Otita medie + rinita

16-02-2011
ionm
Nu este medic/terapeut
ionm
Buna ziua.

In urma unei raceli, am fost diagnosticat cu otita medie. In plus dna. dr. mi-a spus ca mi-e gatul foarte rosu si e necesar un antibiotic. De asemenea i-am spus d-nei. dr. ca mereu imi simt nasul infundat si am fost diagnosticat anul trecut cu rinita.

Mi-a prescris urmatorul tratament:
- augmentin 875mg/125mg (1/12 ore)
- medrol 32mg (7 comprimate, 1/zi)
- biorinil - spray nazal

Am totusi cateva preocupari. Nu e prea tare augmentinul de 875? Nu ar trebui sa iau ceva pe langa? Am inteles ca e destul de mare riscul de aparitie al unei candidoze, etc.
Cat despre medrol, pentru ce mai exact mi-a fost prescris? Din ce am citit, este destul de periculos si cu multe reactii adverse, chiar pe termen lung. Credeti ca e potrivit pentru problemele mele? E ok daca-l iau?
Iar de biorinil am inteles ca s-ar putea sa dea dependenta, cat timp as putea sa-l folosesc? E sigur sau nu prea?

Multumesc frumos.
9 comentarii
0
16-02-2011, ora 16:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul e corect si in doza aceasta nu faci comlicatii nici la un medicament
poti sa mai faci inhaltii, spalaturi nazale, gargara.. sa incalzesti urechile cu saculete cu sare.
0
17-02-2011, ora 10:41
prospernikoo@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
prospernikoo@yahoo.com
buna ziua.
nu stiu ce sa fac va rog frumos sa ma ajutati.
sunt insarcinata in luna a 5 a. am facut o raceala. am crezut ca o s/ami treaca mai usor. am fost la medicul de familie si mi/a spus ca am o infectie in gat. mi/a dat sa iau timp de 7 zile augmentin de 875 mg. aveam si nasul infundat si tuse cu expectoratie. mi/a dat si sirop cu muguri de pin si picaturi nazale nazomer. insa dupa 7 zile in care am facut tratamentul nu ma/m vindecat. nasul mi se infunda in continoare. urechile imi sunt infundate, ma doare capul si ametesc. am fost la ORL si mia spus ca am otita medie. nu mia dat nimic decat sa continui cu picaturi de nas. dar ce sa fac cu otita medie? ma deranjeaza foarte tare. sunt obosita, nu pot dormi noapte, agitata si stresata. nu stiu ce sa fac, ca sa ma vindec. mie frica si sa/mi suflu nasul pt ca atunci mi se infunda si mai tare urechile. mie frica ca se agraveaza otita.
0
17-02-2011, ora 11:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu tre sa fiti stresata, tre sa va ganditi la starea copilului si la linistea lui..atat.
tre sa dormiti, sa va hidratati bine si sa fiti calma
2 nasul trebuie desfundat bine, facut inhalatii si spalaturi nazale
cand o sa aveti un nas liber.. urechile se desfunda singure
3 urechea incalzita cu saculete cu sare sau uscatorul de par
0
18-02-2011, ora 12:54
ionm
Nu este medic/terapeut
ionm
puteti sa-mi spuneti va rog. pt inhalatii si spalaturi nazale ce ar trebui sa folosesc? doar sare?
multumesc.
0
18-02-2011, ora 12:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU
ceai de musetel + 2-3 pic de ulei volatil de eucalipt
0
18-02-2011, ora 15:52
prospernikoo@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
prospernikoo@yahoo.com
buna ziua.
vreau sa stiu daca este bun pt otita seroasa bioparox spray. cum actioneaza acest medicament si cum trebuie sa/l iau?pot sa imi pun bioparox spray si apoi nazomer picaturi?
0
18-02-2011, ora 20:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, bioparoxul se poate folosi in timpul sarcinii
0
26-02-2011, ora 13:36
ionm
Nu este medic/terapeut
ionm
buna ziua.

dupa 2 zile de la incheierea tratamentul cu augmentin si medrol de 1 saptamana am avut niste stari de ameteala si urmatoarea zi am fost la spital si aveam tensiunea crescuta. mi-am facut si un set de analize si mi-a iesit calciul foarte putin scazut si mai multe valori pe partea de hematologie scazute sau crescute.

acum am deasemenea stari de ameteala insa nu asa pronuntate.

credeti ca poate fi vreo legatura intre tratament si simptomele pe care le am? ce investigatii ar trebui sa fac?
va rog sa-mi dati un sfat, va multumesc.
0
26-02-2011, ora 20:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faceti un examen la oftalmologie *( fund de ochi)
examen neurologic
examen la ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: