otita+ciuperca!

07-08-2009
sorin7907
Nu este medic/terapeut
sorin7907
buna ziua!am o problema cu urechea stanga:am avut o otita congestiva care a dus la perforarea timpanului!am fost la orl mi sa dat un tratament si toate bune! momentan sint in talia si cred ca ma tras curentul pentu ca a inceput sa revina durerea in ureche si o senzatie de apa in ureche. am fost aici la doctor, ma curatat in ureche si mi-a dat :PEVARYL1%emulsione cutanea cate 2pic de 2ori pe zi si LEVOXACIN 500MG, oral cate1pe zi. intrebarea mea este, pt cine stie sigur, cat de bune sint pastilele astea?eu ma intorc luni in tara si o sa merg la medicul la care am fost dar pana atunci vreau sa stiu daca este bun tratamentul asta sau este vreun risc de agravare?multumesc si astept un raspuns cat mai repede!
3 comentarii
0
07-08-2009, ora 13:13
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Eu mi-am pierdut auzul la urechea stanga cand eram copil in urma unei otite tratate cu medicamente.
Nu sunt singurul si nici nu mai stiu cate drumuri a batut mama cu mine la spital.
Intre timp stiu ca nu exista medicamente care sa vindece ceva, mai ales la afectiuni ORL.
Medicamente chimice sa vindece ceva nu exista de fapt absolut deloc, deci nu exiata cceva "bun" si doar medicamante foarte rele, rele si mai putin rele. Acum depinde si de organism cat de rezistent este,
boala insa ele nu pot vindeca ci numai "trata".

Anumite medicamente inclusiv antibioticele sunt in stare sa distruga anumiti patogeni pe scurta durata dar fac in acelasi timp sangele atat de rau incat alti patogeni si mai rai se vor dezvolta in acesta, creeind in felul acesta simptome noi si boli noi.

Acesta lucru s-a intamplat si la tine si la absolut toti cei tratati cu medicamente. Cauta in acest forum si o sa te convingi singur, daca vrei.

Daca doresti vindecare si nu tratarea fara succes si pe timp indelungat a unei boli ar fi timpul sa te adresezi la orice latceva natural si mai ales homeopatiei si sa nu mai crezi in basme asa cum am crezut si eu mult timp. Dar asta este un pas greu pt. cei mai multi.
Adevarul se poate afla numai prin publicarea lui.
0
07-08-2009, ora 16:48
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Levoxacinul este bun, este un antibiotic eficient si-ti va face bine.Pevaryl este un antimicotic utilizat, printre altele, in micoza urechii [ o infectie cu fungi a urechii], dar SE FOLOSESTE DOAR DACA NU AI AVUT SAU NU AI LEZIUNI ALE TIMPANULUI. Eu sunt de parere sa nu folosesti solutia, ci doar pastilele.
0
29-01-2010, ora 16:44
yahiya
Nu este medic/terapeut
yahiya
As dori sa stiu daca se comercializeaza pevaryl in romania, daca nu, un site ceva de unde il pot comanda sau daca exista in tara un alt produs care are ca substanta de baza econazolo.

merci
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: