
TRIG=298.9
hematologia toata buna doar He# 4.8 ( maxim 4.3)

Multumesc anticipat
4 comentarii
0
20-01-2010, ora 13:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Avand in vedere ca ai probleme digestive [ gastrice, hepatice ], eu nu sunt de acord cu Fosavance care este un medicament pretentios si are frecvent efecte adverse la nivel gastric si esofagian.Pentru osteoporoza nu pot sa-ti recomand eu un tratament, trebuie sa te adresezi medicului tau de familie sau altui reumatolog /endocrinolog. Nu numai osteoporoza trebuie tratata, dar si ficatul are nevoie de terapie de sustinere.
0
20-01-2010, ora 19:44
dana46
Nu este medic/terapeut
dana46
Multumesc dna doctor.
Am probleme hepatice /gastice neelucidate ( hepatopatie cronica) un reflux esofagian de tip B, un chist de 1 cm la rinichiul drept si se mai vad prin analize. De aceea imi pun atatea intrebari si ma framant ca ma dor oasele dar nu vreau sa-mi complic situatia si mai mult. Am fost programata ptr o punctie hepatica dar s-a amanat prt ca au mai scazut putin TGO si TGP (care s e tot modifica si la intervale mici. Din noiembrie ma tot duc la"Un spital" si nu am reusit sa finalizez si sa am un doiagnostic, un tratament corect.

Am scanat si arhivat toate analizele, ecografiile, endoscopiile, externarile si un mic istoric ( asa cum m-am priceput eu) si as vrea un diagnostic( macar o parere si tot ma ajuta) sa pot beneficia de un tartament.
Ma puteti ajuta ? As putea trimite toate informatiile la o adresa de email sau personal.
Va multumesc anticipat.
Cu bine.
0
20-01-2010, ora 20:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
- dar nu-ti promit ca voi analiza imediat datele.maine sunt foarte ocupata toata ziua.cred ca spre sfarsit de saptamana vei avea un raspuns.
0
20-01-2010, ora 22:03
dana46
Nu este medic/terapeut
dana46
Va multumesc ptr bunatate Dna Dr. Balcan
Cand se poate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: