otita

21-03-2016
teomicutza
Nu este medic/terapeut
teomicutza
Buna ziua am un baietel de 3 ani care sa plans ca il doare urechea..am fost la un doctor orelis care a fost foarte indiferent cu noi ptr ca copilul a inceput sa planga si sa spoeriat si nici nu a vrut sal consulte.Pana la urma sa uitat putin in urechea copilului si a spus ca are otita...ne-a dat zinat picaturi de vibrocil si nurofen.intreabarea este in cat timp se trateaza otita? si daca ar mai trebui sa merg la control.Va multumesc
6 comentarii
0
21-03-2016, ora 09:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
peste acel tratament se fac si tratamente locale la ureche
aplicatii de cald uscat si picaturi antiinflamatoare
la control se merge obligatoriu..fiindca vindecare dureaza si difera de la caz la caz
0
21-03-2016, ora 09:09
teomicutza
Nu este medic/terapeut
teomicutza
multumesc mult ptr raspuns am sa merg la o alta dr la un control ca dr la care am fost abea a vrut sa mil consulte.foarte dezamagita am ramas cu dr astia rezidenti
0
19-04-2016, ora 07:24
teomicutza
Nu este medic/terapeut
teomicutza
am nevoie de un raspun nu mai stiu ce sa fac.acum o luna copilul sa plans ca il doare urechea am fost cu el la un medic ne-a zis ca are otita ne-a dat zinat si ptr febra si vibrocil.dupa 1 saptamana ce am terminat tratamentul in una din zile copilul a zis mami doare rechea am fost cu el la medic dar precizez ca aici avem doar un singur medic care era in concediu.Am venit acasa durerea disparuse iar dupa o saptama copilul a facut rosu in gat a avut tatament cu augumentin 6 zile dupa terminarea tratamentului ziua urmatoare copilul pplangea cal doare ureche fiind duminica nu stiam ce sa fac ce sai dau sa-i treaca si cineva mi-a zis sa-i pun 2 pic de ulei caldut.asa am facut durerea ia disparut dar dupa cateva ore a facut o febra 37.6 iam dat de febra si na mai avut nimic.ieri am fost la un consult orl si dr mia zis ca are ceara mi-a dat o gramada de medicamente ptr tusa ketof dar copilu nu tuseste sumetrolin vibrocil picaturi si picaturi de otocalm.se poate de la ceara sa fi avut durerea de ureche se poate de la ceara sa faca putina febra.sincer spun ca nu stiu daca sa mai bag atatea medicamente daca e bine ce tratament mi-a dat
0
19-04-2016, ora 11:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 de la ceara nu face febra
dar un dop de ceara.. poate sa accentueze durerea din ureche.. daca dopul este impins cu betisorul peste timpan
2 o otita repetata se intampla doar la coiii care au probleme cu mucoasa nazala..sau daca au reflux gastro-esofagian si au mereu rosu in gat
3 asa ca tratati corect nasul. gatul..si incalziti mereu urechile. este unica sansa sa nu se mai repete otitele
0
19-04-2016, ora 12:07
teomicutza
Nu este medic/terapeut
teomicutza
domnu doctor spuneti-mi va rog e bun tratamentu ce mi la dat..am intrebat daca are otita si mia zis ca nu vede de ceara...picaturile oticalm sunt bune ptr ceara sa se dizolve?
0
19-04-2016, ora 12:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. otocalmul nu dizolva dopul
pune apa oxigenata cate 3-5 pic..astepti sa faca efectul si stergi bine cu sergetele de hartie
dupa pui picaturile calde de Otocalm
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: