Otita

09-11-2012
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Buna ziua.
Baiatul meu de 5 ani are mereu probleme cu racelile. De la 1 an face des si apoi foarte des amigdalita pina cind la 3 ani jumate am ajuns ca i-au fost extrase de tot amigdalele si adenoizii tot in aceeasi operatie. Dar dupa aceasta problema s-a mutat la nas care foarte greu se vindeca si a facut acum un an si rinosinusita cu otita bilaterala.
Problema se repeta din ce in ce mai des uneori gindesc ca poate nu ar trebui sa-l mai duc la gradinita.

Acum o luna a facut rinita care a trecut in otita pe partea stinga, si a primit tratament cu AMOXICILINA, DROPLEX, IBUFEN si RINOXIL si iata luna aceasta iarasi a facut rinita care dupa aproape 2 saptamini a trecut si cind credeam ca deja totul e bine ieri dupa masa mi-a spus ca il doare iarasi urechea stinga, nasul nu curge febra la inceput nu avea dar a 2 zi s-a ridicat la 38, 1 si deoarece la noi in oras a fost hramul orasului si policlinica nu a lucrat, i-am picurat in ureche picaturi DROPLEX de care i-am picurat si luna trecuta cind a facut otita, si i-am dat si IBUFEN.
Durerea din urechea stinga am inteles ca nu e constanta ci pulseaza, in plus imi arata ca si spre obraz il doare, capul la fel il doare inca inainte de a-mi spune ca il doare urechea si e foarte slabit, palid si miinile si picioarele il dor. Mentionez ca in privinta dintilor e totul in ordine.

AJUTATI-MA va rog poate trebuie sa dau ceva analize dar nustiu care anume ca sa stabilesc care e cauza de fapt ca sa incep cu tratarea acestei cauze ca sa nu apara aceeasi problema iarasi.
Poate fi cauza o alergie, sau polipii, daca da atunci ce analize sa-i fac.
Si care cauze ar mai putea fi.
La medic cind merg am impresia ca nici ea nustie ce sa-i mai scrie.
In sectie cind merg imi scrie pe fuga tratamentul fara ca sa-mi explice care e cauza (poate i-au crescut iarasi polipii ceea ce medicul ORL ar putea sa mi-o spuie fara analize).

Mai tin sa mentionez ca uneori imi pare ca nu prea aude, asta e dupa parerea mea.

Va rog mult cu un sfat in privinta care ar putea fi cauza acestor rinite si otite frecvente si ce analize ar trebui sa dau ca sa gasesc care e cauza.

Multumesc foarte mult.
2 comentarii
0
09-11-2012, ora 17:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauza recidivelor este tratamentul incomplet si incorect.
excesul de antibiotice distruge flora intestinala normala si implicit scade imunitatea.
Trebuei sa gasiti un medic ORL.. cu un cabinet dotat cu impedansmetru, audiomentru, microscop, endoscaop nazal... pentru consult complet si tratament complex.. mergeti l ael la control pana la vinedecarea completa
cititi pe forum tot ce am scris la polipii.si la otite.. acolo o sa gasiti cum se fac inhalatii, spalaturi nazale, aromoterapie, aerosoli
ar trebuie sa cumparati aparat salin si aparat de aerosoli
trebuie schimbat regimul alimentar.. exclus dulciurile si ciocolata pe un timpp, exclus fructele citrice, asucurile cu acid, mancarea acra si cu otet..
urechile trebuie corect incalzite de mai multe ori pe zi.. pana med ORL confirma ca timpanul s.ia revenit complet
NU mai acceptati tratament pentru nas, gat, urechi.. de la med. de familie si pediatru
0
11-11-2012, ora 12:35
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Mersi mult.
Asa am procedat. Am mers la un medic ORL din alt oras dupa parerea mea foarte bun, care participa la multe conferinte si altceva de acest gen in diferite tari si care are si ceva aparate pentru control.. La ea am mers si toamna trecuta tot in noiembrie cind a facut Rinosinusita si Otita Bilaterala si dupa tratamentul care ni l-a scris anul trecut practic timp de un an a avut doar o singura data bronsita, iar in rest doar raceli usoare care au trecut fara antibiotic.

Medicul deci ne-a diagnosticat cu RINOSINUSITA dupa ce am facut radiografia si cu OTITA MEDIE ACUTA recidivanta si ca dupa ce a fost controlat cu impendasmetru a zis ca si auzul e putin afectat. Din spusele doctoritei am inteles ca a avut cazuri cind aceasta boala apare si mai des nu ca la noi peste un an de zile.
Am intrebat-o si care ar fi cauza acestei boli (tinind cont ca a vut adenoizi care au fost extrasi cu un an jumate in urma ).
Doctorita ne-a spus ca adenoizii nu sunt crescuti si ca e putin probabil ca ar putea fi pe fon alergic aceasta boala, cauza fiind infectia care trebuie tratata.

Tratamentul dat de dumneaei este:
Cefuroxim (ENFEXIA) cite 250mg de 2 ori /zi timp de 10 zile
ACC- 100 mg de 3 ori/zi timp de 14 zile
Sinupret -1 pastila de 3 ori/zi timp de 24 zile
Suprastin -1/3 pastila de 2 ori/zi timp de 10 zile
Spalaturi nazale cu Reghidron 1/2 lingurita la 100ml apa de 5-6 ori/zi
Picaturi compuse -Ciprofloxacina- 2ml
Naftizina -2ml
Hydrocortizoni -2ml cite 3 picaturi de 4-5 ori/zi
Gargara+spray Ingalipt de 3 ori/zi

Dupa 10 zile sa continui tratamentul inca 14 zile cu
Co-trimoxazol -240mg de 2 ori/zi timp de 14 zile
Clemastin -1/2 pastila de 2 ori/zi timp de 14 zile
Spalaturi nazale cu Reghidron
Picaturi compuse cu Ciprofloxacina -2ml
Hydrocortizoni -2ml cite 3 picaturi de 3-4 ori/zi
Gargara + spray Ingalipt de 2 ori/zI.

Si deoarece ae va fi plecata din tara pe un timp la control ne-a zis sa venim dupa 28 noiembrie.
In plus ne-a sfatuit ca pe viitor daca rinita nu trece cel mult in 7 zile sa venim la ea la control.

Deci ce parere aveti de tratamentul prescris si de sfaturile date.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.