otite repetate baietel 1 an si 4 luni

16-11-2011
adrianade
Nu este medic/terapeut
adrianade
Buna ziua
Am un baietel de 1an si 4 luni si face otite repetate. A facut otita la 5 luni, la 9 luni. pe data de 19.0.2011 a fost diagnosticat cu otita, tratament cu zinat 4 ml de 2 ori pe zi timp de 10 zile.Am terminat tratamentul simbata pe 29.10.2011 si pe data de 2.11.2011 a fost diagnosticat cu otita medie acuta congestiva dreapta, avind o stare generala proasta.Am stat internata cu el in spital, tratament injectabil Cefort de 2 ori pe zi timp de 5 zile iar apoi 2, 5 ml Cedax timp de 5 zile.Analizele facute in spital au iesit bine si nu indicau decit o viroza.Mentionez ca baietelul merge la cresa. luni, 14.11.2011 l-am dus la cresa si a inceput noatea sa fornaie.In speranta ca ma puteti ajuta as vrea sa-mi spuneti ce as putea sa fac sa nu mai faca otite atit de des.in nas ii pun Sterimar, dar nu scoate nici un muc.La control la 9 luni mi s-a spus ca are polipi si ar trebui operat. As vrea sa ma ajutati cu un sfat.Va multumesc anticipat. i-am dat pentru imunitate imunogrip junior, echinaceea, isoprinosine, osciloccocinum.
3 comentarii
0
16-11-2011, ora 14:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
otitele la acesta varsta sunt din cayuza nasului si secretilor din rinofaringe
1. trebuie sa aveti acasa un aparat de aerosoli, un aparat salin si un aspirator nazal
2 nasul trebuie aspirat si spalat cu ceai de musetel cald
pe nasul curat se administreaza Colargol cate 10 zile pe luna
in restul zilelor se poate pune suc proaspat scurs din frunza de ALOE cate 2 pic
3 urechile trebuie incalzite inainte de culcare ( saculete cu sare, bucati de vata mai groase incalzite cu ferul de calcat si puse sub caciulita)
4 LA Orice suspiciune de OTITA.. trebuie consultat un medic ORL
nu acceptati tratamnent pentru otita de la medicul de familie sau pediatru
0
16-11-2011, ora 14:56
adrianade
Nu este medic/terapeut
adrianade
Multumesc frumos pentru raspuns.
As vrea sa va spun ca am aparat de aerosoli, i-am facut aproape 1 luna de zile aerosoli cu acc si ser pentru ca tusea, am si un fel de aparat salin, este un bulgare de sare care se baga in priza este facut de un doctor din bacau si am si batista bebelusului, dar ii puneam ser si nu iesea nici un muc, iar otiitele au fost diagnosticate de catre medici orl.As vrea sa va intreb daca ar trebui sa-i fac din nou aerosoli si de unde as putea sa iau frunza de aloe.
0
16-11-2011, ora 15:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aerosoli faceti cu ceai de musetel + 1 pic d eulei volatil de eucalipt
Aloe. de la persoane care au acasa aceasta floare. Deobicei la tara majoritatea au asa ceva in casa. este foarte utila
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: