Ovare micropolichistice-urgent pentru domnul doctor

17-06-2008
Mirela Ciobanu
Nu este medic/terapeut
Mirela Ciobanu
Domnule doctor, as dori sa stiu ce sanse am sa raman insarcinata in conditiile in care am 38 de ani, am ovare micropolichistice si o singura trompa functionala.In luna martie medicul mi-a facut laparoscopie prin care s-a efectuat drilling ovarian si mi s-a desfundat trompa stanga.Mi s-a dat stimulare cu Clostylbegit dar foliculu creste pana la dimensiunea de 20mm apoi cand trebuie sa se sparga el scade in dimensiune.Ce credeti ca as putea face deoarece medicul mi-a dat termen pana la toamna si daca nu raman ma trimite la FIV iar eu nu imi pot permite acest lucru.Ce alte posibilitati de tratament ar mai exista dat fiind faptul ca mi s-a facut si drilling si ovulatie nu am.Va multumesc anticipat.
14 comentarii
0
19-06-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca nu aveti ovulatie, driling-ul nu va foloseste. Daca s-a facut dovada lipsei de ovulatie, pasul urmator este efectuarea unor dozari hormonale, pentru a cerceta o explicatie endocrina a acestui lucru.
0
19-06-2008, ora 00:00
Mirela Ciobanu
Nu este medic/terapeut
Mirela Ciobanu
VA MULTUMESC FOARTE MULT PENTRU RASPUNS.
0
20-06-2008, ora 00:00
mari81
Nu este medic/terapeut
mari81
2 ani am urmat tot felul de tratamente printre care si cu clostylbegit. anul trecut mi s-a facut laparoscopie si driling ovarian. Dupa operatie mi-au dat din nou tot felul de stimulente pentru ovulatie dar nimic. Am fost trimisa la un centru de fertilizare caci si eu am o trompa infundata unde mi s-a recomandat inseminare artificiala. Am refuzat dorind sa raman pe cale naturala. Am renuntat la toate tratamentele si ni-am dorit un pic de repaus sa ne refacem sufleteste dupa atatea esecuri. In lunile care au urmat nu am luat nici un tratament si nici nu ne-am gandit ca voi putea ramane insarcinata sa intamplat minunea. Am avut ovulatie spontan si am ramas insarcinata. Doar 3 luni au trecut si eu am avut ovulatie.Medicul sa mirat si nu i-a venit sa creada. Momentan sunt in luna a 6 de sarcina si vom avea un baietel. Iti recomand sa ai rabdare, stiu suna absurd asta mi se spunea si mie, dar cu cat iti doresti mai mult nu vei ramane insarcinata. Roagate si dorinta ti se va implini. Iti doresc succes si nu dispera, eu sunt un exemplu ca se poate. Si tu vei reusi.
0
21-06-2008, ora 00:00
Mirela Ciobanu
Nu este medic/terapeut
Mirela Ciobanu
Mari81 iti multumesc mult pentru raspuns si pentru incurajari.Cred ca asta am sa fac si eu, m-ai fac pana in toamna stimulare apoi renunt la orice alt tratament.Iti doresc sarcina usoara si totodata si nastere usoara si sa va bucurati de bebe.Inca odata multumesc mult.Mi-ai dat curaj.
0
12-10-2008, ora 00:00
tl_mihaela
Nu este medic/terapeut
tl_mihaela
Domnule doctor, am 28 de ani si am probleme cu menstruatia.Daca nu i-au contraceptive nu am menstruatie.De la 13 ani de cand mi-a venit menstruatia nu am avut niciodata lunar, am avut si la 52 de zile.Ultima data am avut lipsa 3 luni fara a fi insarcinata.Mentionez ca am un copil.
Tratamentul care il luam sa-mi vina era Duphastong. Va multumesc.
