otita ureche

22-03-2018
bebek
Nu este medic/terapeut
bebek
As dori sa stiu ce se poate face in cazul in care am avut otita la urechea medie, dureri si singerare, membrana este perforata, am luat antibiotic o saptamana. dupa multe scurgeri acum nu mai am dureri si nimic, in schimb am infundate ambele urechi si auzul scazut!! Mentionez ca totul s-a intamplat dupa o raceala puternica! Ce pot sa fac acum ca sa se desfunde urechile si sa pot auzi ca inainte? multumesc mult
3 comentarii
0
23-03-2018, ora 08:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca inainte.. NU mai exista
o perforartie de timpa foarte rar se inchide singura
cel mai corect este sa mergi in clinica ORL..sa.ti examineze urechea la microscop, audiograma..s.a
si o sa ai un raspuns daca se vindeca sau trebuie facuta timpanoplastia
trebuei sa stii ca otite fac doar perosnele care au probleme in nas sau faringe...
asa ca.. daca nu doresti sa se repete otitele.. vezi daca nu e cazu de tratanent serios in nas..
si evityate alimentele acre acre intretin inflamatia pe faringe
0
23-03-2018, ora 11:21
bebek
Nu este medic/terapeut
bebek
buna ziua! multumesc de raspuns! am fost la orl a spus ca se poate trai si asa nu e nevoie de operatie neaparat dar imi e frica pe viitor iar se poate face otita e a nu stiu cata oara. si daca totusi as face aceasta operatie in tara unde se poate face?? si pe.urma o sa mai am probleme cu otita sau nu? si cat costa asa o operatie? prezinta risc sau?
Poate si faptul ca sforai.. nu respir bine pe nas..
0
23-03-2018, ora 21:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da. Infundarea nasului duce la otite.
Te internezi in clinica orl...spit oras mare.aproape de domiciliu. Repari initial nasu. Ai grija de digesttie sa nu faci reflux gastro esofagian.
Citesti ce am acris pe forum despre orita supurata. Cum trebuie protejata de apa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.