otita medie supurata

12-02-2017
Popa aurelian
Nu este medic/terapeut
Popa aurelian
Buna ziua. imi puteti da un sfat. RMN- ul arata daca am coleostoatom fiindca am facut saptamna trecuta si doctorul mi-a dat acest diagnostic :

La nivelul substantei albe subcorticale frontal in stanga se evidentiaza doua leziuni de demielinizare (hipersemnal T2 si FLAIR),
cea mai mare de 3/5mm, cu aspect nespecific, posibil leziuni in cadrul migrenei.
Secventa de difuzie nu evidentiaza modificari de tip restrictiv.Fara aspecte hemoragice acute sau cronice.
Sistem ventricular simetric, usor largit.Structurile liniei mediene sunt nedeviate.
Fara leziuni la nivelul orbitelor. Nervi optici si chiasma optica fara anomalii evidente.
Hipofiza are dimensiuni si structura normale.Unghiuri ponto-cerebeloase libere.
Continut cu semnal lichidian la nivelul urechii medii drepte si al catorva celule mastoidiene drepte, aspectul sugerand modificari de otita medie.
In rest sinusurile fetei si celulele mastoidiene stagi sunt normal aerate.
Fara anomalii vizibile la nivelul calotei sau bazei craniului.

Concluzie: Doua leziuni nde demielinizare subcorticale frontal stang, cu aspect nespecific, posibil leziuni in cadrul migrenei.
Modificari de otita medie dreapta.

Vreau sa mentionez ca urechea imi curge de mai bine de 10 ani. Multumesc
3 comentarii
0
12-02-2017, ora 18:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am scris si in privat
ninternare in clinica ORL... urechea trebuie operata
0
20-07-2017, ora 16:25
Ioana Cata
Nu este medic/terapeut
Ioana Cata
Buna ziua. Am o problema la urechea dreapta...am mancarimi, urechea se umezeste, daca bag un betisor pentru urechi, in ureche, atunci cand simt senzatia de umezeala, il scot umed. Aud destul de des pacaituri. Am observat ca atunci cand stau in curent sau cand stau intr- o incapere cu aer conditionat se intampa sa aud acele pacaituri. Senzatia de ureche umeda apare si in mometul in care apas in spatele urechii. Brusc simt senzatia ca am urechea plina cu apa. Va rog sa imi spuneti ce sa fac si cum sa procedez. Am purtat vata in ureche foarte mult timp, insa am aflat ca nu este in tocmai sanatos sa fac asta, asa ca am renuntat. Acum de cand nu mai port vata simt ca nu mai am urechea protejata si simt tot mai des pacaiturile. Despre ce credeti ca este vorba domnule doctor? Va multumesc.
0
20-07-2017, ora 21:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca de la vata purtata in urechi ( cand se creaza incubator pentru microbi, cald, umed, intuneric)
ai provocat o Otita externa.. posibil chear Micotica
este Obligatoriu consult ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: