otomastoidita stanga ce inseamna?

16-06-2010
mathi_2_1
Nu este medic/terapeut
mathi_2_1
Buna ziua. Va rog, daca se poate, sa ma lamuriti si pe mine cu acest diagnostic, ce inseamna si cat de grav este.
Acum 1 an si jumatate domnul meu s-a imbonavit de TBC. Asa am ajuns EU la medic si au inceput sa-mi faca investigatii. Am fost tratata pentru TBC preventiv si, mi-au mai decoperit: hipotiroidie, tiroidita cronica autoimuna (hashimoto) si vro 3 tumori in ficat. Acum 2 luni si jumatate am fost operata mi s-a taiat aproape jumatate de ficat si mi s-a scos si colecistul. Desi toti au fost convinsi de ce era mai rau, rezultatul histopatologic a fost unul favorabil. Dupa ce am scapat de acest calvar am dat in altul, respectiv, otomastoidita stanga.
Am facut un CT sunusuri iar raspusul a fost urmatorul:

Imagine pseudopolipoida de 8 mm la nivelul sinusului maxilar stang cu aspect de colectie inchistata/mucocel. Sinus maxilar drept, celule etmoidale, cellule sfenoidale, cellule mastoidiene drepte, sinusuri frontale cu pneumatizare in limite normale. (pana aici, desi recunosc ca nu am inteles mare lucru, am dedus ca-i de bine atata timp cat a scris acolo "in limite normale")
Reducerea pneumatizarii celulelor masttoidiene stangi cu aspect de process inflamator, cu interesarea urechii medii ipsilaterale - aspect de otomastoidita. (recunosc, aici m-am pierdut, n-am inteles nimic)
Concluzia: Otomastoidita stanga

Va rog, daca se poate, sa-mi traduceti (interpretati) acest CT ca unui om prost care nu stie medicina. In speranta ca nu v-am plictisit prea mult cu povestea mea ( am crezut ca poate cine stie... poate exista vro legatura, poate asa sunt lucrurile mai clare) si ca voi primi un raspuns,
va multumesc din suflet, Cristina
9 comentarii
0
16-06-2010, ora 08:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
otmastoidita..este inflamatiea celulelor din mastoida.. care se manifesta cu dureri dupa ureche, dureri in ureche, auz scazut, la un CONSULT ORL...SE VEDE TIMPAN MODIFICAT SAU PERFORAT. sar putea ca aceste schimbari din mastoida sa fie din copilarie daca ati avut otite.. si acum sa nu mai fie nimic decat niste sechele.
trebuie sa vada urechea un medic ORL.
0
16-06-2010, ora 15:43
mathi_2_1
Nu este medic/terapeut
mathi_2_1
multumesc mult pentru raspuns. Medicul ORL m-a vazut si a constatat ca am timpanul perforat (usor). Dureri nu am si asa am ajuns sa fac acel CT. Probleme e ca de 1 luna sunt in tratament si urechea nu se vindeca. Curge si o simt "plina" iar auzul, intr-adevar, este scazut.
0
16-06-2010, ora 15:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cum ai ajuns.. sa curga urechea fara sa doara?
reese ca ai avut perforatie de timpan din copilarie... si acum sa reacutizat.. de la apa patrunsa in ureche.?
a mai curs candva urechea ? ai mai avut probleme cu ea?
0
22-06-2010, ora 00:14
mathi_2_1
Nu este medic/terapeut
mathi_2_1
Probleme cu ea nu-mi aduc aminte sa fi avut. probabil am avut otita cand eram mica (spun probabil pentru ca nici mama nu-si aduce aminte bine). Curge si o simt "plina" iar auzul, intr-adevar, este scazut si acum. Tot ce pot sa mai adaug este ca atunci cand am fost da ORL si i-am spus doctorei ce am facut eu (adica de spalatul pe cap imediat dupa operatie) m-a consultat si mi-a spus ca nu are legatura cu intratul apei in ureche, ceea ce am nu-i facut de la spalatul pe cap si sa dea Dumnezeu sa nu fie vorba de ceva autoimun. O alta solutie care mi-a dat-o a fost ca exista posibilitatea sa fi facut de la antibioticul administrat in spital dupa operatie (mi s-a administrat Cefort la 12 ore timp de o saptamana dupa ce am fost operata pentru ca am facut febra - 40.3 si pleurezie a doua zi de la interventie) Este adevarat ca m-a rugat ca timp de 2 saptamani sa incerc sa nu ma spal pe cap si sa iau Augmentin (singurul antibiotic care pot sa-l iau din cauza operatiei la ficat).
Cred ca am spus cam tot ce sa-ntamplat si sper din tot sufletul sa imi treaca. Am deja o luna de cand ma duc, sin 2 in 2 zile, la ORL-ist. Maine ar trebui sa primesc rezultatul de la analiza (proba din ureche) si mi s-a mai spus sa ajung si la imunologie.
0
22-06-2010, ora 00:18
mathi_2_1
Nu este medic/terapeut
mathi_2_1
din ce am inteles de la dumneavoastra ca nu-i nimic grav. am uitat sa va intreb daca-i normal sa nu se vindece pana acum si daca voi ramane cu acel timpan perforat?
Inca o data, va multumesc din tot sufletul pentru amabilitatea de a-mi raspunde.
Cristina
0
22-06-2010, ora 07:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Mathi
daca punem.. cap la cap.. toate simptomele ( faptul ca deja 1 luna de zile.. faci aspiratii si tratament local ) +Rezultatul de la CT... + faptul ca timpanul este perforat..
Inclin sa cred ca ai O Otita medie Cronica supurata.. cu mastoidita !!!
Sfatul meu este sa mergi sa te internezi in clinica ORL.. la un spital Universitar..
asa gen de Otite se vindeca Numi prin interventie chirurgicala !!!!
0
16-06-2011, ora 10:11
c.alecsa
Nu este medic/terapeut
c.alecsa
Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu diagnosticul "mucocel maxilar drept". De o perioada lunga de timp am dureri foarte mari in crestetul capului si in ceafa. Miám facut un RMN si diagnosticul a fost sinuzita frontala dreapta si mucocel maxilar drept. am fost la ORL si mi sá spus ca singura metoda de a scapa de acest mucocel este cea chirurgicala. in ce consta operatia? care este procedura? Multumesc mult.
0
16-06-2011, ora 10:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergeti si va internati in clinica ORL
este necesara interventia chirurgicala
0
03-04-2013, ora 05:36
mathi_2_1
Nu este medic/terapeut
mathi_2_1
buna ziua (daca pot spune asa).
am revenit cu alte dileme. au mai trecut doi ani am mai capatat cate ceva. in ultimii trei ani am ajuns sa fiu o persoana foarte bogata ( multe boli - peste 10 la numar). Povestea nu o mai repet, o gasiti mai sus (otomastoidita stanga ce inseamna? 16-06-2010, ora 10:57 Autor: mathi_2_1), cert este ca ma simt din ce in ce mai rau si pentru ca nu aveam destule m-am ales si cu dureri mari di cap, pierderi de memorie (Partiale), neconcentrare, etc. (gandurile mi se invalmasesc in vartejul din capul meu). Vroiam sa va intreb, daca cumva ma puteti lamuri ce inseamna un rezultat de CT cranio-cerebral in care scrie urmatoarele:
- Fara acumulari recent constituite intracraniene
- Fara leziuni heterodense vizibile spontan intracerebral
- Fara asimetrii de relief cortical sau spatii cisternale
(astea cu "fara" presupun ca-i de bine)
- dilatarea spatiului subarahnoidian, cu aspect pseudochistic retrovermian
- discreta atrofie cortical fronto-parietala si vermiana difuza, bilateral
- discreta deviatia a septului nazal osos in "S"
- mic mucocel maxilar stang
- discreta hipertrofie de cornet nazal inferior stang

