ovare de tip polichistic si un numar mare de foliculi prezenti pe ele. Ce inseamna?

04-12-2008
ela_80
Nu este medic/terapeut
ela_80
Buna ziua.In urma unei ecografii efectuate mi s-a spus ca am ovare de tip polichistic si un numar mare de foliculi prezenti pe ele.Nu am inteles prea bine ce inseamna acest lucru, din ce cauza si ce consecinte au.daca ma poate lamuri si pe mine cineva as fi recunoscatoare...mentionez si faptul ca mi s-a recomandat sa fac un copil cat mai repede dar eu nu reusesc sa raman insarcinata.poate fi aceasta cauza?si daca da ce trebuie facut mai departe?
6 comentarii
0
04-12-2008, ora 12:52
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Buna Ela,
Eu sufar de acelasi sindrom. In general inseamna ca ovulatia nu se produce complet. Foliculul se formeaza dar nu pleaca de pe ovar. Dupa o anumita perioada ovarele se acopera complet si sindromul acesta este unul dintre principalele cauze ale infertilitatii. Daca nu vrei sa ramai insarcinata poti incerca sa intrebi medicul despre un tratament cu anticonceptionale care sa te ajute sa mai elimini din chisturi. Daca insa vrei o sarcina, se poate face o laparoscopie pentru decorticarea ovarelor (asa se numeste procedura prin care ovarele sunt zgariate pentru a face loc foliculilor noi sa iasa). Eu de asemenea am facut tratament prescris de endocrinolog de la parhon dar asta dupa analize amanuntite.
Daca ti s-a recomandat sa faci un copil cat mai repede eu ghicesc ca ovarele nu sunt complet acoperite si probabil mai ai sanse. Mergi la un medic care sa iti explice toate in amanunt.
Eu nu sunt medic, doar o femeie care s-a tratat 7 ani sa ramana insarcinata si cu ajutorul lui Dumnezeu in cele din urma a reusit, baietelul meu are acum 2 ani.
0
04-12-2008, ora 14:31
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Ela, am vazut ca mi-ai raspuns pe privat. Din pacate nu prea am inteles cum sa iti raspund acolo. Sperante sunt foarte multe, cum ziceam tre sa gasesti medicul bun. Mai spune-mi de cat timp ai acest diagnostic, la ce medic mergi, ce tratamente ti-a dat.
0
05-12-2008, ora 03:10
se_ma_k
Nu este medic/terapeut
se_ma_k
Inainte de a intra in panica si de a trece la metode invazive, este bine sa stiti ca in general dereglarile hormonale pot duce la aparitia ovarelor polichistice, la menstre dureroase... Este bine sa asociati un tratament hormonal naturist cu o terapie psihologica, pentru ca persistenta chisturilor denota, din punct de vedere psihospiritual, un blocaj al energiei creatoare, blocaj produs de gandul ca "nu am prea multe de oferit, nu sunt suficient de buna", la care se adauga teama de esec sau succes, convingeri induse, de altfel, de acele persoane care v-au controlat sau v-au criticat eforturile creatoare generand traume emotionale. Aveti nevoie de incurajare pentru cresterea increderii in sine, iar vindecarea propriu-zisa se realizeaza prin manifestarea capacitatilor si talentelor dumneavoastra! Succes!
0
05-12-2008, ora 12:19
ela_80
Nu este medic/terapeut
ela_80
Mdaaaaa, s-ar putea sa fie si acesta un motiv, in momentul de fata chiar am o gandire de genul daca nu mai pot avea copii.sunt intrata deja in panica la acest gand, si avand si 1 avort, ma cam sperii ca poate din cauza asta nu mai pot ramane insarcinata...ma cam stresez cu aceasta idee, dar nici nu ma pot controla.Iar cu menstrele dureroase inca de cand eram la pubertate sufar de aceasta problema...Multumesc pentru raspuns
0
06-12-2008, ora 16:21
ellla222
Nu este medic/terapeut
ellla222
cunosc o femeie in Neamt, care a vindecat o prietena de-a mea de infertilitate
0
14-12-2008, ora 09:59
roxalina86
Nu este medic/terapeut
roxalina86
buna!eu am avut ovare polichistice!din cate am inteles se fac dak nu ai ciclul regulat.oricum nimic grav dak le tratezi.aveam 17 pe un ovar si 13 pe altul iar acum nu mai am nici unul.am urmat un tratament prescris de medicul meu cu anticonceptionale.mult noroc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.