ovare polichistice

25-05-2010
pufulina
Nu este medic/terapeut
pufulina
bun gasit. am 31 de ani, astazi am fost la ginecolog si m-a diagnosticat cu ovare polichistice, cel mai mare are 14, 5 mm. nu am dureri, dar am ciclu foarte neregulat, undeva la 44-56 de zile. hormonii sunt in regula, la fel si tiroida. dr mi-a zis ca nu am "aspect clinic" de femeie cu SOP, dar ecografia transvaginala asta arata. nu e ceva nou, stiam de cativa ani, motiv pt care 5 ani am luat neintrerupt anticonceptionale, dar in urma cu un an le-am intrerupt pt ca ma simteam rau de la ele. intre timp insa au crescut de la cativa mm la mai bine de un cm... in sfarsit, astazi mi-a dat tratament cu arcoxia (1 tb/zi ), azitrox (1 tb/zi ) si polidin (2 fiole/zi) primele 5 zile de ciclu, in cura de 3 luni. in paralel mi-a dat ceva cu extract de plante, gynease, cate o tb/zi tot 3 luni, apoi ne vedem la un control. doctorita mi-a sugerat sa operam chistuletele laparoscopic, mai ales daca vreau sa am un copil (nu am nici unul pana acum). m-a speriat un pic ideea unei operatii, fie ea si laparoscopica, asa ca va cer sfatul in aceasta privinta si va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
01-06-2010, ora 14:13
elena40
Nu este medic/terapeut
elena40
buna ziua! am si eu o intrebare:am fost operata de fibrom uterin pe 25 februarie iar dupa 2 luni si jumatate am fost diagnosticata cu chist pe ovarul stang.Ce tratament potm sa urmez ca sa imi dispara?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.