Cncluzii: discreta atrofie cortical fronto-parietala si vermiana difuza, bilateral

cam astea ar fi scrise pe acea bucata de hartie. lucruri care mie nu-mi spun mare scofala si daca caut pe internet ma sperii la ce gasesc (deci, prefer un raspuns de la un om avizat, daca se poate).
Va rog, daca se poate, sa-mi explicati ca unui prost ce inseamna si daca cumva sunt repercursiuni ale unor boli pe le-am capatat in ultimii trei ani si le detin "cu mandrie". Desi am doar 43 de ani ma misc si retin mai putin decat mama mea la 78 de ani. Am inteles ca posibilitatea vindecarii nu mai exista dar posibilitatea acumularii altor boli? Am ajuns in punctul in care ma intreb: mai are rost?
Mentionez ca bolile de care sufar sunt de cand m-am operat si pana in prezent sunt:
Diagnostic principal - K74.6 Alta ciroza a ficatului
Diagnostice secundare - K72.1 Insuficienta hepatica cronica
- K29.5 gastrita cronica nespecificata
- K29.8 Duodenita
-D13.4 tumora benigna ficat
- Z90.3 Absenta dobandita a altor parti ale aparatului digestiv
- E 03.8 Alte hipotiroidii specificate ( hipotiroidism primar si titoidita autoimuna Hashimoto)
- I85.9 Varice esofagiene fara sangerare
- B 00.0 Eczema herpetica
- K 59.3 megacolon, neclasificat altundeva
si lista mai continua cu acea otomastoidita si cu codurile E78.2; K91.5; M60.28;
iar ca tratament medicamentos iau: Eutyrox - 150mg/zi ; Ursofalk 1000 mg ; Silimarina 1000 mg; Antioxidant 2tb/zi ; Propanolol 20 mg X 2/zi; Nolpaza 40mg asociat cu sargenor 2F bulvabil / zi ; Sinergin 1 mas/zi

In speranta unui raspuns, va multumesc
Cristina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tuberculoza (TBC)
  •