0
01-05-2010, ora 22:44
amza89
Nu este medic/terapeut
amza89
domnule doctor va rog sa ma ajutati intr-o problema: am 21 ani si sunt casatorita de 2 ani in acest timp am incercat sa raman gravida am fost la doctor si mi s-a spus ca am ovare micropolichistice fapt pentru care mi-a dat in urma cu un an aproape un tratament cu duphaston care a trebuit sa il iau timp de 9 luni (mentionez ca in timp ce luam acest medicament imi venea ciclu datorita pastilelor) ca sa imi stimuleze ovarele.Dupa cele 9 luni in care nu s-a intamplat minunea de a fi insarcinata mi-a zis doctorita sa nu mai iau duphaston ca sa vedem ce se intampla daca vine ciclul singur sau nu, sigur ca nu mi-a venit si deja au trecut 4 luni de cand nu am menstruatie.Am facut test de sarcina dar nu sunt gravida, am vorbit cu doctorita si mi-a zis sa iau iarasi duphaston ca sa imi vina ciclul si sa ma duc la ea sa imi scrie ce analize sa refac (am uitat sa spun ca am facut de 2 ori analize in care mi-a iesit ca am lipsa de estrogen).Va rog ajutati-ma cu un sfat sunt disperata si cu nervii la pamant gandindu-ma ca nu am sa pot avea un copil nu stiu ce sa mai iau ca sa raman gravida.Va multumesc
0
02-05-2010, ora 00:40
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Duphaston va ajuta numai sa aveti o sangerare asemanatoare unei menstruatii, dar nu ajuta la obtinerea unei sarcini. Un tatament homeopatic, eventual sincronizat cu acupunctura ar fi metodele de prima alegere in situatia dv.
0
09-06-2010, ora 22:58
ariana1987
Nu este medic/terapeut
ariana1987
Buna, per sa ma ajutati si pe mine, sa incep cu inceputul, am luat anticonceptionale cam 3 ani dupa care am intrerupt am avut ciclu neregulat dar asta de cand ma stiu, am facu tratament cu duphaston 6 luni mi s-a reglat ciclul dar am inceput sa fac chisturi in fiecare luna de dimensiuni destul de mari ex: 53 mm, mi-am facut aproape toate tipurile de analize inclusiv hormonale : TSH ultra - 2.52, FT4 - 1.11, Prolactina - 12.8,
FSH - 8.64, LH - 17.7, Estradiol - 72.3, progesteron - 72.3, Progesteron - 5.81, Testosteron - 0.84 ce mi-a subliniat doctorul ginecolog ca nefiind ok este LH si progesteron 5.81, un urma acestor rezultate mi-a dat urm tratament : colestibegyt 10 zile din a 5 zi de ciclu una pe zi, iar din ziua a 16 pana 25 progesteron ovule 2 unu dimineata una seara am luat dar tot nu am ramas insarcinata, precizez ca incerc de 2 ani sa raman. ca si diagnostic mi-a scris uter AF AV 58*28 cm laterodeviat stanga si insuficienta ov 1 faza luteala. oare pot ramane oare gravida sau ma chinui degeaba ? va rog vreau ajutor
acuma ultima data inainte sa fiu la ciclu am avut niste crampe foarte ciudate si mi-au crescut sanii ca de obicei dar asa au si ramas dupa dar in loc de ciclu a fost o chesti maronie inchisa si a fost decat o zi ? se poate sa fiu gravida si sa nu fi fost de fapt ciclu?
0
21-06-2010, ora 17:34
ariana1987
Nu este medic/terapeut
ariana1987
mie nu-mi raspunde nimeni? :((
0
26-06-2010, ora 11:01
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din cate descrieti, se pare ca e vorba de o dificultate de mentinere a sarcinii din cauza insuficientei progesteronice. Avand in vedere ca tratamentul cu progesteron nu a dat rezultate, poate ca un tratament homeopatie, ca metoda unica sau in asociere cu acupunctura ar fi de ales.
0
30-06-2010, ora 16:41
ariana1987
Nu este medic/terapeut
ariana1987
as mai avea o intrebare, in timpul in care fac tratamentul cu colestybegit si progesteron este indicat sau nu sa avem contact sexual?
0
06-07-2010, ora 20:31
ariana1987
Nu este medic/terapeut
ariana1987
As mai avea o problema pana acum nu am avut cicluyl regulat niciodata, insa de 2 luni vine exact la timp dar ma tine o zi maxim 2 iar in loc de menstra curge doar un lichid maroniu deschis ? oare ce o fii? si este in cantitati foartre mici.
0
10-07-2010, ora 19:24
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Da, este indicat, in special in ultimele zile de Clostilbegyt, cand fertilitatea e mai mare.
2. Este posibil ca aceasta sangerare saraca sa fie consecinta tratamentului hormonal.
0
12-07-2010, ora 22:24
ariana1987
Nu este medic/terapeut
ariana1987
Multumesc foarte mult pt amabilitatea de a-mi raspunde la intrebari, imi este de foarte mare ajutor. :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  •