Otita externa medie

23-08-2014
georgec28
Nu este medic/terapeut
georgec28
Buna ziua!
In ultimii ani, am suferit de mai multe ori de otita externa.
Acum trei saptamani, am suferit de sinuzita si amigdalita, care au raspuns bine la tratamentul cu antibiotice, faraa urmari aparente.
Acum doua zile, a inceput sa ma doara urechea, din ce in ce mai puternic. M-am programat la medicul ORL, insa abia joi s-a putut gasi un interval liber. Intre timp, la farmacie mi s-a recomandat sa folosesc picaturile Ototis (ciprofloxacina), probabil farmacista mergand pe ideea ca a recidivat otita externa, lucru pe care si eu l-am crezut. De la prima aplicare a picaturilor, urechea s-a infundat si durerea a crescut exponential, fara sa raspunda la Paracetamol, Nurofen sau Vidan, motiv pentru care nu am dormit in ultimele doua nopti. Ceea ce ma ingrijoreaza, insa, este ca acum o ora am inceput sa am frisoane si temperatura corporala a crescut cu cateva zecimi de grad. In aceste conditii, am inceput sa suspectez ca ar putea fi vorba despre o otita medie. Canalul auditiv este foarte inflamat, simt dureri chiar si mai intense la palpare si o senzatie pulsatila. Astazi nu am mai intervenit in niciun fel asupra urechii.
Credeti ca este oportun sa ma prezint la urgente, in conditiile in care stau la peste 50km de cel mai apropiat spital? Sa mai astept? Sa folosesc apa oxigenata pentru a incerca sa desfund canalul auditiv (tinand cont ca odata cu infundarea acestuia, durerea a devenit f puternica)? A astepta pana joi nu creste prea tare riscul de a suferi a perforatie a timpanului? Ce imi recomandati?
Multumesc pentru intelegere! Seara buna!
5 comentarii
0
26-08-2014, ora 08:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca este canalul foarte inflamat.. este vorba de o otita externa in faza acuta, daca NU doare mastoida la palpare sau lovire cu degetul( dupa ureche). nu este o mare urgenta
este nevoie de augmentin 1 gr de baut la 12ore
aerius 1 seara in ureche DA se poate pune apa oxigenata si dupa o vata cu alcool sanitar + saculet cu sare calda
daca simptomele NU trec ideal ar fi o internare in clinica ORL
0
27-08-2014, ora 12:42
Manuela Sbirnea
Nu este medic/terapeut
Manuela Sbirnea
Buna ziua,
Am un baietel de4 ani si 4 luni, acum 3 luni a fost diagnosticat cu otita seroasa, pecare am incercat sa o tratam cu tonsilotren pastile 30 de zile, rinonef in nas si antibiotic in ureche. Auzul nu -sa imbunatati, in urma audiogramei i-a iesit la zone B. intre timp a vut tratament cuc antibiotc augmentin pt gat. el are si amigdalele mari. Suprapus la aceasta otita seroasa a facut una externa la urechea dreapta. medicul mi-a dat ciprinol jumatate depastila( desi trecusera doar 2 saptamani de la augmentin). i-am dat pt ca m-am speriat deoarece copilul avea dureri ft mari la urechea dreapta.
La alte 3 saptamani afacut otita externa la cealalta ureche. M-am dus la medic si azis ca trebuie neaparat sa idau iar cirpinol jumatate depastila, dar sa adaug si gentamicina injectabil, maxitrol in ureche, rivanol in ureche si nurofen, panadol. MI-a fost frica sa-i dau iar atibiotic si am mers doar cu tratament local al urechii maxitrol, rivanol, nurofen si panador. In 3 zile durerile i-au disparut, iar acum dupa 1 sapt nu-l mai doar nici cand il apas in zona urechii. am fost ieri la medic si mi-a zis ca merge spre bine otita externa sa continui cu maxitrol 2, 3 sapt. dar ca trebuie neaparat sa -l operez pt otita seroasa.si apoi amigdalele.

La operatia de polipi a avut o reactie ft urata la anestezie motiv pt care mi-efrica de aceste interventii.
As incerca orice pt a vedea daca otita aceasta seroasa trece fara operatie.
Am auzit ca augmentin ES ar ajuta.
Va rog din tot sufletul sa-mi raspundeti.si sa -mi dati o schema de tratament,. am nevoie sa fac ceva urgent. Copilul deja nu aude asa cum auzea inainte de aceasta. ma intreaba si de 2 3 ori un lucru cateodata nu intotdeauna.
Va multumesc ft mult.
0
27-08-2014, ora 12:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
augmentinul.. este antibiotic si omoara microbii
Otita seroasa este o acumulare de lichid steril in spatele timpanului
care credeti ca este legatura intre antibiotic si otita seroasa????
cititi atent pe forum tot ce am scris despre catar tubar, otita seroasa
si o sa gasiti ce tratamente locale se fac si ce exercitii pentru desfundarea trompei trebuie sa faceti
0
29-08-2014, ora 23:33
Tina Mihaela
Nu este medic/terapeut
Tina Mihaela
Buna seara! Am fost la un medic ORL pentru o otita externa difuza si mi-a facut spalaturi si aspiratie auriculara, dar mi s-a infundat urechea si nici nu mai aud bine cu ea. Mentionez ca am urechea infundata de 3 zile.O sa imi revina auzul si urechea nu o sa mai fie infundata cat de curand sau trebuie sa fac ceva pentru asta?
Va multumesc!
0
01-09-2014, ora 11:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fcai tratamentul si te intorciu la ORL pentru aspiratii pana la vindecare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: