Otita medie si eczema de contact, tratament fara antibiotic!?

19-04-2013
nicoleta.ramona
Nu este medic/terapeut
nicoleta.ramona
Buna ziua,

De vreo 3 zile am simtit o durere slaba la nivelul urechii externe, pana aseara, cand urechea mi s-a infundat putin. Mi-am pus cateva picaturi de OtisT, am stat cam 10 min pe o parte, apoi mi s-a infundat de tot urechea. Am plecat la urgente, unde mi s-a aspirat o 'depunere'. Mi s-a spus ca nu e ceara, ci o infectie. Dupa prima aspirare nu mai aveam urechea infundata insa, medicul a mai descoperit in spatele acesteia, mai aproape de timpan inca o depunere si o exema de contact la ambele urechi. Mi-a pus apa oxigenata si dupa 2-3 min iar a aspirat. Mi s-a infundat din nou urechea, dar nu f. tare. Mi-au dat o reteta cu diagnosticul de otita medie si exema de contact si mi-a prescris alcool boricat 3-4 pic / zi. Mi-am pus azi alcoolul in ambele urechi, dar inca am urechea infundata si inca simt intepaturi puternice, pe langa durerea constanta. Va rog sa-mi spuneti daca credeti ca este de ajuns tratamentul prescris. Luni, deci dupa 3 zile trebuie sa merg la control, dar daca nu scap de durerea asta nu cred ca rezist pana luni. Va multumesc.
2 comentarii
0
19-04-2013, ora 15:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
antibiotic nu se administreaza
deoarece in ureche piate fi o micoza si nu are sens antibioticul
dupa ce puneti alccol boricat, uscati interiorul urechii cu uscatorul de par.
luati flamexin 2 plic. pentru durere
0
19-04-2013, ora 22:04
nicoleta.ramona
Nu este medic/terapeut
nicoleta.ramona
Am inteles, multumesc frumos pt. sfaturi. Am luat un algocalmin pt. ca atat aveam in casa si si mi-a trecut durerea. De la pranz n-au mai fost probleme decat cu auzul. Urechea mi-e inca infundata. Si inca n-am inteles cat trebuie sa stau cu urechea in sus dupa ce pun alcoolul. Si dupa cat timp trebuie sa pun uscatorul in functie. Multumesc inca o data, ne sunteti de f. mare ajutor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: