Otoscleroza bilaterala cu pierdere severa de auz

1086 comentarii 1 2 ..... 33343536 37 Înainte ›
0
20-10-2017, ora 20:28
ch.ram
Nu este medic/terapeut
ch.ram
Am inteles. Deci cardul de sanatate nu te ajuta cu nimic la Medico clinique. Trebuie sa-l lasi acasa, in loc de domiciliu- la noi fiind Baia Mare, ca cineva sa-ti poata scoate de la medicul de familie concediu medical inregistrat incepand cu ziua externarii, daca iti transmite in format electronic si biletul de externare.
0
21-10-2017, ora 12:38
ginnii
Nu este medic/terapeut
ginnii
Din nefericire, in tara hotiei platesti degeaba asigurarile de sanatate.
0
23-10-2017, ora 17:53
ch.ram
Nu este medic/terapeut
ch.ram
Va mai deranjez cu o intrebare. Dupa prima consultatie la d-nul Ciuchi v-a si programat la operatie pt zilele urmatoare? Ce tip de investigatii/analize v-a mai dat sa faceti inainte de operatie ?
0
23-10-2017, ora 18:23
ginnii
Nu este medic/terapeut
ginnii
Ar fi bine sa mergi cu o audiograma, preferabil de la Audionova. Pentru operatie vor trebui analize pe care le indica dr, nu trebuiesc facute decat cu vreo saptamana inainte.
0
23-10-2017, ora 19:04
ch.ram
Nu este medic/terapeut
ch.ram
Da, cu audiograma de la Audionova mergem. Dar daca e cazul de operatie noi am prefera saptamana in curs. Sa nu trebuiasca sa se faca atatea drumuri, venind de la o distanta asa de mare. De asta v-am intrebat de ce analize trebuiesc, in cat timp vin rezultatele de la ele si daca v-a tot operat saptamana respectiva
0
24-10-2017, ora 09:35
ch.ram
Nu este medic/terapeut
ch.ram
Astazi in urma controlului, d-nul Ciuchi l-a programat pe sotul meu doar pt luna martie la operatie.
Si pt cei care vor sa mearga la el la consultatie sa stie ca de anu viitor nu mai face consultatii noi, doar operatii pt cei programati de anul acesta sau care se opereaza la a doua ureche.
0
08-11-2017, ora 17:22
ginnii
Nu este medic/terapeut
ginnii
Chiar daca sotul dvs este programat la operatie, sa nu credeti ca chiar va fi totul ok. Nu vreau sa va sperii si eu mi-am pus mari sperante, am acumulat 5 operatii...
0
11-11-2017, ora 12:56
ch.ram
Nu este medic/terapeut
ch.ram
5 operatii ? Cine v-a operat ? Ati fost si la dr. Ciuchi? Nu am gasit nici un feedback negativ de la pacientii dansului.
0
12-11-2017, ora 17:00
ginnii
Nu este medic/terapeut
ginnii
Am mai spus ca minuni nu se mai pot face, mai dreg si doctorii cat mai pot, indiferent cum se numeste medicul. Am fost si la dr. Ciuchi.
1
20-11-2017, ora 13:13
Cristina..
Nu este medic/terapeut
Cristina..
Bună cine s-a operat în Ungaria la d-l dr Rovo? Îmi puteți da va rog mai multe detalii despre cum a evoluat starea dv. după operație? Mulțumesc. Sunt din Timișoara și e mult mai aproape de noi decât Bucureștiul.
0
25-11-2017, ora 21:33
Ioana Corina
Nu este medic/terapeut
Ioana Corina
Buna Cristina!
De ce nu te operezi in Timișoara? Eu m-am operat în Timișoara la clinica ORL la Dl prof Marin Alin-il recomandat cu încredere. Pe 3 decembrie fac 2 luni de la operatie și vreau să-ti spun că sunt f mulțumită de operație...
0
25-11-2017, ora 21:55
Ioana Corina
Nu este medic/terapeut
Ioana Corina
Dna E...eu pe 3 dec fac 2 luni de la operatie. Și eu m-am confruntat cu problema urechilor înfundate...după o luna de la operatie mi-am dat seama că nu sunt infundate, este doar o problema de percepție. Ideea este că după operație urechea pe care eu o credeam buna(adică cea neoperata) acum nu mai este atât de bună, de aici a apărut problema cu urechile infundate. Deci totul tine de acomodare, trebuie sa avem răbdare. După ce mi-au scos mesa din ureche îmi aduc aminte că îmi astupam pe rând urechile să-mi dau seama daca aud cum trebuie cu urechea operată.
Eu a avut parte de amețeli după operație, cam o luna...mi-a fost f greu cu spălatul la par deoarece nu puteam sa stau cu capul in jos. Acum sunt bine și mă bucur de orice zgomot nou.
Sănătate multa!
0
27-11-2017, ora 09:28
Cristina..
Nu este medic/terapeut
Cristina..
De ce prefer în străinătate?
Din păcate sunt foarte multe motive întemeiate. Nu ma îndoiesc de calitatea și măiestria dr. noștri, fac și ei ce pot... și ma bucur mult ca ești bine.
În primul rand este vorba de o operație delicata și auzul mamei mele e foarte rău afectat (ea va fi operata), prefer să las un expert sa se ocupe (dl dr Rovo are recomandări foarte bune).
Este mai aproape de noi decât Bucureștiul, un drum pana acolo iese din discuție.
Îmi e frica de infecțiile din spitalele nostre! (și da, din păcate am avut diverse internări în spitalele din România, și totul e varza și multa mizerie!)
Oricum trebuie să dai ceva la dr,. o atenție la anestezist, asistente, infirmiere, portari (după cum am zis, știu prea bine sistemul).
Deci da prefer Ungaria, pentru ca România este cum este.
0
27-11-2017, ora 16:47
Ioana Corina
Nu este medic/terapeut
Ioana Corina
Cristina
Pe mine m-au dus 1000 euro( cazare 2 săpt in Timișoara-2 pers, transport-avion+tren, mâncare, atenție Dr)... Anestezistului nu i-am dat nimic pt că nu a vrut să-mi ia bani, asistentelor nimic( la un moment dat a incercat prietenul meu să-i bage unei asistente bani in buzunar și nu vrei sa știi cum a făcut). De comportat s-au comportat exemplar, nu am ce sa le reproșează. Într-adevăr condițiile din spital nu sunt tocmai ok(adică baie și duș la comun), dar curățenie.
Eu am zis că sunt în altă lume acolo, nu am crezut că mai există cadre medicale care sa nu accepte bani, cadre care îți spun că asta le este meseria și sunt plătiți pentru asta.
Decizia este a ta, eu doar am prezentat câteva aspecte!
Sănătate multa!
Recomand operația, oriunde dorește persoana in cauza, eu sunt fericită și mulțumită pt că am avut curajul sa fac acest pas!
0
29-11-2017, ora 17:58
Cui
Nu este medic/terapeut
Cui
Buna ziua Cristina daca ai reusit sa afli ceva in legatura cu dr Rovo din Ungaria imi spui te rog si mie.ma intereseaza sa ajung si eu la o consultatie si probabil si operatie.sunt tot din Timisoara si as dori sa merg la dansu.Am auzit ca este f bun medic.multumesc mult
0
30-11-2017, ora 17:54
Cristina..
Nu este medic/terapeut
Cristina..
Bună încă nu am făcut o programare pentru ca m-am gândit sa așteptăm pana după sărbători. Doar am luat legătura cu un domn de aici care s-a operat în Ungaria si care și-a lăsat nr de telefon aici, și mi-a dat mai multe detalii. De asemenea voi posta aici când voi avea ceva noutăți.
0
12-12-2017, ora 20:48
D-na E
Nu este medic/terapeut
D-na  E
Buna Ioana Corina! Ma bucur pt toti care se simt bine dupa operatie. Sper sa fiu si eu printre voi, in cele din urma. Deocamdata nu sunt ok, am aproape 3 luni de la operatie si tot la 2-3 sapt merg la control pt ca sunt infundate urechile, eu le simt pe amandoua, iar in urechea operata mi se fac dopuri de ceara. Niciodata inainte de operatie nu am avut probleme cu ceara. Oricat am intrebat de ce am auzit bine dupa scoaterea firelor si apoi s-a infundat, de ce am ceara si sunt infundate, nu primesc raspunsuri clare. Audiograma a iesit putin mai buna, nu cum ar trebui( dupa cum zice dr), am primit o multime de spray-uri pt nas, iar acum o solutie auriculara. In ianuarie merg iar la control, sa vedem ce o sa fie..deocamdata m-am consolat cu gandul ca altii au probleme mai grave ca mine. Sper ca o sa fie mai bine, mergem inainte pana gasim o rezolvare. Orice alte sfaturi, experiente asemanatoare sunt bine primite. Sanatate multa tuturor si Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!
0
13-12-2017, ora 12:19
ginnii
Nu este medic/terapeut
ginnii
D-na E, am mai spus si ma repet: niciodata nu va mai fi un auz curat, raman zgomotele cu care trebuie sa ne obisnuim, ramane auzul afectat... Trebuie sa va obisnuiti cu ideea asta. N-am inteles ce fire v-au fost scoase dupa operatie.
0
14-12-2017, ora 20:42
D-na E
Nu este medic/terapeut
D-na  E
Buna! Am inteles ca nu voi mai auzi perfect, dar mi se pare ca aud mai greu ca si inainte, in permanenta am urechile infundate, ca si cand ai apa in urechi si trebuie sa apas pe ureche sa se desfunde( mai ales urechea neoperata). Si d-na doctor a spus ca ar trebui sa fie mai bine, asa cum am auzit in primele zile dupa ce mi-a scos pansamentul, apoi s-a infundat. Inca nu mi s-a explicat de ce. Legat de fire, am avut cateva fire unde a fost operatia, in ureche, in partea de sus.
0
17-12-2017, ora 18:01
ginnii
Nu este medic/terapeut
ginnii
D-na E, audiograma ce spune? Aveti cumva vreo deviatie de sept?
0
08-01-2018, ora 17:06
D-na E
Nu este medic/terapeut
D-na  E
Un An Nou fericit tuturor, cu multa sanatate ! Audiograma la urechea operata este putin mai buna ca si inainte, dar nu suficient( dupa spusele dr, fara nici o explicatie). Legat de deviatia de sept, nu stiu nimic. Nu trebuia sa vada lucrul asta dr, la consultatiile dinaintea operatiei? In ce fel influenteaza?
0
23-02-2018, ora 10:15
ch.ram
Nu este medic/terapeut
ch.ram
TheMan, te rog spune-mi dupa operatia facuta la dr Ciuchi, cu cati Db ti s-a imbunatatit auzul. Multumesc.
0
23-02-2018, ora 11:24
TheMan
Nu este medic/terapeut
TheMan
Buna ch.ram,
Am chiar acum in fata audiogramele de dinainte de operatie si de dupa.
Inainte de operatie audiograma la urechea stanga (cea cu probleme) arata ca linia auzului se situa in jur de 70db, constant, pentru toate frecventele.
In audiograma de la 1 an dupa operatie (ultima facuta), auzul la acea ureche a crescut la o medie de 30db, dar variind de la 15db pt frecventele de 125, 250 si 500 Hz, la 25 pt frecventa de 1000 Hz, 35 pt 2000 Hz, 50 pt 4000 Hz, si 70 pt 8000 Hz.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, sa imi spui.
0
25-02-2018, ora 14:25
ginnii
Nu este medic/terapeut
ginnii
ch.ram, nu exista un etalon de imbunatatire a auzului, acesta difera de la caz la caz. In cazul meu, chiar a scazut, cand decidem sa facem operatia ne asumam si riscurile.
0
15-04-2018, ora 22:59
Ioana701
Nu este medic/terapeut
Ioana701
Bună, a-si vrea sa știu dacă s-a operat cineva de otospongioza la spitalul de Recuperare Iași la doctorul Cristian Mârțu
0
08-07-2018, ora 14:08
ch.ram
Nu este medic/terapeut
ch.ram
Salut. Dr. Ciuchi încă operează la Medicoclinique in București. As dori să știu ce simptome ați avut postoperatorii. Soțul meu s-a operat acu 3 zile. La testul auditiv după operatie dr. a fost f mulțumit. De la externare însă i s-a înfundat urechea respectiva f. tare, in sensul că nu mai aude nici cât auzea inainte. In timp ce vorbește, înghite simte vibratii in ea. In rest are zgomote ce nu erau înainte și uneori are pulsații de durere, care astăzi deja s-au intensificat. Așteptăm cu nerăbdare controlul la 7 zile și scoaterea pansamentului. Sunt acestea simptome normale?
0
09-07-2018, ora 23:34
Leenab
Nu este medic/terapeut
Leenab
Bună ! Nu am facut operatia la domnul doctor ci altundeva, dar am avut cam aceleasi simptome dupa. Se pare ca sunt normale. Sa aveti multa rabdare si incredere ca altceva ce putem face ? Dupa ce a fost scos pansamentul, parca la 14 zile imi amintesc, mi-a curatat urechea de resturi, a fost ok. Am avut si eu tot felul de zgomote dupa operatie, ca un clipocit de apa sau ca niste pasarele ciripind in ureche. Ori ca m-am obisnuit dar parca uneori tot le mai am.La inceput nu m a durut mai deloc, dar apoi da . Probabil ca e normal, e o operatie. Daca ati mai avea ceva intrebari va raspund din experienta mea. Am facut operatia cu trei ani in urma. Multa sanatate!
0
16-10-2018, ora 12:25
DanD1969
Nu este medic/terapeut
DanD1969
Buna ziua. Mai stie cineva ceva de dl. profesor Ciuchi? Mai oprereaza? Nu mai reusesc sa iau legatura nici cu Medico Clinique?
0
16-10-2018, ora 17:10
Cosmin2186
Nu este medic/terapeut
Cosmin2186
DanD1969
Luna trecuta(septembrie) a fost ultima luna cand a profesat Dl Profesor Dr Chuchi la Medico Clinique.
Am fost la un control la dansul pentru otoscleroza in ideea de a ma opera si dansul mi-a spus ca nu mai opereaza, clinica Medico Clinique urmand sa se inchida la sfarsitul lunii.
Dansul doar mi- a confirmat diagnosticul spunandu-mi ca cu parere de rau, dansul nu va mai profesa.
0
17-10-2018, ora 10:01
DanD1969
Nu este medic/terapeut
DanD1969
Multumesc pentru informatii. Din pacate a venit si vremea sa se retraga. A fost un profesionist desavarsit si este un om deosebit. Am otoscleroza bilaterala si m-a operat cu succes la UD. Acum va trebui operata si US insa va trebui sa caut pe altcineva. Daca cineva a fost operat (sau cineva cunoaste pe cineva care a fost operat) de catre alt doctor, am rugamintea sa dea cateva detalii legate de operatie (doctor, locatie, costuri, procedeu etc.). Eu am ales sa fiu operat la Bucuresti de domnul profesor Chiuchi chiar daca sunt din vestul tarii, asa ca dinstanta nu conteaza foarte mult. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
1086 comentarii 1 2 ..... 33343536 37 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sunetele produse de mâncat reglează cantitatea de alimente consumate
  •