otita - pentru dl. doctor- un raspuns va rog

22-05-2009
maria mihaela
Nu este medic/terapeut
maria mihaela
buna ziua. am un baiat de 15 ani. cand a fost mic a avut probleme cu ambele urechi - otita - timpan perforat. Acum 3 saptamani am fost la spital ca nu prea mai auzea. au spus ca are un dop si i-au facut spalaturi. doua zile l-am curatit in ureche si ceva urat cu sange. dupa o saptamana mi-am dat seama ca e o infectie. Am mers la ORL si d-na doctor mi-a spus ca ar avea un polip si ca trebuie chiuretat. mergem zilnic il aspira in ureche si ii pune mese cu acid boric. Ultima data cand l-a aspirat i-a iesit si acel polip. Dar azi a descoperit ca ar avea un colesteatom si ca nu trebuia sa ii faca spalaturi in ureche.
si m-a lasat in ceata...
va rog ajutati-ma, nu stiu ce sa fac, copilul e disperat nu mai vrea sa mearga la spital
10 comentarii
0
24-05-2009, ora 16:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
UN colesteatom se formeaza in cavitatea timpanica.. din cauza perforatiilo care le are din coplilarie...
a patruns celule epiteliale prin perforatie.. si sau dezvoltat acolo.
TRatamentul este NUmai chirurgical.
trebue sa mergeti sa va internati in Clinica ORL !
0
26-05-2009, ora 09:10
maria mihaela
Nu este medic/terapeut
maria mihaela
multumesc mult.
noi oamenii de rand, cand auzim de o boala mai complicata, in general de operatii, intram in panica.
l-am programat la o clinica ORL, sper sa fie bine.
0
05-01-2010, ora 13:41
maria mihaela
Nu este medic/terapeut
maria mihaela
L-am operat pe fiul meu. Are 6 luni de la operatie, acum se simte bine, mergem la control des. Operatia a fost destul de grea, a durat 3 ore si jumatate.Sper sa fie bine, sa ne ajute Dumnezeu.
Mi s-a spus ca - colesteatomul - este o tumoare beningna dar este posibil sa recidiveze la unele persoane.Trebuie sa nu ii intre apa in ureche niciodata.
v-as ruga domnule doctor sa imi spuneti dupa ce perioada ne dam seama ca am scapat si nu mai exista riscul sa apara acest colesteatom.
Va multumesc din suflet.
0
05-01-2010, ora 14:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca mergeti regulat la control si se curata bine locul.. NU mai este nici un risc sa se refaca!
tineti.o tot asa.
0
06-01-2010, ora 09:05
maria mihaela
Nu este medic/terapeut
maria mihaela
Multumesc mult. M-am linistit putin.La primul control l-a aspirat putin, dupa aceea, la celelalte controale nu l-a mai aspirat, a spus ca este curata urechea. Mi-a spus ca i-a refacut si timpanul si ca se prezinta foarte bine.Eu o sa merg cu el la control atat cat va fi nevoie si incerc sa il protejez.
Nu as vrea sa va deranjez foarte mult, aveti foarte multi prieteni pe forum care asteapta sfaturile dumneavoastra, o singura intrebare as mai avea.
Înainte de a-i descoperi acest colesteatom, la un tomograf i-am descoperit o sinuzita maxilară dreaptă, (colesteatomul a fost la urechea stangă), i-am facut 7 punctii si tot i-a gasit infectie din ce in ce mai putin si nu asa urât mirositoare ca la început, dar am intervenit chirurgical la ureche a fost mai urgent si mai grav.
Acum nu ii curge nasul, nu il doare capul, mai simte că îi vin eîn gât câteodata dar mai rar.
Aş vrea să ştiu daca are legătură cu acest colesteatom sau trebuie să merg cu el în continuare să investigăm şi acestă problemă, pentru că după 7 puncţii medicul la care am fost mi+a spus că nu scapă decât operat, şi imi e teama că e prea devreme pentru altă operaţie, dar îmi e teama să nu îi afecteze maxilarul.
Multumesc din suflet. Sa va ajute dumnezeu.
0
06-01-2010, ora 09:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sinuzita NU are legatura cu acel colesteatom.
poate cu o carie dentara?
trebue sa repetati radiografia SAF
sa faceti un control la stomatolog.. si iarasi la ORL.
0
08-01-2010, ora 09:48
Mihaela Ioan
Nu este medic/terapeut
Mihaela Ioan
Am otita supurata si medicul ORL-ist mi-a recomandat printre altele si picaturi Ciplox. Marea mea surpriza a fost ca m-a durut foarte tare in momentul in care am picurat solutia in ureche. Imi este frica sa mai pun aceste picaturi. Ce sa fac?
Multumesc
0
09-01-2010, ora 10:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista. Garasone.. care au acelas efect antimicrobian.
Durerea din urechi la administratea unor picaturi este pur individuala, difera de la pacient la pacient.
0
29-09-2010, ora 15:37
maria mihaela
Nu este medic/terapeut
maria mihaela
dupa cum am mai spus baiatul meu a fost operat de otomastoidita anul trecut, acum se simte bine, merg cu el la control regulat si e bine.
dl doctor mi-a propus sa ii faca o audiograma, pentru ca dupa operatie are auzul slabit, si in functie de aceasta audiograma sa ii imbunatateasca putin auzul
atunci la operatie am inteles ca i-ar fi facut timpanoplastie
nu am indraznit sa il intren in ce consta aceasta imbunatatire a auzului, daca trebuie operat din nou, anestezie generala iar...
sunt putin speriata si nu stiu ce inseamna asta, eu sunt multumita ca nu ii curge urechea, nu mai are acel colesteatom, adevarat aude mai slab cu acea ureche dar se descurca
ce ma sfatuiti dumneavoastra?
va multumesc mult.
0
29-09-2010, ora 22:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Numai medicul care a operat urechea stie ce a mai ramas acolo din osicioare si timpan.
mergeti la investigatii si o sa va explice in ce consta interventiea. Nimeni NU va opereaza fortat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: