Otita seroasa cronica bilaterala - copil 2 ani si 3 luni

31-01-2017
AndreeaS.
Nu este medic/terapeut
AndreeaS.
Buna ziua,

Am un copil de 2 ani si 3 luni care de la 2 saptamani a inceput sa fie racit. A coincis perioada in care s-a nascut cu intrarea in colectivitate a surorii mai mari.
Nici unul dintre ei nu a luat pana acum antibiotic de nici un fel (fetita are 5 ani si 8 luni iar baiatul 2 ani si 3 luni). La un control de rutina inainte de sezonul rece a fost diagnosticat cu otita seroasa cronica bilaterala.
Am urmat tratament 10 zile cu :
sinupret de 3 ori pe zi cate 15 picaturi,
aerosoli cu dexametaxona si ser de 2 ori pe zi,
aerius 1 data pe zi seara,
Nasic cate 1 puf in fiecare nara de 3 ori pe zi (timp de 7 zile).
La control dupa acest tratament medicul nu a observat nici o imbunatatire. Lichidul este in continuare acolo, dar nu este opalescent. Urmatoarea miscare recomandata este: fibroscopie iar daca se constata ca are polipi se recomanda operatia de polipi, urmata de cea pentru introducerea tuburilor aeratoare. As vrea sa adaug ca, copilul, respira foarte bine pe nas, doarme cu gura inchisa, dar medicul la care am mers se gandeste ca ar putea fi extinsi incat blocheaza nu neaparat respiratia pe nas ci infunda trompa lui Eustachii.

As vrea sa cred ca exista si alt tratament care sa ajute la eliminarea lichidului. Credeti ca ne puteti ajuta cu un sfat?

Va multumesc
Andreea S.
8 comentarii
0
31-01-2017, ora 16:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe baza la ce investigatii sa pus diagnosticul de Otita seroasa ???
am mari dubii ca este diagnostic corect
0
31-01-2017, ora 16:34
AndreeaS.
Nu este medic/terapeut
AndreeaS.
Mi s-a explicat si aratat pe camera cum inclusiv vasele sunt dilatate, semn ca o problema exista, iar lichidul care este acolo se poate scurge doar prin tuburile aeratoare daca dupa tratament nu se vede nici o imbunatatire si daca nu facem asta acum poate cauza in timp probleme ireversibile(fix asta a fost exprimarea).
0
31-01-2017, ora 17:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o Timpanograma, Otoemisiuni acustice, ca si investiagtii au facut???
trompa lui eustache.. poate sa fie blocata si de un faringe iritat.. daca este un copil cu reflux gastro-esofagian in somn..de la anumite alimente acre, acide, citrice.. mancate seara
0
31-01-2017, ora 17:24
AndreeaS.
Nu este medic/terapeut
AndreeaS.
S-a facut timpanograma si graficul acela afisat nu era intocmai cum ar trebui.
Legat de alimentatie:citrice nu consuma deloc si daca e sa manance seara mai tarziu ii dam doar 1 iaurt sau 1 pahar cu lapte.
0
31-01-2017, ora 20:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
operatiile de polipi la 2 -3 ani.. nu dau nici un rezultat
peste 2-3 luni polipii se refac la loc daca nu se elimina si cauza care a dus la acel mucus in ureche
1 Cititi pe google despre alimente Producatoare de MUCUS.. posibil laptele si iaurtul sa fie cauza acelei otite seroase
2 mergeti la alta clinica universitara.. daca e cazul in alt oras universitar si refaceti toate investiagtiile la urechi
0
01-02-2017, ora 09:05
AndreeaS.
Nu este medic/terapeut
AndreeaS.
Are foarte mult sens ce spuneti si va multumesc. Voi cauta informatii despre alimentele producatoare de mucus dar as avea nevoie si de o solutie pentru eliminarea lichidului care este deja acolo. Daca elimin anumite alimente care pot fi cauza acelei otite nu ma astept sa se elimine lichidul ci doar sa nu se mai secrete mucus. Cumva ar functiona la o ureche sanatoasa si ar ajuta sa nu se ajunga din nou la otita seroasa. Poate gresesc. Multumesc pentru raspunsuri.
1
01-02-2017, ora 11:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pe romedic exista acel gemulet de cautare ca si pe Google
scrieti acolo
otita seroasa sau catar tubar
o sa gasiti postari unde explic cum se incalzeste urechea cu uscatorul de par si se pune degetul in ureche pentru a face miscari de apasare spre timpan..des si repede.. se produce o vibratie a aerului care apasa pe timpan si i.l face mia mobil..acea presiune poate impinge si lichidul spre rinofaringe
cu coditia ca in rinofaringe sa nu fie inflamatie..nici din nas..nici de la faringe
0
24-02-2017, ora 16:43
AndreeaS.
Nu este medic/terapeut
AndreeaS.
Buna ziua!


Am consultat un alt medic. Am urmat acest tratament de 2 ori pe zi timp de 7 zile:
1 puf Bixtonim xylo, pauza 5 minute, 1 puf bixtonim xylo, bioptal picaturi- cate 2 picaturi in fiecare nara.(desi sunt picaturi de pus in ochi, puse in nas au dat rezultate)
10 zile sinupret cate 15 picaturi de 3 ori pe zi
La control urechile aerisite, lichid retras de la ambele urechi.

Deci a functionat fara operatie de polipi, punctie, aeratoare...
Am confirmarea ca urechile sunt sanatoase acum, inclusiv din partea medicului care initial recomandase operatia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.