otita fibroadeziva

21-04-2013
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
buna seara..citesc de prin octombrie pe acest forum si am gasit multe raspunsuri utile..mi s-a pus diagnosticul de otita fibroadeziva si as dori sa va intreb :in urma unei punctii transtimpanice facuta dupa acest diagnostic este normal sa aud pocnituri in ureche [ceea ce nu s-a intamplat inainte] ?
73 comentarii 12 3 Înainte ›
0
21-04-2013, ora 21:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, la punctie se introduce un medicament care are o anumita actiune si acest medicament se elimina treptat prin trompa lui eustache. inchiderea si deschiderea trompei provoaca acel sunet
trebuie sa rezolvati si problema din nas sau rinofaringe care a dus la aceasta otita, atfel nu o sa fie rezultat
0
22-04-2013, ora 06:27
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
buna dimineata.multumesc pentru raspuns.din cate am citit despre aceasta otita de pe internet, pot sa ma astept la scaderea auzului nu la vindecare..m-am dus la spital pentru ca auzeam un fel de, clipocit, dimineata daca apasam pe tragus..il aud si acum tot dimineata..asa ca va rog sa-mi scrieti mai multe informatii desprea acest tip de otita [daca se poate ] si sa-mi spuneti daca este bine ca aud acel clipocit si acum..cu ani in urma mi s-a pus diagnosticul de..rinita cronica hipertrofica..dar apoi a fost tratata urechea fara sa se ia in considerare alte rezultate..
0
22-04-2013, ora 19:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratati corect rinita
cititi pe forum ce tratamente si manevre am recomandat pentru catar tubar sau otite seroase
0
22-04-2013, ora 20:01
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
multumesc pentru raspuns..voi cauta raspunsurile de pe forum
0
24-04-2013, ora 07:15
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
buna dimineata..sa incerc sa fac un rezumat :timpanoscleroza-timpanoplastie[acum 10 ani], polip auricular-extirpat prin ureche[acum 3 ani, atunci am avut timpanul perforat dar s-a refacut si incalzeam urechea cu sare caci ma durea tare]iar din toamna anului trecut :otita, micoza-de la picaturile cu antibiotic, otita hemoragica-de la viroza respiratorie [sau de la alcolul boricat ], perforatie de timpan in locul unde a fost polipul si am iesit din spital in februarie cu indicatia de a merge in alt oras.[.audiograma era la 60db].mi-a luat o luna si jumatate pana sa ma decid incotro sa apuc..!!??timp in care urechea clipocea in fiecare dimineata..timpanul este si acum perforat, [audiograma arata70 db] intrebarea mea pentru dumneavoastra este:ce efect are sarea asupra urechii si daca pot pune comprese calde cu huste [despre care stiu ca trag infectia]..??
0
24-04-2013, ora 08:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce scrii in ultimul mesaj.. difera total de ce ai scris in mesajlde pe 21.
cu un asa un istoric la ureche si perforatie de timpan.. Pentru ce sa mai facut si punctie transtimpanica?
0
24-04-2013, ora 08:42
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
nu am nici un interes sa mint...doctorul care a facut punctia mi-a spus ca am lichid in ureche iar pe fisa medicala [pe care am citit-o cand am avut-o in mana] scria colesteatom dupa care era un semnul intrebarii.perforatia este in partea de sus iar urechea mea nu curge...stiu doar ca atunci cand a pus apa oxigenata in ureche ca sa moaie crustele formate din februarie m-a ametit prin cap dar nu am simtit nimic in gat..iar la punctie am simtit solutia pusa curgand in gat..acum, cand astup nasul si imping aerul afara simt o fasaiala in ureche si aerul iesind [asa simteam cu ani in urma inaintea timpanoplastiei cand era trompa permeabila.].acum va las pe dumneavoastra sa ma lamuriti..caci au fost 4 doctori din toamna care au vazut urechea..
0
24-04-2013, ora 09:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca dupa timpanoplastie.. sa dezvoltat acel colesteatom.. care poate da senzatii de ureche plina
pasii corecti in acest caz...
O internare in clinica ORL..spital universitar ( unde se opereaza urechi)
dupa examen local si imagistic.. se decide daca e cazul de interventie sau nu
personal cred ca urechea trebuie reoperata
0
24-04-2013, ora 09:28
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
nu dau numele dar e un doctor din spital universitar..pe biletul de iesire scrie otita fibroadeziva, punctie transtimpanica si timpanograma curba tip B..probabil era o punga de puroi...daca era colesteatom nu-l scria pe bilet??la 1 luna trebuie sa merg la control..pana atunci va deranjez cu intrebarea..pot pune comprese calde cu huste?? sunt inca derutata..si constienta ca nu pot cere sa am ce am pierdut in atatia ani..[desi nu am trecut de 35 ani]
0
24-04-2013, ora 11:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cea mai bina metoda de incalzit urechea in interior si de a crea un mediu uscat acolo.. este Uscatorul de par..cu care sufli aer cald in ureche 2-3minute de 2 ori pe zi
0
24-04-2013, ora 11:38
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
multumesc pentru timpul acordat
0
11-06-2013, ora 19:06
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
buna ziua...imi puteti spune va rog in ce masura efortul fizic si oboseala pot influenta acufenele??cand sunt obosita dupa o zi incarcata la servici [lucrez si in mediu cu zgomot] aud zgomotele din urechea bolnava mai intens decat intr-o zi mai lejera..iar de cateva saptamani ma doare sub ureche[spre gat] atunci cand ating acea zona..poate fi din cauza urechii sau un ganglion?
0
12-06-2013, ora 15:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 acufenele sunt influentate de tensiune arterila, calitatea sangelui / vascozitate. hidratarea/
2 durerea dpoate fi de la faringe, masea, ganglion, amigdala
0
13-06-2013, ora 18:14
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
buna ziua! la 1..in ceea ce priveste tensiunea, aceasta oscileaza intre 9 pana la 11, , [beau si cafea si tot nu depaseste aceste valori] in schimb am facut recent o tetanie manifesta [ faceam ca niste crize de astm ] pentru care mi s-a recomandat calciu, magneziu si distonocalm..la 2..nu ma supara maselele si nici cu amigdalele nu am probleme..asa ca raman celelalte variante si va multumesc pentru raspunsurile promte..
0
30-07-2013, ora 13:52
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
buna ziua.ultimul diagnostic a fost otita atelectazica iar dupa aceea..
1..mastoidectomie radical modificata cu reconstructia lantului osicular cu os temporal si cartilaj tragal
2..miringoplastie cu reconstructia lantului de oscioare
3..reconstructia conductului auditiv extern
am fost la DR. MANIU ALMA si sper sa fie bine si dupa scoaterea mesei din CAE
DOMNULE DR.FVALERIU.nu-mi ramane decat sa va multumesc pentru ca mi-ati raspuns cu promptitudine la toate intrebarile puse..
0
31-07-2013, ora 08:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mare grija la ingrijirea corecta a urechii dupa interventie...
vindecarea totala si completa.. tine foarte mult si de perioada postoperatorie
0
31-07-2013, ora 10:48
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
buna ziua.pana cand merg la scos firele de dupa si mesa din ureche ma sterg cu betadina, ma pansez zilnic..evit efortul fizic.bauturile acidulate..
0
07-08-2013, ora 16:29
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
buna ziua..am fost la scos firele dar ieri urechea a supurat rosiatic, astazi secretia a fost mai galbuie si mai putina si-mi simt urechea umflata pe interior [cusatura de dupa este bine]..ar trebui sa-mi fac griji sau face parte din procesul de vindecare??
0
21-08-2013, ora 17:30
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
buna ziua!mi s-a explicat la control ca scurgerea face parte din procesul vindecarii dar tot am o intrebare de pus pentru domnul doctor FVALERIU [caci este amabil si raspunde constant]::..este posibil ca in urma punctiei, otita fibroadeziva sa degenereze in otita atelectazica[desi ma cam indoiesc] sau a fost o otita seroasa[posibil cronica] ce a evoluat negativ in aceasta sechela [otita atelectazica]??stiu ca pare o intrebare ciudata dar doresc sa inteleg ce s-a intamplat si unde am gresit eu..multumesc pentru un eventual raspuns!
0
22-08-2013, ora 08:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca acum 10 ani sa intervenit chirurgical pe ureche.. restul tine de metabolismul organsimului si modul cum cicatrizeaza el plaga
NU cred ca ai gresit cu ceva..
doar se formeaza mai multa fibrina decat e cazul in locul interventiei.. si asta duce la cicatrizare fibroadeziva
la alte persoane acest proces exagerat de cicatrizare se evidentiaza prin cicatricele Cheloide la piele
0
22-08-2013, ora 08:47
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
multumesc pentru raspuns..am gresit amanand plecarea la alt spital [ justificand ca e departe de casa ]si acum stiu ce am de facut daca mai ma doare candva urechea
0
27-09-2013, ora 09:55
DDragos
Nu este medic/terapeut
DDragos
Buna ziua,
Am fost aseara la un medic ORL pentru o consultatie, ca urmare a unei afectiuni mai vechi la urechea dreapta (de peste 10 ani, timp in care am mai fost o singura data la ORL -- aici e numai vina mea, nu m-am gandit niciodata cate probleme poate crea o otita netratata la timp). Cu urechea dreapta aud foarte slab (si asta tot de vreo 10 ani incoace) si am o scurgere maronie care se formeaza lunar. Mentionez ca am si o deviatie de sept nazal pe partea dreapta, destul de urata dupa spusele medicului ORL.
Mi-au fost facute spalaturi la urechea dreapta (moment in care am ametit puternic, s-a invartit toata incaperea cu mine) iar dupa investigatiile vizuale mi-a fost pus urmatorul diagnostic:
1. Deviatie septo-nazala
2. Otita fibroadeziva UD
3. Otita seroasa cr. US
Toate problemele la urechea dreapta vin de la deviatia de sept, nici urechea stanga (cea buna, in acceptiunea mea) nu arata foarte bine. La urechea dreapta timpanul este fisurat (desi nu mi-a curs apa in gat in timpul spalaturilor) si mai este si un polip prezent. Mi s-a spus sa ma operez destul de urgent de deviatia de sept, apoi urmand 2 operatii la ureche: reparatia timpanului si apoi indeparatrea polipului.
Ce sa zic, m-a cam bulversat acest control, dar e clar, nu mai pot sta cu mainile in san cum am facut-o atatia ani.
Ca tratament, mi-a prescris pentru 10 zile: Amoksiklav, Ketonal, Pinosol solutie nazala si alcool boricat pentru urechi.
Ce ma sfatuiti sa fac dupa acest tratament? Sa fac si alte investigatii inainte de operatia de deviatie de sept? Mi-e un pic teama sa nu am probleme in interiorul urechii, sa nu fi ajuns la mastoidita.
Multumesc anticipat pentru sfaturi.
0
27-09-2013, ora 15:57
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
din cate stiu eu, nu se fac spalaturi la o ureche cu timpanul perforat [si eu ameteam de la spalaturi] [se pot face aspiratii, , uneori am ametit si de la ele]..iar solutia pusa nu ai simtit-o pentru ca e posibil sa ai trompa lui eustachio nepermeabila [infundata], ,
0
27-09-2013, ora 20:03
DDragos
Nu este medic/terapeut
DDragos
Nu stiu ce sa mai cred, consultatia a fost la un spital privat in Pitesti, dar vreau sa merg si la un alt medic, in Bucuresti. Vreau sa iau tratamentul prescris 10 zile, am inceput de ieri. Deviatia de sept trebuia oricum facuta, tine in primul rand de sanatatea intregului organism, apoi de imbunatatirea calitatii vietii. Teama e legata de problemele de la urechi, de starea urechii medii, de timpanul perforat. Nu inteleg cum e posibil sa am otita seroasa cronica la urechea stanga atata timp cat nu a curs niciodata, nu m-a durut niciodata si aud perfect cu ea. Pot pune alcoolul boricat in ambele urechi? Atat in cea dreapta cu timoanul perforat cat si in cea stanga usor iritat? In Bucuresti as dori sa merg la spitalul Panduri sau la spitalul Militar.
0
28-09-2013, ora 06:52
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
daca ai citit ceea ce am scris mai sus..un medic mi-a pus un diagnostic si mi-a spus ca nu se mai poate face nimic iar la 2 luni distanta, alt medic m-a operat si-mi da sansa sa aud [daca mai fac o operatie ]..mai cere parerea unui medic [daca vrei BUCURESTI..CIUCHI VASILE este foarte bun.despre PANDURI mai citeste ce se scrie

.eu am ales CLUJ, , la MANIU ALMA dar si COSGAREA este recomandat pe forum.].otita seroasa nu doare si nici nu face ca urechea sa curga dar da totusi o mica scadere de auz [pe care nu ai sesizat-o].ai facut audiograma si timpanograma??.iti recomand sa rezolvi intai cu deviatia de sept..la intrebarea cu alcolul boricat nu ma pronunt caci nu sunt in masura
0
01-10-2013, ora 06:49
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
buna dimineata..la mine se aduna iar lichid dupa timpan., am intrebat despre utilitatea unui aerator transtimpanic si.mi s-a spus sa ma tin de nas si sa imping aerul spre urechi caci acel cartilaj este destul de rezistent incat sa nu mai permita timpanului sa se retraga, ,..pot pune colargol in nas ?ma ajuta ?
0
01-10-2013, ora 16:29
DDragos
Nu este medic/terapeut
DDragos
Dl Dr Flueraru nu mai este disponibil pe acest forum?
Mi-ar fi fost de mare ajutor si sfatul dumnealui.
0
01-10-2013, ora 19:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. trebuie sa mergi la Bucuresti !
0
01-10-2013, ora 20:52
DDragos
Nu este medic/terapeut
DDragos
Buna seara domnule doctor. M-am programat sambata la o consultatie la dl profesor Ciuchi. Imi puteti spune, va rog, daca pot pune alcoolul boricat in ambele urechi? Atat in urechea dreapta infundata si cu timpanul fisurat cat si urechea stanga aparent sanatoasa dar cu timpanul usor iritat? Pana acum am pus doar in urechea dreapta, incalzind in prealabil usor flaconul cu uscatorul de par.
E posibil ca dupa operatia de deviatie de sept sa-si mai revina si urechea dreapta? Trebuie sa ma tem de acel polip, imi poate pune sanatatea in pericol?
0
02-10-2013, ora 07:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu tre sa te temi.. de nimic..niciodata
NU ajuta la nimic teama...
picaturile cu alcool.. peste timpanul fisurat.. poate sa usture f.tare...
Adaugă un comentariu / răspuns
73 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: