otita la urechea dreapta si faringoamigdalita

26-03-2015
amalia212
Nu este medic/terapeut
amalia212
Buna seara!dl dr. am o fetita de 4 ani si luni a facut febra 38, 7.am fost la medicul de familie si diagnosticul otita la urechea dreapta si faringoamigdalita.mi-a dat claritromicina 250 mg(klabax), otocalm, nurofen, decasept.nu avea infectie pe amigdale si dupa 2 zile nu ii scadea febra, chiar a crescut 39, 5 si cateva puncte de infectie.ce antibiotic injectabil sa ii fac, tinand cont ca a luat:augumentin, unasyn, leckoklar, cefort 500mg, amoxicilina cu gentamicina, klabax in ultima jumatate de an.sunt disperata.de imunitate nici nu mai tin minte cate siropuri am incercat.a mai avut infectie urinara cu e.coli si 3 operatii pentru hemangioame.injectari cu bleomicina.si propranolol de la 1 luna pentru acele hemangioame.ce as putea sa mai fac in acest caz?sper ca nu v-am deranjat ca am scris tot istoricul
3 comentarii
0
27-03-2015, ora 05:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
boile de Nas, gat, urechi... se trateaza corect NUMAI la medicii ORL care fac 6 ani specializare pentru aceste boli
medicii pediatri si med de familie fac doar cateva luni de specializare
cautati un medic ORL..si mergeti numai la el pana rezolvati complet problemele ORL
cititi ce sa scris pe forum dspre Cand se administreaza antibiotice si
de ce NU se administreaza antibiotice doar pentru rosu in gat
0
27-03-2015, ora 06:19
amalia212
Nu este medic/terapeut
amalia212
Nu e un simplu rosu in gat.din 2 in 2 luni face infectie pe amigdale.as vrea sa i le scot.se poate la aceasta varsta?medicul de familie imi spune ca e de preferat toamna, nu mi-a dat o explicatie logica.de exemplu, daca imi rup piciorul, astept toamna sa il pun in ghips?va multumesc
0
27-03-2015, ora 10:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corect
nu este logic
numai un medic ORL dupa ce vede amigdalele o sa spuna cand se poate de operat
sau se pot doar micsora in volum amigdalele
un reflux gastro-esofagian si alimentatia cu multe citrice, sucuri.. poate intretine faringitele si amigdalita...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit mecanismul prin care febra la începutul sarcinii poate produce defecte cardiace și fizionomice la copil
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  • O nouă tehnică pentru tratarea infecţiilor urechii medii
  •