Ovare polichistice

13-09-2018
Cristina2017
Nu este medic/terapeut
Cristina2017
Buna ziua, am 20 de ani si in urma unei ecografii transvaginale am fost diagnosticata cu ovare polichistice, dar nu mi s-a oferit nici un tratament sau analize de facut. Tin sa mentionez ca nu am semne ale virilizarii si nici nu am avut cresteri in greutate, iar ciclul menstrual este regulat intre 28-30 de zile.De asemenea am hipotiroidita cronica si nu stiu cum afecteaza boala. Ar trebui sa cer o investigare mai amanuntita si un tratament chiar daca nu am simptome si doar pe ecografie se vede? Pot exista complicatii pe viitor ?Si ce ar trebui sa urmaresc pentru a tine sub control boala?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Beneficiile tratamentului pe termen lung cu metformin la femeile cu SOP (sindromul ovarului polichistic)
  • Metforminul în sarcină asociat cu un risc crescut de obezitate la copil
  • Metforminul la femeile însărcinate cu SOP reduce riscul de avort în sarcinile avansate și de naștere prematură
  • STUDIU: A fost identificată cauza sindromului ovarului polichistic (SOP)
  • Aplicația Activ (by ROmedic)
    Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.