otita seroasa

06-04-2011
nicavictorita
Nu este medic/terapeut
nicavictorita
buna ziua, v-am mai scris si in alte topicuri si va multumesc frumos de ajutor.am un baiat de 2.10ani, pe data de 24.03 am fost la orl, diagnostic-rinoadenofaringita si otita bilaterala, tratament:cefalexin, betabioptal in urechi, spalaturi nazale, aerius.nurofen;dupa terminarea antib(pe 31.03), eu am vazut ca baiatul nu se simte bine, asa ca ne-am dus control, acelasi diagnostic, dar otita se agravase, tratament:aerosoli acc+dexta +ser f, cefort inj, aerius, spalaturi nazale cu ser fiz si vitamina c fiole in nas si gurita, panadol dimineata si seara spozitor cu novocalmin;azi am fost iar la control-ieri dim a terminat injectiile, aseara facuse 37.9-urechile arata mai bine, dar are lichid, gatul mai bine, dar m-a certat ca nu-i fac spalaturi in nas-ii fac..tratament:augumentin 3 ml/2 zi, aerius -2 ml, vit c pastile, biotics, pivalone 4 pufuri, nistamicina, aerosoli cu dexta si acc+ ser inca 10zile.eu sunt nedumerita pt ca mi-a spus ca-i plin de secretii-nu-i curge nasul, nu tuseste-ca fosa nazala are 13 cm, iar secretiile nu-s numai la exterior, a spus (asistentei) ca are si ceva micoticmi-a spus ca are infectie in nas, dar eu nu stiu ce sa cred.am intrebat cum se poate ca intr-o perioada asa scurta sa ia 3 antibiotice, e un copil mic, are si el ficat, stomac...asa mi-a dat liv-ul si biotics-ul--astea-oricum i le dadeam deja.sunt nelamurita, de ce nu merge inspre bine, de ce s-au schimbat atatea antibiotice?!organismul copilului e de vina, sau tratamentul?el nu tuseste, nu-i curge nasul, il dor urechile, mai ales dupa trezire, doarme f agitat, mananca putin, nu-l scot afara-doar la controale.stiu ca are polipi, trebuie operat, dar pana atunci trebuie sa-l facem bine sa-l putem opera.ma ingrozesc atatea medicamente, si sincer nici financiar numai facem fata, e adevarat ca am primit si compensate, dar pana acum am ajuns 300ron cheltuieli pe medicamente si injectii.antitermice si analgezice nu-i mai pot da, a luat nurofen 14 zile+7 zile panadol+novocalmin.nu inteleg, de ce nu se vindeca, era mai indicata o timpanotomie?a mai facut una anul trecut.otitele la el se tin lant.nu-l scot afara sa nu bata vantul, sa nu fie rece, cum da cu nasul de rece cum incep durerile.e corect tratamentul pe care l-am luat si pe care trebuie sa-l luam.va multumesc anticipat si astept parerea dumneavoastra!
1 comentarii
0
06-04-2011, ora 14:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca o internare la ORL.. cu timpanotomie si la decizia medicului din spital si adenoidectomia. ar fi solutia corecta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.