Otita medie acuta

21-07-2017
iocumine
Nu este medic/terapeut
iocumine
Buna ziua,

Am o intrebare legata de o afectiune de care sufar momentan.

Saptamana trecuta marti m-a luat o raceala care a debutat ca de obicei cu dureri de gat si febra nocturna 37, 5.
Am luat Parasinus si Dobendan si simptomele s-au atenuat pana vineri cand mi s-a infundat urechea stanga.
Mentionez ca eu nu locuiesc in tara dar din cauza unor probleme personale a trebuit sa calatoresc in Romania.
Vineri seara am inceput sa iau Amoxicilina deoarece medicul de familie mi-a dat acest antibiotic pe reteta acum cateva saptamani cand am fost din nou racita si m-a rugat sa le folosesc doar in cazul in care raceala este grava.
Dupa 5 zile in care am luat Amoxicilina si Parasinus nasul si gatul s-au vindecat vizibil dar a ramas urechea infundata.

Marti dimineata [la 7 zile de la debutul racelii] am mers pentru un control la ORL in Romania unde am fost diagnosticata cu otita medie acuta stanga catarala & rinofaringita subacuta si mi s-au prescris rapid Biorinil Spray, Sinupret drajeuri, Strepsils drops, Parasinus si Tobradex picaturi nazal - deoarece am plecat din Romania in ziua urmatoare.

La doua zile dupa vizita de la ORL-istul din Romania am ajuns la un alt ORL-ist in tara in care rezidez acum.
Mi-au facut audiograma si timpanograma, mi-au verificat nasul si gatul amanuntit.
Totul este in limite normale dar iritat de la raceala.
Bineinteles ca urechea stanga arata ceva probleme la audiograma de la faptul ca este infundata dar mi-au zis ca nu e nimic grav si nu prezinta infectie.
Mi-au prescris doar Bromelain tablete.

Astazi am 11 zile de la debutul racelii si urechea stanga inca ma supara. Nu am nici un fel de alte simptome in afara faptului ca este foarte infundata.
Simt uneori durere dar de intensitate mica si de scurta durata dar este inca infundata puternic si seara am impresia ca si gatul imi este inflamat din acest motiv.

Este ceva pentru care ar trebui sa-mi fac griji? Cat timp va mai dura pana se va vindeca complet?
Mentionez ca in urma cu 2 luni am ajuns la dermatologie datorita unei alergii care parea a fi acneica si am luat 3 tablete de Azithromycin 500 care m-au vindecat imediat.[avusesem un stafilococ in nas].

Va multumesc pentru raspuns!
2 comentarii
0
23-07-2017, ora 20:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faptul ca faci alergiii si zici ca racesti prea des..ma duce cu gandul ca esti o pesoana cu grave probleme gastro-intestinale. si alimentatie incorecta
doar perosnele cu intestinele intoxicate fac alergii
si doar personele cu reflux gastro-esofagian in somn..de la acidul gastric fac iritatie si inflamatie in gat
care Toti o inerpreteaza ca si raceala...defapt fiind doar o iritatie care trece de la antacide..fara antiibiotce
mai citeste ce sa scris despre ast ape forum
si despre catar tubar, otita seroasa
0
27-07-2017, ora 17:26
iocumine
Nu este medic/terapeut
iocumine
Buna ziua d-le Dr. Flueraru Valeriu,

Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Alergia de care credeam ca sufar nu este de fapt o alergie a fost mai degraba o reactie la stafilococul din nas conform analizelor dermatologice.
Am avut acum mai bine de 10 probleme gastrice si desi nu mai manifest simptome poate ar trebui sa refac controlul si un set de analize.
Nara stanga inca o simt cu probleme si la fel si urechea stanga desi e mult mai bine fata de debutul simptomelor acum 14 zile.
Simt ca ma recuperez dar foarte lent.
Exista posibilitatea sa manifest aceste simptome din nou in cazul in care voi raci iar?

Va multumesc!
M.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: