Otita externa?

18-04-2009
Bungardean
Nu este medic/terapeut
Bungardean
Buna ziua! Ma numesc Bungardean, d-le doctor, in urma cu o saptamina am avut dureri la urechea din dreapta, atunci cind palpam usor cu degetele urechea ma durea tare, nu putem sa curat in interior urechea cu vata, mai mult, sub ureche spre git cind ating cu degetele simt ceva umflat care ma doare. Am fost de urgenta la medicul de garda a examinat urechea si a spus ca am otita externa. Eu inainte de a merge la medicul de garda am luat de la farmacie urmatoarele medicamente: Klacid sr 500 mg, flucovim 150, solutie auriculara ; toate aceste medicamente le-am spus medicului de garda si mi-a mai prescris si un unguent Baneocin. Am luat in continuare medicamentele respective si am simtit o usoara ameliorare. Dupa o saptamina am resimtit aceleasi dureri la ureche, nas infundat, dureri la frunte, la timple si de abia daca mai pot curata urechea dreapta cu betisorul cu vata, simt cum incepe sa ma doara si urechea stinga. Va rog frumos sa imi dati un sfat sa ma pot trata. Va multumesc
20 comentarii
0
18-04-2009, ora 04:56
Bungardean
Nu este medic/terapeut
Bungardean
Am uitat sa va spun ca de abia mai aud cu urechea dreapta si ma tem ca acelasi lucru se intimpla si cu urechea stinga. Va multumesc.
0
18-04-2009, ora 17:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la televizor.. intoate emisiunile posibile despre sanatate.. demult.. se vorbeste ca Urechile NU se Curata cu betisorul !
Pielea, in conductul auditiv.. creste si se misca.. dinspre timpan spre exterior. la fel cum o face unghia.
dopul de ceara din interior treptat este impins spre exterior.. si in asa mod urechea se curata singura !
Este suficient dupa baie.. sa sufli aer cald cu uscatorul de par in ureche.. eliminand in asa fel apa.. si deasemenea uscand cerumenul.. care devine mai faramicios si se elimina singur!
actiune.. betisorul.. face numai rau 1. impinge foarte multa ceara mai profund. 2 traumatizeaza piele conductului... care se inflameaza!
acum nu prea ai solutii care sa te vindece repede.. tre sa ai rabdare...
1. Incearca si usuca bine interiorul urechii cu uscatorul de par.
(Infectia se dezvolta in mediu umed, cald si intuneric).. deci
2. NU porti vata in urechi...
3. Alcol boricat sau Bitter suedez... 4-5 pic in ureche la 4 ore!
4.Cefalexina 500 mg la 12 ore
5 Flamexin pliculete 1 la 12 ore.
0
13-11-2009, ora 16:07
Befana
Nu este medic/terapeut
Befana
Buna ziua, fiul meu are 11 ani si de vreo 3 ani are probleme cu urechea dreapta. I se exfoliaza pielea de pe canalul urechii. Medicul pediatru ne-a trimis la dermatologie unde i s-a pus diagnosticul de eczema alergica si a primit tratament cu unguent advantane. Dupa aprox 3 saptamani i-a reaparut. Nu folosesc betisoare, il usuc cu feonul si nu mai stiu ce sa fac, e neplacut pentru un baiat sa aiba mereu "scoarta" in ureche. Nu il mananca, si nu il doare urechea. Ce as putea face? Va multumesc.
0
14-11-2009, ora 16:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa va vada si la ORL.. !
0
14-11-2009, ora 20:33
Befana
Nu este medic/terapeut
Befana
Multumsc, va voi tine la curent.
0
05-01-2010, ora 20:33
Befana
Nu este medic/terapeut
Befana
Buna ziua, am reusit sa mergem la un medic ORL si dupa consult si audiograma ni s-a spus ca sunt 2 probleme la ureche: o dermatita si un timpan cicatrizat. Ni s-a recomandat Betadina pentru dermatita si nazomer pentru nas sa nu ramana secretii purulente ce ar putea afecta urechea. Audiograma a aratat faptul ca auzul la urechea stanga este perfect 10 decibeli!!!!, iar la urechea cu problema 15 decibeli. Cum arata un timpan cicatrizat? e grav???
0
06-01-2010, ora 07:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu e grav.. este putin mai ingrosat.
sa nu datia pa in ureche.. si sa uscati interiorul urechii dupa baie.. cu uscatorul de par.
0
06-01-2010, ora 08:25
Befana
Nu este medic/terapeut
Befana
multumesc, sper sa scapam si de dermatita. va urez un an bun cu multe realizari!
0
17-03-2010, ora 20:20
Befana
Nu este medic/terapeut
Befana
Buna seara, de data aceasta am o problema personala. am ragusit foarte tare, abia mai pot emite cateva sunete grave.Ar fi trebuit sa fac repaus vocal, dar sunt educatoarea a 20 de prescolari si nu pot sa nu vorbesc.M-ar interesa ce tratament sa urmez pentru a-mi recupera vocea cat mai curând. Am luat ambroxol si am inceput sa expectorez, in plus am luat neoangin pentru usturimea gatului si vitamina c. Va multumesc si va urez toate cele bune!
0
18-03-2010, ora 13:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pai cauza care e ?
daca e de la raceala si febra.. trebue antibiotyic( augmentin 1000 la 12 ore) Eurespal 3 pe zi
inhalatii cu Ceai+ inhalant, Bioparox sprei, regim alimenatr fara rece, acru si acidulate.
0
18-03-2010, ora 16:34
Befana
Nu este medic/terapeut
Befana
Nu am facut febra, am secretii nazale si cred ca e raceala. Multumesc pentru sfaturi. O zi buna sa aveti!
0
12-08-2010, ora 10:52
Mihai1993
Nu este medic/terapeut
Mihai1993
Buna ziua!Sunt MIhai si am 17 ani, in aceste zile mi s-a infundat si umflat urechea stanga, auzul scazut si el.Dimineata cand ma trezesc am urechea plina de lichid, dar numai dimineata cand ma trezesc atat.Am fost la uregente la ORL.Doamna doctor de acolo ma consultat si diagnosticul este otita externa.Mia prescris un tratament cu antibiotic si-a mia spus timp de 7 zile sa nu intre deloc apa in ureche.Intrebarea mea este cum pot sa fac sa tin mereu urechea uscata si cum sa ma protejez in timp ce fac baie????astept raspunsul dumneavoastra.
0
12-08-2010, ora 13:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se usuca urechea cu Uscatorul de par.. sufland aer cald.
la baie.. se pune vata imbibata cu o crema de maini sau fata ( ceva uleios.. ca sa nu treaca apa prin vata! )
0
08-07-2013, ora 09:19
cl_gya
Nu este medic/terapeut
cl_gya
am un bebelusde 3 luni si medicu orl mi_a dat sai pun in ureche solutie auriculara, cu sa fac.mie frica sa nu intre in timpan.ajutor
0
08-07-2013, ora 09:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce intelegi TU..
prin cuvantul Timpan?
de ce nu ar trebui sa ajunga picaturile acolo?
0
08-07-2013, ora 12:27
cl_gya
Nu este medic/terapeut
cl_gya
adica nu este o problema, si trebuie sa ii pun direct in ureche.ca nu pateste nimic.?
0
08-07-2013, ora 19:32
cl_gya
Nu este medic/terapeut
cl_gya
imi puteti spune daca e bine sa ii pun in ureche solutie uriculara, nu se intampla nimic, , , , va rog sa imi raspundeti.
0
09-07-2013, ora 08:09
cl_gya
Nu este medic/terapeut
cl_gya
va rog sa imi raspundeti cum sai pun solutie auriculara unui bebelus de 3 luni, va rog frumos...astept raspuns
0
09-07-2013, ora 10:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial raspunde la intrebarile mele !
sa inteleg si eu cum gandsc pacientii si ce stiu despre timpan
0
09-07-2013, ora 13:11
cl_gya
Nu este medic/terapeut
cl_gya
ma gandesc sa nui fac ceva rau, de aceia intreb dak se intampla ceva daca aiunge solutia auriculara pana la timpan.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.