Otita sau tras de curent?

23-07-2015
Shic
Nu este medic/terapeut
Shic
Buna ziua! :)
De trei zile durerea de ureche nu-mi da pace...
Nu ştiu dacă este otita externa-medie sau tras de curent pentru ca durerea nu este insuportabilă si nici nu se intensifica prea rapid.
Am dormit cu fereastra deschisă si 'm-am distrat si pe un râu'.
Am avut otita interna-externa la ambele urechi acum câţiva ani, dar atunci durerea era insuportabila, am fost la medic ORL, in spitalul de copii Grigore Alexandrescu si mai ţin minte doar ca luam multe pastile( antibiotice si antiinflamatoare).
De atunci urechea îmi curge după fiecare dus, am rămas sensibil..
Acum, am făcut baie cu prietenii in acel râu si doar eu prezint dureri, Menţionez, in speranţa ca am fost tras de curent, ca am stat intr-o sala fară ferestre şi era destul de rece acolo faţă de temperatura din exterior.
Am dormit cu fereastra deschisă, si am fost expus la soare( dacă asta contează )
Auzul nu este afectat(prea mult) doar ca, de azi simt ceva in interiorul urechii.
Sunt din provincie si nu pot ajunge prea rapid la medicul ORL, am împlinit vârsta de 18 ani si pana sâmbăta sper sa îmi revin, măcar parţial pentru ca sunt muzician si sâmbăta am 'treaba' :((
Ieri am luat o pastila Ibuprofen 600 iar durerea s-a ameliorat.
Azi am băgat compresa sterila cu Betadine soluţie cutantă 100 mg/ml.
Intenţionez să iau EfisenM 200mg..
Menţionez ca in urma cu 4 sau 5 zile am avut urechea înfundată (tot de la apa de râu) dar s-a desfundat după 3 duşuri( doua zile )

Ce îmi recomandaţi?
Urechea nu este inflamata pe exterior. Mulţumesc anticipat!
14 comentarii
0
23-07-2015, ora 12:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa citesti ce sa mai scris pe forum despre Otite externe, Otomicoza.. care se fac d e la apa murdara care ajunge in ureche
2.sa verifici daca nu este si o infectie dentara pe acea parte care tot da dureri in ureche
3 cu prima ocazie sa ajungi al ORL..fiindca numai un medic ORL.. poate sa.ti spuna daca este afectat timpanul..( o perforatie de timpan te poate lasa si fara auz..si sigur.. nu ar trebuii sa ajunga apa in ureche niciodata)
0
23-07-2015, ora 12:37
Shic
Nu este medic/terapeut
Shic
Am citit pe forum, indiciile nu duc spre infecţie...
Nu cred ca este infecţie dentară...nu am probleme de genul asta, Iar acum chiar sunt in regula cu dinţii( nu se exclude in totalitate)
Mă doare doar exteriorul urechii, canalul.
Nu pot deschide gura in totalitate( pot dar doare, acum mai puţin de când am băgat compresa cu Betadine) dacă deschid gura cu mâna :)) durerea nu este chiar aşa de mare.
Continui cu medicamentele precizate mai sus?
Va mulţumesc ca aţi răspuns aşa rapid...
0
23-07-2015, ora 13:07
Shic
Nu este medic/terapeut
Shic
Urechea nu prezintă secreţii de niciun fel, mai ales cu miros urat.
Nu am febra, din contra, corpul meu este foarte rece.

Otomicoza (urechea Singapore)
Infectia poate fi subacuta sau acuta si este caracterizata de:
secretii cu miros neplacut, Nu!
inflamatie, Parţial interior, nu sunt sigur 100%
prurit, Nu!
formare de cruste si disconfort sever. (4) Nu!

In rest sunt perfect sănătos, puţin plinuţ (80 kg) 1.80m :D
0
23-07-2015, ora 14:21
Shic
Nu este medic/terapeut
Shic
Îmi cer scuze pentru posturi dar cu cât timpul trece cu atât mai multe simptome apar...
Îmi curge lichid din ureche, in interior este un mediu umed( nu ştiu dacă este de la Betadine dar nu cred...)
Dacă m-a aplec simt ca am o cărămida legată de timpan, parca este o bila care are tendinţa sa alunece si este legată de canalul urechii...
0
23-07-2015, ora 16:09
Shic
Nu este medic/terapeut
Shic
După ce usuc cu foehn-ul, îmi curge mai mult lichid.
Lichidul este destul de subţire, transparent si nu miroase, sper ca nu s-a perforat timpanul, numai ideea asta m-a îngrozeşte si îmi face pielea de găină, eu m-a ocup cu muzica! :((
Ce îmi recomandaţi?
0
23-07-2015, ora 18:41
Shic
Nu este medic/terapeut
Shic
Imi curge abundent urechea( apa care nici măcar nu pătează ), cabinetul ORL este deschis abia luni...ce sa fac? :(
0
23-07-2015, ora 20:37
Shic
Nu este medic/terapeut
Shic
După o zi întreaga de cântat 'orbeşte' si navigat pe internet, am ajuns la concluzia ca titlul acestui topic nu este corect :))
'Otita sau dop de cerumen?' - aşa trebuia sa pun titlul...
M-a consolez cu gândul ca este dop de cerumen si chiar nu mai am dureri aşa mari o.O
Simt ca am un telefon mobil de ultima generaţie, display de 7' in ureche :))
(Romanu' face haz de necaz)
Chiar m-am speriat cu gândul ca am timpanul...bla bla
Sper pana in ultima clipa!
- Dacă m-a ţin de nas, închid gura si suflu tare( împing aerul spre urechi), m-a doare, simt apa in ureche(se si aude) si curge un lichid galben, apa cu cerumen cred sau Betadine...(am ţinut capul intr-o parte si mi am pătat tricoul...

Se poate sa doară aşa tare un dop neglijat?
0
24-07-2015, ora 11:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca ese secretii cand te tii de nas.. si curge ureche
sigur ai perforat timpanul
1 ei Ciprofloxacinna de 500 la 12 ore
2.curati urechea cu servetele de hartie..ca si o sugativa.. si pe urechea curata pui 5 pic de solutie cu ciprofloxacina.. pentru 10-15 minute si dupa iarasi usuci urechea si pui betadina
3 Luni urgent la ORL
0
24-07-2015, ora 18:51
Shic
Nu este medic/terapeut
Shic
Am fost azi la ORL :/
Primul doctor a spus sa iau:
-Nurofen forte 2cp/zi
-Rivanol soluţie din ora in ora peste pansamentul introdus de dansul
Evident, fiind a doua otita :(( nu am fost de acord cu acest 'tratament' si am plecat la spital :|
Aici...nu mai este de gluma!
Otita-acută externa furunculoasa la urechea stânga.
Rp1: Ciprofloxacina(dra. De la farmacie mi-a dat Ciprinol 500mg o.O) 1cp la 12h -7 zile
Rp2 Ketonal Forte 200mg 1cp X2/zi
Rp3 Rivanol soluţie 4-5 pic x4-5/zi pe pansamentul pus de Dna Dr. de la spital...deci alt pansament, cel vechi fiind scos si aruncat, ciudat a fost ca a apreciat cum era băgat...
Mi-a spus sa-l scot după 3 zile.
Rp4 Ciprofloxacin 3-4 pic/zi 7zile (după ce scot pansamentul cu Rivanol)

Acum nu mai îmi aduc aminte dacă i-am spus ca îmi curge ceva din ureche...si nu ştiu daca-i corect tratamentul :(
Toată noaptea mi-a curs din ureche, am pătat si cearşaful...chiar destul de rău :((
Am întrebat însă dacă am timpanul perforat si mi-a răspuns negativ, însă a afirmat 'ca acum nu se vede prea bine.'
Încă ceva!
Mi-a spus sa mai trec luni pe acolo dar eu chiar nu mai pot ajunge la spital, dacă însă m-a simt mai bine se poate sa 'omit' aceasta etapa?(dansa a afirmat ca pe lângă mine nu exista nici 'pui de ORL-ist')
Ce credeţi domnule doctor, este corect tratamentul?
Am timpanul perforat?
Azi dimineaţa, când m-am spălat pe Dinţi, mi-a curs mai mult sânge decât de obicei(partea din dreapta, cea opusa cu urechea) si m-a durea partea de sus-fata, ii simţeam foarte slăbiţi...Dna. Dr. s-a uitat si in urechea dreapta.
0
24-07-2015, ora 19:12
Shic
Nu este medic/terapeut
Shic
Menţionez ca si acum îmi curge ceva incolor, care nu miroase, cred...la 4 ore de când am Mesa cu Rivanol si o ora de la prima administrare a medicamentelor!!!
0
24-07-2015, ora 21:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca faceai comparatie cu ce am recomandat si eu.. NU mai puneai intrebarea ilogica daca este corect tratamentul
0
24-07-2015, ora 22:46
Shic
Nu este medic/terapeut
Shic
Dra de la farmacie mi-a dat probiotic pentru Adulţi, afectează cu ceva antibioticul?
Ajuta sau mai rău îmi face?
A spus sa iau după 3 ore după ce am luat antibiotic, ştiu ca v-am stresat dar...nu prea am probleme cu sănătatea si m-a îngrijorez repede...
Evident ca-i bun tratamentul, deja m-a simt mai bine!
Puteţi sa-mi oferiţi o părere despre prima 'reţeta' (cu Nurofenul) ?
0
26-07-2015, ora 06:30
Shic
Nu este medic/terapeut
Shic
După ce mi-am scos pansamentul cu Rivanol din ureche am observat ca avea sânge in capăt, apoi a început sa-mi sângereze urechea :((
Încep sa pun picături Ciprofloxacin ?
Am timpanul perforat?
Tot îmi curge lichidul incolor care nu miroase, cu cât umblu la ureche cu atât mai mult curge
0
26-07-2015, ora 20:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
te intorci maine la medicul ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: