otita-cedax si klacid administrate concomitent?

23-11-2010
ismi3ismi
Nu este medic/terapeut
ismi3ismi
Fetita mea, in varsta de 3 ani si 2 luni, 12 kg, in urma unei raceli, a facut otita medie acuta congestiva bilaterala, cu febra38, 6-39, 4.I s-a prescris Cedax 4ml la 24 ore.I-am dat pt febra Panadol si sirop Nurofen alternativ, pt ca facea febra la 5-6 ore.Dupa 5 zile de Cedax, inca face febra, la intervale de 8-10 ore.Doctorul mi-a zis sa-i dau in urmatoarele 2 zile si Cedax-cate 4ml, cat si 5ml Klacid (administrat la 3 ore dupa Cedax), urmand apoi sa continui cu Klacidul pt 7 zile, in doza de 5ml la 12 ore.Intrebarea mea este: ii face rau sa ii administrez cele 2 antibiotice impreuna in 24 de ore(4ml cedax+10 ml in 2 prize Klacid), in cele 2 zile?
Facand febra timp de 6-7 zile pana acum, si administrandu-i in aceste zile panadol si nurofen alternativ la interval de 5-6 ore, este pericol de supradozaj?Cat timp maxim se pot da aceste antitermice?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul