Otita recidivanta la fetita de 1 an si 9 luni

17-10-2012
cristina_r2012
Nu este medic/terapeut
cristina_r2012
Buna dimineata, va scriu in legatura cu fetita mea de 1 an si 9 luni, care inca se confrunta cu efectele negative ale unei otite incepute in luna iunie. Mai precis, la sfarsitul lunii iunie a fost diagnosticata cu otita medie congestiva bilaterala (mai grav la urechea dreapta). A primit initial tratament cu Zinnat, Nurofen, Otocalm, Sinerdol si Vibrocil iar dupa aprox. o saptamana in care n-au dat rezultat, Zinnat-ul a fost inlocuit cu antibiotic injectabil, Cefort si Gentamicina. I s-au mai prescris Otocalm, aerosoli cu Dexametazona, Biorinil si Colargol in nas. Dupa inca o saptamana doi medici ORL m-au asigurat ca tratamentul a mers perfect, iar urechile aratau de parca n-ar fi avut niciodata nimic. Dupa cateva zile am plecat in concediu, cu avionul. Otita i-a recidivat la urechea dreapta si a primit, in strainatate, tratament cu Cefaclor si picaturi cu Ciprofloxacin in urechea dreapta. In acea perioada i s-a facut si o spalatura la urechea dreapta, din cauza ca avea foarte multa ceara. Tratamentul cu Cefaclor s-a prelungit doua saptamani, iar picaturile de ureche chiar mai mult. Dupa cateva saptamani, am remarcat intamplator urechea stanga plina de sange. Initial i s-a pus diagnosticul de otita externa (fetita nu acuza nicio durere) si ni s-a spus sa folosim din nou picaturile cu Ciprofloxacin. Am cerut o a doua parere la o clinica cu traditie din Munchen si am fost sfatuiti sa ii facem o audiograma si timpanograma inainte de intoarcerea acasa cu avionul. La consultul cu microscop nu s-a remarcat vreo perforatie a timpanului, iar conductul extern parea ok, deci nu au confirmat diagnosticul de otita externa. Slava Domnului, cele doua analize mentionate au iesit ok, la final s-a presupus ca poate sangele provenise de la o zgarietura sau timpanul fusese putin perforat si se reparase imediat. Ne-am intors in tara in luna august si de atunci am mai fost la cateva controale ORL, pentru ca fetita apleca des capul si umbla cu degetele in urechi, parea ca ceva o deranjeaza. In final i s-a facut o analiza a secretiei otice din urechea stanga, care a indicat prezenta candidei, sensibila la Amphotericina B, Econazol, Fluconazol, Flucytosine, Ketoconazol, Miconazol, Nystatin. I s-au facut aspiratii in ureche (de o luna mergem saptamanal la Bucuresti pentru asta) si i s-a prescris initial Ciprofloxacin o saptamana (inainte sa primim rezultatul analizei), apoi Exoderil o saptamana si in final Clotrimazol. Acum se implinesc peste 2 saptamani de cand ii pun Clotrimazol si la urechea stanga are in continuare multe secretii. La dreapta se pare ca s-a rezolvat, desi aici ar mai fi putin timpanul rosu. Inca ceva, un medic ORL ne spusese ca dupa aceste episoade de otita are acum timpan cicatriceal la urechea dreapta, opinie infirmata apoi de alti medici. Intrebarea mea este, ce credeti ar trebui sa fac in continuare? Cum sa scapam de aceasta otita, devenita din otita medie, micotica? Mi-e teama ca toate aceste tratamente i-au afectat sistemul imunitar si mi-e teama sa nu ramana cu sechele la nivelul urechilor, inclusiv datorita aspiratiilor la care plange ingrozitor. Nu stiu ce sa mai fac in continuare. Ce ma sfatuiti? Va multumesc anticipat si imi cer scuze pentru mesajul destul de lung.
1 comentarii
0
17-10-2012, ora 13:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am mai scris pe forum...
otita micotica se trateaza NU cu medicatie..ci crein conditii invers proportiopnale coonditiilor de crestere a micozei
MIcoza se dezvolta in mediu umed, cald si intuneric.. conditiii ideale in urechea ingrijita incorect
trebuieconditiii inverse..
1.de curatat urechea ( aspiratii zilnice..sau spalaturi cu apa oxigenata.. pana se elimina totul din ureche)
2. de uscat urechea si de sters secretiile numai cu servetele de hartie( nu cu betisoare)
3 de uscat urehea in interior cu uscatorul de par
4 de folosit picaturi pe baza de alcool.. care dezinfecteaza si usuca urechea
5 ureche trebuie purtata liber, fara vata..si mereu uscata cu uscatorul de par
6 NU se spala cu apa.. niciodata urechea. la baie.. ca sa nu patrunda aburi in ureche..se acopera urechile cu vata imbibata in crema, ceva uleios.si dupa ce se usuca parul.. atunci se scot acele dopuri din ureche...si se reia tratamentul de lapunctul 1
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: