otita medie?

17-04-2012
hidrantu
Nu este medic/terapeut
hidrantu
Buna ziua. Acum 3 luni de zile mi-am dat seama ca nu mai inteleg ce vorbesc persoanele din jurul meu si am urechea stanga infundata. Am fost la medicul orl si mi-a dat trimitere la audiologie. Pana sa ajung sa fac acea audiograma, urechea stanga s-a desfundat si am crezut ca totul e ok ca inainte, dar, dupa 2 saptamani s-a infundat iar si in ziua imediat urmatoare am facut audiograma si am fost cu rezultatul la medic. Mi-a spus ca timpanul arata normal si m-a diagnosticat cu otita medie. Mi-a dat sa iau augmentin timp de 7 zile si aerius, nurofen si picaturi vibrocil timp de 5 zile insa nici o schimbare. Am fost la control dupa tratament si mi-a extins tratamentul cu augmentin cu inca 3 zile + pucaturi ciplox, fara sa aiba vre-un efect insa. Este posibil sa fie alta cauza urechii infunate si nu otita medie? Nu inteleg cum s-a desfundat de la sine, fara sa iau nimic si acum dupa mai bine de 10 zile de tratament nu s-a produs nici o schimbare. Nu stiu ce sa fac :( nu ma mai inteleg cu persoanele din jurul meu. Va multumesc.
1 comentarii
0
17-04-2012, ora 20:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cred ca este cazul sa consulti un alt medic ORL.. si sa faci audiograma de control + timpanograma
2. Din [unctul meu de vedere.. ai avut catar tubar ( otita seroasa) care NU doare..dar da senzatie de ureche infundata
tratamentukl care a fost administrat cu antibiotic.. este indicat in cazul unei otite medii acute cand urechea doare si timpanul este inflamat.. in rest NU se justifica..
de aici si concluzia ca tre sa schimbi medicul ORL
3. problema DE a NU te intelege cu persoanele din jur poate fi si mai grava daca cumva esti supra ponderal sau ai hipo..sau hipertensiune..
in acest caz pot sza suspectez o dereglare de circulatie cerebrala..cu afectarea nervului auditiv..lucru care e si mai grav
4 numai un medic ORL.. dupa ce vede timpanul la microscop.. are audiograma si timpanograma.. poate sa.ti puna un diagnostic corect
5 poatri atasa rezultatele investigatiilor pe mail
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: