otita cronica

23-04-2015
ralucaserb
Nu este medic/terapeut
ralucaserb
Am avut probleme cu urechea stanga de la varsta de 6 ani pana aproape de 8 ani. Era purulenta si urat mirositoare. Intr-un final, dupa multe vizite la diferiti medici si diferite tratamente s-a rezolvat problema. Nu am mai avut nici o problema pana la varsta de 24 ani cand, dupa o raceala a recidivat. Din neglijenta si a mea poate (nu i-am dat asa mare importanta) dar si a medicilor la care am mers, la 28 de ani am ajuns in situatia de a fi nevoita sa ma operez otomastoidita.S-a reusit salvarea partiala a timpanului si s-a refacut din cate am inteles. La cateva saptamani de la operatie timpanul arata foarte bine. a trecut un an de la operatie si mi se tot inflameaza timpanul (cred ca de vreo 6 ori ) si simt un disconfort, mirosul neplacut, dureri suportabile dar nu sunt continue, cand si cand, cateodata si mancarimi. Sunt disperata, evit sa stau in curent, imi iau masuri sa nu imi intre apa si tot degeaba. Doar ce am terminat de mai putin de o luna un tratament injectabil cu amoxiplus si dinnou simt ca e ceva neinregula. La RMN iese ca e ok in spatele timpanului, la recoltarea secretiei mi-a iesit negativ de fiecare data, chiar si inaintea operatiei. doctorita la care merg si m-a si operat spune ca poate fi de la cervicala(intr-adevar am niste probleme) sau de la maseaua de minte care se pare ca la mine nu e iesita integral. Dar daca e de la cervicala, ce e de facut? Cum fac sa opresc aceste recidive ca nu mai pot sa tot iau antibiotice.
va multumesc!
2 comentarii
0
23-04-2015, ora 07:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1/ trebuei tratate toate infectiile dentare
2 trebuei facuta o endoscopie nazala sa se vada rinofarngele si trompa lui eustache
o problema in nas, rinofariunge, faringe..duce la catar tubar si inflamatie
3 urechea trebuei ingrijita corect.. fara betisoare si uscata mereu in interior cu uscatorul de par. aerul cald are 2 prioritati
... una ca usuca bine conductul si nu se mai dizvolta microbi in mediul uscat
... doi.. ca aerul cald face o vazodiilatatie si circula mai bine sangele in zona
0
23-04-2015, ora 13:01
ralucaserb
Nu este medic/terapeut
ralucaserb
Multumesc mult pentru raspunsul promt. La nas nu am nici o problema am facut endoscopia, iar in ce priveste dantura la fel, nu am nici o carie netratata.
o zi frumoasa !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: