otita este contagioasa?

23-01-2010
imurar0305
Nu este medic/terapeut
imurar0305
buna ziua am nevoie de un raspuns urgent:otitta este contagioasa?daca da cum se transmite.multumesc anticipat
5 comentarii
0
24-01-2010, ora 15:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu poate sa fie o otita contagioasa !
citeste pe google difinitia otitei.. si o sa intelegi cat de Incorecta este intrebarea TA !
0
24-01-2010, ora 16:59
imurar0305
Nu este medic/terapeut
imurar0305
domnule dr inainte de ai intar pe site-ul ROmedic am intrat pe google si m-au bagat in ceata, stiuam ca nu e contagioasa iar in anumite articole scria ca e foarte contagioasa de aceea am intrebat aici ca sa am o confirmare.multumesc oricum.
0
24-01-2010, ora 17:07
imurar0305
Nu este medic/terapeut
imurar0305
PS:imi cer scz ptr greselile de ortografie, din cauza grabei.
0
04-08-2010, ora 20:57
Cristina Sfrediac
Nu este medic/terapeut
Cristina Sfrediac
Stimate Domnule Flueraru va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema - am un baietel de 4 ani care in urma cu 3 luni a fost operat de polipi (avea reprize dese de otite, aprox la doua saptamani, mai ales la urechea stanga). Pana de curand totul a fost in regula (nu a mai sforait, nu a mai racit) insa in urma de 4 zile a aparut o durere insotita de secretie la aceeasi ureche(stanga). Am facut exudat faringian si a iesit negativ, am facut audiograma si auzul nu este afectat. Este posibil sa fie de la expunerea la aer conditionat? (Medicul care l-a operat si s-a ocupat de el este in concediu pentru 1 luna).
Multumesc mult pentru amabilitatea dvs.
0
05-08-2010, ora 12:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie savada urechea alt medic ORL..
secretii sunt diferite..
1. simplu dop de ceara mai lichid
2. secretii de la o otita externa..
3 si ce e mai grav o secretie cu perforatie de timpan.
Numia un medic ORL.. care o sa.i aspire urechea si o sa vada timpanul.. o sa va spuna care este tratamenul corect
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: