Otita externa si medicamentele pe care le iau.

09-08-2017
Razvanul21
Nu este medic/terapeut
Razvanul21
Buna ziua.
Acum aproape doua saptamani am fost la piscina. Si cu toate ca a trecut ceva, tind sa cred ca asta e cauza, desi nu mai conteaza cauza.
Ieri a inceput sa ma doara urechea, si banuiesc ca e otita externa. A inceput sa mi se inflameze putin la intrarea in ureche. Spun asta pentru ca urechea mea a devenit sensibila supa ce am cam inceput sa fac in fiecare an otita, confirmata de medicii ORL.

Acum, am luat medicamentele de anul trecut, care inca mai sunt bune. Nu m-am mai dus la control. Intrebarea mea este daca o sa isi faca efectul, sau daca gresesc eu undeva. Nu mai tin bine aminte anul trecut cum le luam.

Am otocalm, alcool boricat parca, pentru dezinfectare, si exoderil, atunci mi se si infundase de la ceva dop, ciuperca.

Parca imi puneam o vata mica in ureche si puneam picaturile peste ea. Si o tineam acolo. Imi puteti spune, cam cum ar trebui mai excat sa administrez picaturile? Poate gresesc...
2 comentarii
0
09-08-2017, ora 21:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gresesti
Otitele difera de la caz la caz..
si nu este nici o siguranta ca acum este otita micotica sau ne micotica
sau simplu dop de ceara
asa ca consult ORL este Obligatoriu...pentru a evita o durere puternica si inuitila in ureche
0
11-08-2017, ora 15:36
Razvanul21
Nu este medic/terapeut
Razvanul21
M-am dus in cele din urma, la o zi dupa mesaj, adica ieri.

Poate ii ajut pe altii cu raspunsul...
Otita era, mi a dat niste picaturi, ca si cele de anul trecut, alcool boricat. Mi a pus un tifon inauntru, l am tinut toata ziua, pe care il udam cu alcool ul,
Si astazi, l a scos si a pus altul pana diseara. Pe langa asta am luat nurofen si un antibiotic Oxicilina timp de 5 zile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: