Otita la urechea dreapta de mic copil

25-07-2011
arielam
Nu este medic/terapeut
arielam
Încă de copil am avut otită la urechea dreaptă. Am practicat apoi înot de la 8 la 12-13 ani. Motivul pentru care nu am mai practicat înotul au fost tocmai otitele. La 18 ani am aflat că am o perforaţie a timpanului şi deşi am mers la un doctor priceput, părinţii nu s-au decis să mă opereze. Acum la 35-36 de ani m-am gândit să-mi rezolv problemele. Veţi spune cam târziu. Asta este. În martie 2010, am mers la un medic, am făcut analize, în fapt mi s-au prelevat probe din ureche, pe vreo 2-3 beţişoare cu vată. Ca urmare s-a depistat că am aeruginosa şi streptococ auriu. Am urmat tratament cu ciplox şi antibiotic şi cursul urechii a încetat şi nu a mai revenit. De obicei la fiecare baie că intra sau nu apă în ureche, aceasta supura. Mi s-a recomandat să fac o operaţie de reparare a timpanului. Am înţeles însă nu am curaj încă. Problema mea e că azi început din nou să curgă urechea. De intrat apă nu a intrat, însă am stat în curent.
31 comentarii 12 Înainte ›
0
25-07-2011, ora 14:37
arielam
Nu este medic/terapeut
arielam
Doream să completez că de anul trecut din august am făcut şi un tratament pentru revenirea mirosului. L-am pierdut partial în august, iar apoi total în noiembrie 2010. Am luat vitamina A, Nasonex, inhalante şi nimic. Mi s-a spus că mucoasa nu are nimic că şi-a revenit. Şi totuşi mirosul nu a revenit. Cel mai rău e că nici poftă de mâncare nu am şi iniţial am slăbit mult, iar acum de circa 3-4 luni mănânc pentru că mi-am impus, însă uneori realizez că din cauza lipsei mirosului îmi e afectat şi gustul şi amestec alimente, ba dulce, apoi sărat, şi tot aşa. De curând mi s-a recomandat un RMN cranio cerebral. Un neurolog m-a sfătuit să merg la endocrinolog poate că e de această natură. Din punct de vedere neurologic nu am nimic. Endocrinologul mi-.a recomandat RMN-ul. De circa 3-4 săptămâni mi-a apărut iniţial la exteriorul urechii o amorţeală, iar acum a coborât mai jos pe conductul auditiv, spre exterior. Când tremur puţin urechea dispare, apoi revine. M-am obişnuit deja cu amorţeala asta. Ce aş putea face? RMN-ul ar putea da vreun răspuns?
0
25-07-2011, ora 14:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cea mai logica decizie este sa te internezi in clinica ORL.. in Oras Universitar
acolo o sa faci si investigatiile necesare si tratamentul corespunzator.
Cred ca e cazul sa intelegi.. ca puroiul care curge din ureche..este defapt distrugerea osului.. si intre ureche si creer sunt cativa milimetri de os..
Risti o meningita si o operatie la neurochirurgie.. daca nu te internezi la ORL cat mai repede.
0
25-07-2011, ora 23:00
cristinafelicia
Nu este medic/terapeut
cristinafelicia
Domnule doctor, as dori un sfat de la dumneavoastra. Sunt din Bacau, am 36 de ani si, in urma cu 17 ani, am facut o operatie estetica la nas la un doctor faimos si atunci si acum. Cauza a fost faptul ca la varsta de 15 ani sora mea, cu 9 ani mai mica, jucandu-se in mare s- a ridicat brusc de mai multe ori in timp ce eu o tineam si.. nasul a cedat. Nu a fost o modificare majora, cred ca mai mult a fost problema un pic mai sus de nas intr-un loc cu circumvolutiuni, dar de atunci problema reala a aparut : nu mai respir deloc pe nas. Nici cand inspir cu putere nu simt deloc aer intrand, partea buna sau rea depinde de conjunctura este aceea ca mi s-a dezvoltat olfactia peste medie. Nu am simtit sau mai bine zis resimtit acest handicap, cred ca m-am obisnuit pana acum doi cand am avut o criza de ameteala puternica de 4 ore care s-a finalizat cu un lesin constient si anul trecut in vara cand am avut o criza de afazie.Ambele episoade s-au finalizat cu un RMN fara rezultat negativ, dar ambele la care se adauga oboseala cronica m-au facut sa ma gandesc daca nu se datoreaza oxigenarii insuficiente a creierului. Vreau sa ma operez si nu stiu la cine, daca se poate si altfel decat clasic. Nu mi-e teamna de operatia in sine, mi-e teama de faptul ca s-ar putea sa nu obtin efectul scontat sau, si mai rau, sa raman cu alte urmari nedorite.se pare ca in partea dreapta osul deviat iar in stanga s-a dezvoltat mucoasa.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.si scuzati lunga poveste. De obicei sunt vorbareata dar in scris..oi fi scrisareata.
0
26-07-2011, ora 08:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
interventiile pe septul nazal.. sunt destul de neplacute.. acesta este motivul care necesita anestezie totala...
cred ca o internare la Iasi.. la spitalul CFR sau Spiridon o sa rezolve problema.
0
26-07-2011, ora 08:55
arielam
Nu este medic/terapeut
arielam
Vă mulţumesc din suflet domnule doctor, voi proceda cum m-aţi sfătuit.
0
04-08-2011, ora 10:47
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
buna dimineata dl dr am acufene ur dreapta si azi de dimineata am avut un soc pe langa suerat a mai aprut un bazait ca de tantar la aceiasi intensitate cu sueratu si care a tinut o jumatate de ora si pe urma a disparut de ce oare totusi era mai suportabil ca sueratu era mai bine sa fi ramas bazaitu si sa fi disparut sueratu este posibil sa mi apara si alta data sanatate multa cu respect
0
04-08-2011, ora 11:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. acufenele pot sa.si modifice intensitatea si frecventa
trebuie sa repetati periodic audiograma..si sa ajustati tratamentul
0
04-08-2011, ora 12:59
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
va multumesc pentru raspuns in ultimul timp iau tanakan picaturi am mai luat omega si ceai de paducel betaserc nu mai iau ca am ulcer duodenal ce alt tratament imi recomandati dl dr ca nu mai stiu ce sa mai iau va multumesc de auzit aud nu am probleme va multumesc
0
04-08-2011, ora 13:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ulie din seminte de in 3 luni
magneziu + vit B 6 cate 10 zile lunar
0
04-08-2011, ora 13:28
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
va multumesc mult pentru raspuns multa multa sanatate nu stiu oare este posibil sa scap de acel suerat sau il am pana la sfarsitu vietii cu mult respect
0
04-08-2011, ora 22:14
gabrielabe
Nu este medic/terapeut
gabrielabe
Buna ziua.
In urma cu 3 luni am avut un vertij care a durat aprox. 1 minut, dupa care am ramas cu o ameteala laterala-dreapta (pe care o resimt undeva deasupra ochiului), insotita cu stare de greata, accentuate mai ales la miscare.
Am facut analize de sange, doppler carotide, RMN cerebral si cervical, CT ureche - stanci temporale, repozitionare otoloiti la Spitalul Hociota Bucuresti, am fos la Clinica Urechii Bucuresti, unde am facut teste de echilibru si teste ale urechii interne (toate fiind normale).
Investigatiile de mai sus au exclus probleme cerebrale, unii medici au spus ca am VPPB, altii, la modul general: sindrom periferic, cert este ca, desi iau Betaserc, Xanax si Tanakan, nu am obtinut niciun rezultat, astfel incat ma simt la fel de rau ca la inceput.
Sunt disperata ca nu pot sa-mi reiau activitatea (sunt in concediu de 3 luni). De teama unor ameteli, nu mai ies singura pe strada.
Daca ma poate ajuta cineva, va rog sa-mi spuneti si mie ce conduita ar trebui sa adopt in continuare.
Va multumesc.
0
05-08-2011, ora 08:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
scrie.ti.mi pe mail
varsta, inlatimea, greutatea, tensiunea arteriala.
alte boli cronice( rinichi, inima, fiucat..s.a)
ce tratamente ati mai luat
examen fund de ochi ati facut? cum satarea vaselor pe fundul de ochi?
0
16-08-2011, ora 16:12
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
buna ziua dl dr va rog sami spuneti tratamentu cu magneziu cu b6 cate pastile iau pe zi finda pe prospect scrie ca una pe zi si pot sa iau in continuare tanakan sau intrerup va mutumesc si sanatate multa cu respect
0
16-08-2011, ora 17:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tanacanul trebuie schimbat pe sermion sau stugeron sau pentoxi retard
magneziu+ vit B 6 se iau 3 pe zi 10 zile si peurma 1pe zi
0
17-08-2011, ora 21:35
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
buna seara dl dr si va multumesc pentru raspuns dar am o nelamurire sermionu stugeronu sau pentoxi retard nu afecteaza stomacu ca eu sufar de ulcer duodenal cu mult raspect
0
17-08-2011, ora 21:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. nu afecteaza.
luate dupa masa + regim strict alimentar fara nimic Acru, acidulat si fructe citrice + mere
0
17-08-2011, ora 21:42
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
va multumesc pentru raspunsu imediat si as vraea sa stiu cat timp iau tratamentu si daca sant sperante sa scap de acufene ur dr cu mult mult respect si mai nou mai am si stari de panica imi bate inima repede de zic ca mor
0
18-08-2011, ora 08:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tratamentul se face cate 3 luni pauza 1 luna
2 acufenele se vindeca numai in cazul cand aflati si cauza lor si se trateaza si cauza
3starile de panica si frica.. duc la un stres continuu a organismului..si ii agraveaza starea.. faceti tot posibilul sa ganditi pozitiv si sa nu va fie frica de nimic niciodata.. sunteti nascut ca sa muriti.. cand si cum.. NU Dvs,. decideti !
asa ca nu se merita sa va fie frica de ceva
Luati tinc de Valeriana 30 pic la 6-8 ore.. in putina apa pe termen lung
0
18-08-2011, ora 20:42
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
buna seara dl dr si va multumesc pentru raspuns si incurajare eu cred ca am facut acufene din cauza ca mam panicat foarte tare cand am simtit ca nu aud cu ur dr si mam dus la orl si mia facut spalatura si mia revent auzu dar acufenele au ramas si mia dat betaserc 3 luni nu am mai luat ca ma durea stomacu ca am ulcer dudenel si mia spus ca acufenele sant din cauza de circulatie deficitara si nu stiu circulatia deficitara se poate vindeca sa este incurabila ma sacuzati daca va necajesc prea mult cu mult respect
0
23-08-2011, ora 12:53
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
buna ziua cu mult respect dl dr am o nelamurire la ur dr la care am acufene cand ma tin de nas si suflu imi iese aer pe moment care sa fie cauza posibl timpan perforat urechea nu ma doare nu am scurgeri de auzit aud bine va multumesc acufenele se opresc dimineata cate o data dar apar iar incet incet
0
27-08-2011, ora 16:34
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
buna ziua dl dr miati prescris sa iau sermion da nu stiu cate pe zi am cumparat sermion 30 mg 1 sau 2 pezi va multumesc cu respect
0
27-08-2011, ora 20:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incepi cu 2 pe zi
1 dimineata si 1 la pranz
cand se diminuaza acufenele treci la 1 pe zi dimineata
tratamentul poate dura si 3 luni sau mai mult
0
28-08-2011, ora 11:38
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
va multumesc din suflet pentru raspuns cu mult respect
0
28-08-2011, ora 12:42
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
dl dr va mai dernjez cu un raspuns bilobilu forte este la fel de bun ca sermionu are acelasi sfect va multumesc curespect
0
28-08-2011, ora 12:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.
nu este la fel de bun.
0
28-08-2011, ora 19:06
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
va multumesc mult pentru raspuns va rog pe langa sermion pot lua si ceva naturist cu mult respect
0
28-11-2011, ora 21:08
arielam
Nu este medic/terapeut
arielam
Pentru domnul doctor Flueraru.
V-am ascultat sfatul si am fost la Institutul Dr Hociota din Bucuresti. Am stat internata o saptamana. Am facut investigatii si analize ( a iesit doar o mica anemie). Va reamintesc ca va scrisesem mai de mult despre lipsa mirosului. Am facut tomograf, radiografii sinusuri si urechi, investigatii microscopice. Am descoperit o deviatie de sept si cam atat. Cauza lipsei mirosului nu am identificat-o. A ramas sa merg la un neurolog. Merg maine. Si eventual sa fac un RMN. Raman in observatie cu urechea dreapta pe care va trebui sa suport o timpanoplastie.
Am inteles ca de fapt hiposmia nu e decat un simptom si nu un diagnostic, dar totusi o cauza trebuie sa existe.
Urmez un tratament cu Sterimar, Avamys, Rinoil si complexul de vitamine b.
Imi e putin mai bine in sensul ca intre nas si gat aveam o jena si uneori aveam senzatia ca nu pot respira. Dupa doua saptamani de tratament nu mai am aceasta jena, dar desi sunt constienta ca nu pot avea rezultate imediate, nu simt nimic cu mirosul. Ce as mai putea face? Ce idee mi-ati mai da? Va multumesc din suflet.
0
28-11-2011, ora 21:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am reciti si primul mesaj
daca pierderea mirosului este de mai mult de 1 an de zile..si acum nu sa depistat nicio cauza locala ORL
concluzia ca nervul olfactiv a fost necrozat dupa o viroza ( cel mai probabil prin toxicitatea virusului) si nu se mai poate face nimic
0
14-12-2011, ora 18:51
arielam
Nu este medic/terapeut
arielam
Domnule doctor Flueraru, am rezultatul la RMN - Concluziile sunt : cateva leziuni demielinizante fronto-parietale bilateral situate juxtacortical, cu aspect nespecific, cu dimensiuni milimetrice, negadofile, Sinuzita etmoidala, Mastoidita dreapta. Abia saptamana viitoare merg din nou la neurolog. Stiu ca nu e bun rezultatul, dar va rog mult, poate imi puteti spune dumneavoastra la ce sa ma astept.
La rezultat apare leziuni in hiposemnal T1, in hipersemnal T2 ;i FLAIR situata fronto parietal in substanta alba juxtacorticala, negadofile, fara restrictie de difuzie, cu aspect nespecific. Absenta prizelor de contrast cu caracter tumoral, mici dilatatii de spatii perivasculare Virchow - Robin, spatii lichidiene pericerebrale infra si supratentoariale, cu dimensiuni in limitele varstei, hipertrofia mucoasei ce tapeteaza celulele etmoidale, celulele mastoidite de partea dreapta apar in hipersemnal T2 (mastoidita dreapta)
0
14-12-2011, ora 21:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inafara de neurolog... acest rezultat tre sa fie vazut si de un medic ORL..din clinica Universitara
care dupa un consult Endoscopic o sa va spuna daca acea etmoidita este de operat sau este doar o interpretare a radiologului.
la fel si cu presupusa mastoidita
asta nu schimba nimic in parerea mea ca nu se mai poate face nimic pentru miros
Adaugă un comentariu / răspuns
31 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant cohlear: o nouă metodă de monitorizare ar putea ajuta la dezvoltarea unor implanturi mai performante
  •