Otite repetate (copil - 3 ani)

04-04-2013
Ruxandra06
Nu este medic/terapeut
Ruxandra06
Buna ziua domnule doctor.
Va rog sa ma ajutati cu niste informatii.
Baiatul meu cel mare (3 ani si 3 luni) face otite repetate si anume:
- noiembrie 2012 - otita medie acuta
- decembrie 2012 - otita presupurativa
- martie 2013 - US - otita seroasa -pentru care initial am incercat un tratament de 7 zile cu aerosoli cu ACC si Dexa + biorinil, dar dupa o saptamana lichidul era tot in spatele timpanului si se congestionase si timpanul UD care si bomba putin, asa ca am trata cu antibiotic (Klacid) + Vibrocil + Betabioptal - 7 zile.
Si in celelalte cazuri am tratat tot cu antibiotic (Klacid sau Zinat) + vibrocil + colargol + nurofen (uneori si cate o saptamana).
Acum, dupa 3 saptamani de la tratament si 2 saptamani de cind orl-ista ne-a spus ca urechile arata foarte bine si ca se vede chiar 'triunghiul luminos' - nu stiu exact ce inseamna - acuza din nou o durere de ureche. I-am dat 3 zile nurofen si vibrocil cu colargol.
Am mai citit raspunsurile dumneavoastra de pe forum si am vazut ca faceti referire la anumite metode de 'preventie' - incalzitul urechilor sau umflatul baloanelor.
Intrebarile mele sunt:
- unde sunt postate mai exact metodele respective pentru ca n-am reusit sa le gasesc?
- la cat timp dupa administrarea de picaturi de nas se poate face un exudat nazal?
- ce parere aveti de tratamentele administrate (nu am dat nimic de la mine putere - toate sunt la indicatia unui medic ORL)?
- exista vreo varianta mai naturista / homeopata de tratare a otitelor?
Mai adaug doar ca fiul meu frecventeaza gradinita si acum suntem intr-o campanie agresiva de a-l invata sa-si sufle nasul.
Va multumesc anticipat pentru raspuns si imi cer scuze pentru lungimea postarii.
Ruxandra A
6 comentarii
0
04-04-2013, ora 22:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca picaturile din nas nu sunt cu antibiotic..se poate lua oricand exudatul
2. otitele seroase au legatura cu starea nasului si a polipilor
pentru nas se fac inhalatii. aerosoli, spalaturi nazale, aromoterapie, salinoterapie
mare importanta are regimul alimentar corect, fara alergeni alimentari
3.manevrele de recuperare dupa otita seroasa..
ii dati gume de mestecat de mai multe ori pe zi
puneti copilul sa umfle baloane
urechea se incalzeste cu perna electrica, bioptron, lampa cu infrarosu, sacuket sare, uscator de par
dupa ce tineti cald 5-10 min se pune degetul in ureche si se apasa des si repede spre timpan
se face o vibratie care face timpanul mai mobil
0
05-04-2013, ora 10:49
Ruxandra06
Nu este medic/terapeut
Ruxandra06
Multumesc pentru raspuns.
0
21-07-2013, ora 14:38
wiki38
Nu este medic/terapeut
wiki38
Se poate stabili exact daca o fisura de timpan a fost provocata de o palma sau o otita?
0
22-07-2013, ora 14:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe o fisura recenta.. pana la 3 saptamani DA se poate stabili
daca este mai veche..deja nu se poate stabili cu exactitate
0
20-02-2015, ora 09:44
CepanB
Nu este medic/terapeut
CepanB
Buna ziua! Baiatelul meu de 3 ani si 10 luni face otite foarte des, din Septembrie 2014 pana in Februarie 2015 a facut de cca 7 ori. Probleme cu otitele a avut de la varsta de 2 ani si 6 luni de cand a intrat in colectivitate. Toate au fost tratate cu antibiotic. Aproape toate racelile au dus la otite desi a fost extrem de bine tratat si ingrijit si numai sub indrumarea medicului. Considerati ca este cazul sa il operam de polipi? In acest caz m-ar interesa sa stiu daca ar putea sa mai apara otitele dupa operatie. Multumesc!
0
20-02-2015, ora 11:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1copilul operat de polipi la aceasta varsta..risca sa se refaca polipii
fiindca in mod noormal.. polipii sunt prezenti pana la 5-7 ani
2.cititi pe forum despre regimul corect alimentar la copii ( fiindca un faringe iritat duce la iritatie si inflamatie in rinofaringe)
3.cititi cum se fac tratamente locale pentru nas ( acolo fiind cauza problemelor)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: