Otita medie supurata recidivata

22-06-2017
Ju
Nu este medic/terapeut
Ju
21-06-2017JuNu este medic/terapeutJu
Buna seara, am o problema cu baietelu meu de 2 ani!In luna martie a facut o forma de otita medie acuta supurata, a urmat un tratament de 5 zile Augumentin, 7 zile Cefuroxima(intra-muscular, 9 zile Cefort intra-muscular)intr-un final dupa acest ultim antibiotic administrat in urma Antibiogramei s-a vindecat cu un ultim verdict("mai este putin rosu")mentionez ca s-a intamplat la urechea dreapta!Acum, de 10 zile ma confrunt cu aceeasi problema dar la urechea stanga!dupa un tratament de 9 zile XIFIA, picaturi nazale Vibrocil, si picaturi auriculare Otipax! Iar de astazi Cefort intr-muscular.Intrebarea mea este ce analize sau demersuri as putea efectua pentru a depista cauza si daca i-au fost sau sunt afectate oscioarele auditive sau oasele apofiziei mastoide sau daca vasele sanguine sunt infundate?sunt mai multi factori care ar putea afecta mai multe..si ma ingrijoreaza asta!Va rog un SFAT! Va multumesc
3 comentarii
0
22-06-2017, ora 08:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 la 2 ani..dupa o singura Otita.. inca NU este afectat nimic in ureche...
NU asta trebuie sa va ingrijoreze
2 Acum se cauta CAUZA care duce la otite
si asta este un nas infundat sau un gat iritat.. cel mai frecvent..de la un reflux gastro-esofagian.. datorat unor alimente pe care copilul nu le digera corect
3 asa ca ce trebuie sa va ingrijoreze..este Alimentatia corecta a copilului.. mai cu seama, ce consuma inainte de culcare... ca sa nu faca reflux gastro-esofagian in somn
0
22-06-2017, ora 11:37
Ju
Nu este medic/terapeut
Ju
Este posibila si aceasta varianta, de obicei consuma ciorba seara si astepram minimum 3 ore pana la culcare!Dar un control special care ar putea fi acela?va multumesc pentru raspuns!
0
23-06-2017, ora 16:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ciorba e consuma la pranz.. fara otet, lamaie si foarte putin bors de casa
NU se consuma nici fructe si nici dulciuri inainte de culcare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: