Otoplastia - sfaturi

19-02-2013
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Stiu ca otoplastia e procedura prin care se apropie urechile departate de cap si/sau se reconstruieste cartilajul urechii. As avea o intrebare, legata de urechi, pe care nu am stiut unde sa o pun. Avand in vedere ca operatiile estetice pentru remodelarea urechii sunt destul de costisitoare, iar urechile, sa presupunem ca nu sunt atat de mari incat sa necesite operatie, exista vreo sansa, ca odata cu trecerea timpului, urechile sa se observe mai putin? Adica, sa creasca craniul in asa mod incat urechile sa se observe mai putin?
Sau se poate cumva sa 'remodelam' urechea, in sensul sa se mai apropie cat de cat de ureche, prin mijloace 'naturale', orice altceva in afara de operatie, cum ar fi unguente, bentite aplicate pe ureche? Am inteles ca marimea urechii devine definitiva inca de la varste mici.
(Ar mai fi si o modalitate in care sa ne lasam parul mai lung in parti, sa acopere cat de cat urechile, dar nu imi plac astfel de tunsori).
6 comentarii
0
20-03-2013, ora 14:24
Dr.Adina Alberts
Identitate neconfirmată
Dr.Adina Alberts
Buna, Cheyenne.
De obicei, urechile sunt cele care cresc mai repede. Probabil ai in minte copiii la varste destul fragede care au urechile mai mari si este o dicrepanta in aspect. :) Dar in timp imaginea se uniformizeaza.
Sunt intr-adevar cazuri cand urechile raman in continuare mari si departate de craniu si atunci se alege efectuarea otoplastiei.
Sunt destul de rare cazurile in care urechile sunt prea mici fata de craniu.
Mijloace naturale de corectie a urechilor nu exista. Cremele, unguentele sunt amagiri, la fel ca si in cazul maririi sanilor.
Pretul interventiei este 1200 euro. Daca nu doresti operatie, poti utiliza bentite si coafuri care sa te avantajeze.

Numai bine.
0
24-03-2013, ora 18:37
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Nu stiu ce am eu in minte, dar ma obsedeaza acest lucru, faptul ca urechile mele sunt departate de craniu.
0
28-03-2013, ora 14:50
Dr.Adina Alberts
Identitate neconfirmată
Dr.Adina Alberts
Exista solutii pentru obsesia ta. Primul pas este consultatia pentru a vedea despre ce e vorba si pentru a-ti putea face recomandari in privinta interventiei.
0
28-03-2013, ora 23:14
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Ei, se poate trai si cu urechi mari si cu nas mare. Pretul interventiei chirurgicale mi se pare exagerat de mare.
0
29-03-2013, ora 15:54
Dr.Adina Alberts
Identitate neconfirmată
Dr.Adina Alberts
Desigur ca se poate trai si asa! Nu am contestat acest lucru. Trebuie doar ca fiecare sa se placa pe sine. Tu ai adus in discutie obsesia ta, iar eu ti-am dat cateva informatii.
Interventia chirurgicala se realizeaza numai atunci cand pacientul este hotarat si isi doreste operatia foarte mult.
0
29-03-2013, ora 18:50
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Inteleg. Si eu sunt in acest caz, imi doresc operatia foarte mult, dar cred ca este prea costisitoare, mai ales ca eu nu am servici, fiindca sunt inca minor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul