Otita. Tratare fara antibiotic.

01-10-2016
Marius0234
Nu este medic/terapeut
Marius0234
Buna ziua,

Acum 4 saptamani mi s-a infundat urechea dreapta de la curent + raceala. Am fost la medicul de familia unde m-a trimis la ORL. Tin sa precizez ca nu aveam nici o durere in ureche ci doar simteam ca urechea este infundata. La orl mi s-au dat 10 zile augumentin 100+ xzyal+bixtonim+metadrol. Pe parcursul tratamentului m-am simtit mai bine cu urechea, in schimb m-au terminat de tot antibioticele. Pe la mijlocul tratamentului am fost din nou la orl si starea urechilor nu s-a imbunatatit aproape deloc. Mi-a zis sa revin la terminare ca sa stiu daca trebuie sa prelungesc tratamentul sau nu.
A trecut o saptamana de la terminarea tratamentului si nu am reusit sa mai ajung la orl. Azi dimineata m-a luat o durere crunta de gat + o durere usoara la urechea stanga ( ca o senzatie continua de strangere). Ce pot sa fac? Eu nu as fi deacord sa fac iarasi tratament cu antibiotic. Daca ma duc din nou la orl sunt sigur ca asta imi va da.Cum sa procedez? nu-mi permit sa ma duc la doctor si sa-l jignesc zicandu-i ce sa-mi dea sau ce sa nu-mi dea.

Multumesc anticipat,
Marius
1 comentarii
0
01-10-2016, ora 20:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
durera din gat.. poate fi provocata de un reflux gastro-esofagian.de la antibiotice sau alimente acre, acide, citrice..s.a
in acest caz e suficient sa tii regim, sa faci gargara cu ceaiuri calde, sa folosesti maalox sau alt antacid.. pentru a stopa aciditatea gastrica si pentru durerea din gat foloseste tantum verde tab desupt si tantum verde sprey
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •