Otita, dar nu simt niciun fel de pocnituri

30-04-2012
Laura-0livia
Nu este medic/terapeut
Laura-0livia
Buna ziua!
Am si eu o problema de 7 zile ma doare urechea stanga si parca si capul, de atunci am luat multe antiinflamatoare(MIG-400, ketonal) insa nimic, am fost la medicul de familie si mi-a spus ca am otita si mi-a prescris augmentin(3 pe zi) si otocalm, insa degeaba am luat 4 zile acele antibiotice.Astazi am fost la ORL si mi-a spus ca am otita insa nu mai stiu ce fel de otita, a zis ca am un lichid acolo in ureche, si ca acela trebuie sa iasa afara, si mi-a prescris Zinnat (1 la 12 ore) si nurofen(3 pe zi), se pare ca si gatul este rosu.
Ciudat sau normal nu stiu este ca NU simt nici un fel de pocnituri cum am citit pe internet sau sa curga ceva din ureche.Credeti ca o sa imi treaca cu aceste medicamente?Nu am mai dormit noptile de nici nu mai stiu cand.Am ajuns sa iau si 3 pastile de ketonal, acuma am trecut pe nurofen.Sa continui administrarea cu picaturi Otocalm?Cat dureaza aceasta otita ca deja nu mai pot.
Va multumesc anticipat!
5 comentarii
0
30-04-2012, ora 16:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu prea sunt convins ca ai otita
principalul simptom a unei otite... inafara de durere este si scaderea auzului.
dupa cum descrii tu simptomele inclin sa cred ca ai o problema stomatologica de la care durerea doar iradiaza in ureche
0
30-04-2012, ora 19:44
Laura-0livia
Nu este medic/terapeut
Laura-0livia
poate am si o problema stomatologica desi nu ma doare nimic pe acolo..dar nu stiu cum de toti care s-au uitat la mine in ureche au spus ca am otita..doctorul de familie otita, am fost si la spitalul judetean de aici din Timisoara de mi-au dat trimitere la ORL au zis ca am timpanul rosu si gatu(deci otita), medicul de specialitate de la ORL tot asa otita, a spus ca am ceva lichid acolo si trebuie sa iasa, a spus ca casc mai mult, sa rontai, sa imi suflu nasul mai des, sa ma tin de nas si sa imping aerul in urechi(sa fac asta de cateva ori pe zi).Nu inteleg nimic, trebuie sa fie ceva si la ureche zic eu, ma inteapa foarte tare acolo, deja astazi am luat 3 pastile de nurofen si una de ketonal si nimic.Va multumesc frumos!
0
22-05-2012, ora 17:25
holban alina
Nu este medic/terapeut
holban alina
Buna ziua, avem o fetita de 1 si 11 luni, astazi imi arata ca o doare urechea... nu face temperatura iar noaptea doarme bine.. oare sa fie otita si noi sa nu ne dam seama ? ( a fost racita acum doua saptamini dar am curatat-o foarte bine la nas ) Va rugam sa ne spuneti cum se manifesta otita la copii.
Multumesc !
0
22-05-2012, ora 20:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu durere violenta.. ca si o durere de dinti
cred ca copilul are un dop de cear care il simte acolo..si doar a aratat un disconfort la ureche
mergeti la un medic ORL sa se uite in urechea copilului
0
24-05-2012, ora 21:33
holban alina
Nu este medic/terapeut
holban alina
Multumim pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: