Otita repetata la sugar

09-01-2013
marinulikin
Nu este medic/terapeut
marinulikin
Fetita mea de doar 9 luni in noiembrie a facut otita medie pe dreapta (eliliminari purulente din urechuisa, fara febra, starea generala normala). Am urmat augumentin 5 zile, picaturi in urechi si nasuc.Dupa prima zi de tratament eliminarile s-au oprit, insa peste o saptamina jumatate aceiasi situatie (urechiusa curge fara febra si dureri). Ne-am internat si am urmat cefazolina 6 zile, la care a reactionat bine din a doua zi(urechiusa nu a mai curs). Doar ca la o saptamina de la externare iarasi eliminari din urechiusha. Am urmat un tratament apicol (miere, laptisor de matca si propolis) si eliminarile s-au oprit. Au trecut 2 saptamini si urechiusha iarasi a inceput sa curga. Nu stiu ce sa mai fac/ Precizez ca eliminarile sint precedate de 2-3 zile de scurgeri din nasuc. cred ca problema apare de la nas dar nu stiu cum sa previn situatiile date. Va rog mult, sa ma indrumati ce trebuie sa fac mai departe...
5 comentarii
0
09-01-2013, ora 21:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa cititi aici pe forum cu se fac inhalatii, aerosoli, spalaturi nazale, aromoterapie... pentru mucoasa nazala
2. otita sa o tratati numai la med orl, cu aspiratii a secretiilor si consult sub microscop a urechii
3 acele scurgeri mucoase din nas...care duc la supurayia otica pot avea legatura cu alimentatia... si intoleranta la anumite produse... fiti atenta si faceyi legatura cu factorii alergeni"'
0
10-01-2013, ora 09:49
marinulikin
Nu este medic/terapeut
marinulikin
Multumesc mult pentru raspuns. E posibil ca problema sa fie legata de faptul ca fetita e deprinsa toata noaptea sa pape sin in pozitie culcata si cu diversificarea alimentatiei???
Sunt din R. Moldova, si multe preparate care le recomandati aici pe forum nu le pot gasi la noi sau posibil au alta denumire. Spre exemplu pentru nebulizator am gasit doar Prospan, Romazulan.
Si inca ceva, daca puteti sa-mi recomandati un medic bun din RM??
Multumesc..
0
10-01-2013, ora 10:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da... e corecta legatura cu alimentstia
Nu mai alimentsti copilul culcat...
cat despre medici... e bine sa ajungeti la spit de copii...balti sau chisinau.care e mai aproape
0
10-01-2013, ora 11:10
marinulikin
Nu este medic/terapeut
marinulikin
Noi a doua oara cind am facut otita am fost internati in spitalul de copii E. Cotaga din Chisinau si tot acolo am fost la consult repetat dupa treia criza la urechiusha (3 saptmini de la externare). Mi s-a spus ca totul e bine... Deci nu prea as vrea sa merg din nou acolo...nu mai am incredere.. Nu am primit nici o infomatie legat de alimentatie de profilaxie. Mi s-a spus doar sa ne pazim de raceli...
0
10-01-2013, ora 13:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cititi pe Google despre MUCUS si produsele alimentare producatoare de mucus.. acestea trebuie excluse pe cat e posibil din alimentatie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: