ovar polichistic

12-05-2008
corina_akkaya
Nu este medic/terapeut
corina_akkaya
buna,
am nevoie si eu de lamurire, la ultimul control genicologic mi s-a spus ca am ovar polichistic si ca acest lucru ar deregla celelante functii, de exemplu incepuse sa imi creasca par mai mult decat normal in jurul mameloanelor, langa ombilic, pe piept, , firele de par la inceput firave au devenit ceva mai viguroase, ca si tratament am inceput o multime dar nu am ajuns la nici un rezultat concret, decat o multime de bani la doctori si pe medicamente ( o multime ) am renuntat si am inceput sa iau anticonceptionale diane 35 (tot o doctora a zis ca o sa mi le de-a dupa ce mai fac tratament, am luat de la farmacie si gata, in primele luni am avut nevoie de numar dublu la sutien in rest nimic, si acum le iau dar problema cu parul inca nu s-a rezolvat este mai putin intradevar, dar am inteles ca trebuie sa fac tratament timp indelungat, , eu am citit ca sunt foarte puternice si ca ar fi probleme dupa un timp etc, ,
va rog sa imi spuneti ce sa fac,
2 comentarii
0
13-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Intr-adevar ovarele micropolichistice au ca una din manifestari parul in exces.Ar fi trebuit sa luati doar anticonceptionale, nu stiu ce alte medicamente ati luat si de ce.Ar fi trebuit deasemenea inaintea luarii anticonceptionalelor sa faceti un profil hormonal(esterogen, progesteron, prolactina, FSH si LH) pentru a vedea ce anticonceptionale vi se potrivesc(stiti ca au anumite doze).
Toate cele bune.
0
11-08-2011, ora 11:02
-ELa-
Nu este medic/terapeut
-ELa-
Buna. Am si eu o astfel de problema ca tine, adica imi cresc fire de par pe gat, sani, m'am si ingrasat vreo 15kg. am consultat un endocrinolog si mia zis ca am o tiroidita... mia propus sa'mi scot steriletu pentru a'mi da niste anticonceptionale care sa ma ajute cu firele de par, dar teama mea e alta, am auzit ca dela anticoncetionale ei kg in plus.As putea trai cu cateva fire de par in plus, dar sa mai iau si kg in plus nu prea.Sincer nu stiu ce sa mai fac.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.