otomastoidita tuberculoasa

16-05-2014
ana 1991
Nu este medic/terapeut
ana 1991
in primavara anului 2012 am inceput sa am probleme la urechea dreapta, se infundase si nu mai auzeam bn cu ea.dupa o perioada de timp am inceput sa am niste secretii galbene care erau din ce in ce mai puternice.am mers la un cabinet particular si doctora respectiva mi-a zis k am timpanul perforat.cateva luni am facut tatament cu antibiotic augmentin si niste picaturi betabioptal.starea se agrava si am zis sa incerc si la alt medic.am fost tot la un cabinet particular iar doctora de acolo mi-a facut spalaturi pt ca facusem si o ciuperca si mi-a dat niste pastile nu mai stiu ce pastile erau si picaturi acid boricat daca imi amintesc bn.prin decembrie am inceput sa am probleme la fata, se strambase gura.am mers iarasi le cea de-a doua doctora si mia dat prednison pt cateva zile.si-a revenit insa dupa cva timp am mai facut inca o data pareza si at m-am internat in spital tg-jiu.(sunt din tg-jiu gorj).medici de la spital, unde se afla si prima doctora la care fusesem, mi-au sp k am un colesteatom si ca trebuie operat.am ales sa merg la bucuresti la spitalul pandurii pt k cei de la tg-jiu nu au vrut sa imi faca operatia.acolo mi s-au facut analize obisnuite si o biopsie.doamna doctor de la sp panduri mi-a sp k am tbc extrapulmonar si sa merg la un medic sa imi dea tratamentul.tatal meu este diagnosticat cu tbc pulmonar cu rezistenta de cativa ani, si cu toate k medicul pneumofiziolog stia asta a refuzat sa imi dea tratamentul pt k la plamani nu aveam nimk.a zis k nu se poate sa am tbc in ureche.pe la sfarsitul luni martie starea mea de sanatate deja se agravase fte rau, avem aneteli, nu mai puteam manca nimic tot ce mancam vomitam, si nu puteam sa ma tin pe picioare din cauza ametelilor.era totul in ceata.am mers din nou la spital la tg-jiu si de acolo am fost trm cu salvarea la spitalul nr1 craiova.cu diagnosticul de abces cerebral.medicul de acolo care ma preluat mi-a facut analize si tomograf unde a rezultat k nu am abces cerebral.pe 1 aprilie ma operat de otomastoidita.la biopsia facuta atunci nu a iesi nici o suspiciune de tbc.insa urechea mea tot nu se vindeca.erau in continuare secretii si ametelile inca persistau.am facut a doua operatie in septembrie iar la a doua biopsie rezultatul a fost suspiciune tbc.in tot acest timp am facut tratament antibiotic cu sulcef, ciproqin, gentamicina si nu mai stiu c alte anitibiotice si niki un rezultat.inainte de prima operatie am facu al 4 episod de pareza faciala, am urmat din nou cure cu prednison si vitamine b1 b6 b12 si inca cva injectabil, nu imi amintesc cum se numea.insa pareza nu si-a mai revenit.in noiembrie am inceput tratamentul de tbc.dupa 2 saptamani de tratament am inceput sa ma simt mai bn, nu mai aveam dureri la ureche si ametelile incepeau sa dispara.acum am intrat in a 7 luna de tratament tbc si tot am probleme cu urechea.inca sunt secretii.medicul mi-a sp k mai am probleme pe articulatiile maxilarului si k de acolo vin secretiile.iar auzul l-am pierdut definitiv.ce ar trebui sa fac sa mi se vindece urechea si pareza?
1 comentarii
0
17-05-2014, ora 11:19
Claudia123456
Nu este medic/terapeut
Claudia123456
Nu imi vine sa cred, ce medici nenorociti exista in tara asta, cum sa spuna ca nu exista tuberculoza la ureche, exista chiar destul de frecvent in ultima vreme, sa mai citeasca ultimele studii in domeniu, din 2012 pana acum doar medicul meu Orelist, a descoperit inca 4 cazuri, dar e adevarat probabil e cel mai bun orelist pe ureche din Romania, prof Ciuchi.Si la mine a fost o adevarata lupta pana am primit tratamentul, dar am fost la Spitalul de boli infectioase Victor Babes, daca mergi la pneumofitziologie, normal ei vad tbc doar la plamani, in alta parte nu exista pentru ei. Bine ca nu ai facut meningita, eu as merge si as face un mare scandal la dr care nu ti-a dat tratament de la inceput, as cauta toate studiile din ultima vreme si i-as da cu ele in cap.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.