Otita externa seroasa, va rog ajutati-ma

05-03-2009
Vyo79
Nu este medic/terapeut
Vyo79
Ma numesc Viorel, am 29 de ani si am fost diagnosticat cu otita ext., tratamentul consta in Rupan 200mg administrate de 3 ori pe zi, Rovamycine 1, 5mil o tableta la 12 ore si Betabioptal picaturi una pe zi. Problema este ca urmez tratamentul de 2 zile si nu da semne de imbunatatire. Urechea supureaza inca, starile febrile sunt in continuare, am dureri mari in ureche si maxilarul de pe partea urechii inclestat, mentionez ca durerile sunt mai puternice pe timpul noptii si nu ma pot odihni. As dori un sfat va rog frumos, dv ce medicamente recomandati? Astept raspuns.
7 comentarii
1
05-03-2009, ora 11:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicatia este corecta..
lipseste total tratamentul Local.
Secretiile trebue aspirate.. la cab. ORL.. zilnic.
sau.. foarte atent absorbite cu vata.. facuta penson pe un bat de chibrit ( NU betisoare din comert.. alea NU absorb).
Ureche trebue sa fie uscata bine..
Cu uscatorul de par.. ca sa excludeti mediul umed propice infectiei.
Ajuta bine si instilatii cu biter suedez.. cate va picaturi pentru 5 min.. si iarasi uscat cu Uscatorul.
0
05-03-2009, ora 11:21
Vyo79
Nu este medic/terapeut
Vyo79
Multumesc pentru raspunsul dv., dar as dori un antibiotic mai puternic ca ceea ce ma deranjeaza este faptul ca urmez tratamentul de 2 zile si nu e nici o schimbare in bine din contra dureri mai puternice.
1
05-03-2009, ora 11:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru otite externe este bine CIproflocsacina 500 mg. la 12 ore
1
05-03-2009, ora 11:41
Vyo79
Nu este medic/terapeut
Vyo79
Va multumesc mult si sper sa scap de aceste dureri groaznice. O zi frumoasa va doresc.
1
08-07-2009, ora 19:44
inaivancov
Nu este medic/terapeut
inaivancov
Buna ziua domnule doctor,
ma numesc Irina si din pacate am si eu o problema cu urechile. Acum aproximativ o luna de zile am observat ca secretia de ceara din ambele urechi se intensifica. Aceasta secretie nu este purulenta si nu a existat niciun fel de durere. Am indepartat-o prin curatare cu betigase de urechi, dar se tot formeaza niste cruste albe pe care daca le indepartez, ramane o senzatie de rana, desi nu a sangerat niciodata. In plus exista o senzatie de mancarime. Acest lucru s-a intensificat in ultima perioada in sensul ca aceste cruste se tot formeaza in continuare, oricat de mult incerc sa le indepartez. De doua zile urechea stanga a inceput sa ma doara ca si cand ar fi vorba de o otita externa, desi nu am febra. Eu locuiesc in Franta de cateva saptamani si deoarece nu cunosc niciun medic aici, m-am gandit sa va intreb pe dumneavoastra. In aceasta zona este foarte mult vant si saptamana trecuta am facut baie in mare, poate acest lucru a agravat problema mea. Nu stiu daca e bine ca am inceput sa iau eritromicina si niste picaturi care contin clorhidrat de lidocaina si hexamide diisethionate (le-am cerut la farmacie pentru otita externa).
V-as fi recunoascatoare daca m-ati putea ajuta cu sfaturi. Va multumesc anticipat.
0
09-07-2009, ora 10:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate.. Ti.ai provocat singura suferinta.
acum platesti.. cu durere pentru traumatizmul pielii din conduct..
ceara nu se curata cu betisoarele.
se sterge cu servetelul umed sau prosopul.. la intrarea in ureche.. si mai profund NU se umbla.
se poate usca apa din ureche dupa baie cu Uscatorul de par!
acum tre sa mergi la ORL.. sa.ti aspire secretiile si sa.ti dea tratament in functie de ce probleme gaseste acolo!
0
09-07-2009, ora 16:47
inaivancov
Nu este medic/terapeut
inaivancov
am sa merg. va multumesc frumos pentru sfaturi. va doresc o zi frumoasa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.