otita seroasa acuta bilaterala

03-02-2011
andreea26denis5
Nu este medic/terapeut
andreea26denis5
buna ziua!am un baietel de 4 ani si 9 luni si a facut rosu in gat, am fost la medicul pediatru si i-a prescris reteta cu amoksiklav312, 5 mg si sa ii dau 5 ml la 8 ore, pt nas i-a dat nasonex[precizez k baietelul meu are polipi nazali] si aerius seara.ajunsi de la medic acasa baietelul s-a plans k il doare o ureche si nici nu ma lasa sa i-o ating.a doua zi nu il mai durea deloc urechea de aceea nici nu am mai mers la un medic orl dar dupa 3 zile de tratament am observat k nu auzea bine si ca trebuia sa ridic tonul ca sa ma auda si nu il durea nici o ureche.luni dimineata mergem la orl si medicul ne spune k are otita seroasa acuta bilaterala si imi prelungeste antibioticul pana la 8 zile, apoi ne mai pliculete de fluimucil si unguent cu neomicina dar nimic de pus in urechi.este bun tratamentul dat de doctor dar e normal k nu mi-a dat nimic de pus in urechi?astept un raspuns, va multumesc!
9 comentarii
0
03-02-2011, ora 15:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. nu trebuie de pus nimic in ureche. doar incalzita cu saculet cu sare.
problema este in rinofaringe, unde sau marit polipii in volum si au astupat trompa lui Eustachii, fapt ce a dus la formarea lichidului.
pana nu tratati corect nasul.. urechea nu se vindeca
0
04-02-2011, ora 12:46
andreea26denis5
Nu este medic/terapeut
andreea26denis5
pt.dr.frueraru:va multumesc din suflet pentru raspunsul care mi l-ati dat la anumite nedumeriri pe care le aveam si indraznesc sa va cer ajutorul in ceea ce privesc polipii nazali pe care ii are baietelul meu de 4 ani si 9 luni.pana acum pt polipi am folosit aerosolii cu picaturi de prospan, dextametazona si nazomer, i-am dat o luna de lantigen b, apoi si biorinil, as dori sa va intreb daca as putea sa ii cumpar colargol pt k am vazut k ati recomandat la multe mamici cu copiii ce au polipii nazali!va multumesc din suflet!
0
04-02-2011, ora 14:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este forte eficient in anumite cazuri de la 2-3 zi de administrare
0
01-11-2011, ora 10:06
andreea26denis5
Nu este medic/terapeut
andreea26denis5
buna ziua domnule doctor;as dori sa va adresez o intrebare in legatura cu transpiratia abundenta nocturna in zona capului la copilul de 5 ani;precizez k acest lucru se intampla de 3 ani, am fost la medicul de familie si mi-a spus k are lipsa de calciu si ii dau calciu 10 zile pe luna din septembrie pana in aprilie si el transpira in continuare foarte tare, se uda perna foarte tare.eu as vrea sa va intreb daca pot fi si alte cauze in legatura cu transpiratia aceasta sau nu asimileaza calciu?
0
01-11-2011, ora 10:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauze sunt si sunt foarte profunde
tin de sistemul nervos vegetativ
mai precis de sistemul parasimpatic.. care este activ noaptea ( ca exemplu pot sa va dau durere de dinti care este mai cumplita anume noaptea)
acest sistem este influentat de o problema a organelor interne ( posibil rinichii.. care trebuiesc investigati)
dar NU se poate investiga si trata prin medicina alopata dereglarea sistemului nervos vegetativ
un medic Homeopat sau reflexoterapeut.. ar ajuta mai mult.
0
01-11-2011, ora 10:45
andreea26denis5
Nu este medic/terapeut
andreea26denis5
va multumesc pt raspuns, acum chiar incep sa ma ingrijorez si nu prea inteleg, chiar in iulie i-am facut un ecograf abdobinal si pelvian pt k a avut infectie urinara joasa, facea pipi des si la ecograf a iesit totul bine.
0
01-11-2011, ora 10:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ecograful arata schimbarile la nivel milimetric ( macro)
insa pot fi schimbari si la nivel micr.. care nu se depisteaza cu investigatii alopate
faceti analiza la urina
datii ceaiuri de maces. de matasa de porumb
si consulati un medic Homeopat
0
25-11-2011, ora 15:09
Dragossss
Nu este medic/terapeut
Dragossss
Buna ziua d-le doctor,

Am o fetita de 2 ani si 9 luni.
A facut otita intai la o ureche si apoi cealalta. Totul a decurs in perioada de o luna si.
In acest timp a facut de la inceput tratament prescris de dr. Orl intai cu Zinat, garasone, nurofen, bironil, sinupret in primele 7 zile.
A fost ok, a mers la gradi, a facut din nou. Augmentin, apoi a facut din nou.
Cedax, Eohadex, nurofen, sinupret, biorinil 7 zile,
A facut din nou si am continuat o saptamana cu naturiste.
Am fost la un control la un medic chirurg care ne-a zis ca are otita seroasa in ambele urechi (in spatele timpanului). Ne-a zis sa ne internam in spital si sa o adoaram sa se uite cu microscop.
Eu stiu ca e periculos sa ii faca anestezie.
Dvs ce parere aveti ?
Multumesc mult !
0
25-11-2011, ora 18:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca ati epuizat toate celelalte tratamente pentru curatarea si desfundarea nasului.. care sa ajute la autodrenarea acelei otite seroase spre rinofaringe.. atunci N.o sa aveti alta solutie decat sa va internati in clinica ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O nouă tehnică pentru tratarea infecţiilor urechii medii
  • Polipi nazali - cum recunoști afecțiunea și când e indicată operația
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •