Ovare polichistice

10-11-2010
andreea777
Nu este medic/terapeut
andreea777
Buna! sunt noua pe forum, sper ca scriu la categoria corecta. As dori niste sfaturi, sugestii, as dori sa aud si parerile altora despre situatii asemenatoare cu a mea. Am 25 de ani, ciclu regulat 30-28 zile de luni de zile, dar luna tecuta, in octombrie am avut sangerari de 3 ori. O data la menstra 4 zile, apoi in perioada fertila, la ovulate 5 zile, dupa aceea s-a oprit sangerarea 5 zile, iar apoi a inceput din nou 4 zile!! :(( ltimele doua nu au fost sangerari abundente ca si la menstruatie, dar avea nevoie de absorbant zilnic.Am fost la ginecolog, mi-a spus ca am ovare polichistice.Am citit multe pe internet si m-am cam infiorat.Nu mi-a prescris cameodata nici un tratament, a zis sa mai asteptam 6 luni, poate ca acum am avut prima ovulatie si de aceea am sangerat la ovulatie.Daca cineva a avut asa ceva si a reusit sa ramana insarcinata, va rog frumos sa imi dati mai multe detalii. Va multumesc foarte mult!!
3 comentarii
0
10-11-2010, ora 23:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un tratament homeopatic ar fi varianta de prima alegere in cazul dv, cu atat mai mult cu cat, dorind sarcina, anticonceptionalele sunt contraindicate.
0
02-12-2010, ora 21:14
ADA2010
Nu este medic/terapeut
ADA2010
am si eu o problema de ovare...aveam un chist de 1.5 cm pe ovar drept si vreo 3 mici pe cel stang. mi s-au descoperit in august aveam jena si ciclu neregulat si absent in ultima luna.( + scurgeri inchise 2, 3-4 zile cam pe la jumatatea ciclului de 35-40 zile) . la 3 sapt cel mare crescuse la 2.5 iar la doua luni dupa masura 2.7, am inceput sa iau anticonceptionale pt 3 luni ( deso30). ginecologu mi-a spus sa revin dupa 6 luni dupa ce opresc pilulele in cazul in care vreau dar nu reusesc sa raman insarcinata.si ca nu se ating de chisturi mai mici de 5 cm. ce parere aveti? credeti ca am vreo sansa sa raman insarcinata si asta sa fie fara risc? sau ar fi trebuit sa fiu examinata din nou dupa ce termin pilulele si eventual extirpat chirurgical chistul? am 28 de ani. multumesc !
0
02-12-2010, ora 21:16
ADA2010
Nu este medic/terapeut
ADA2010
bilantul hormonal a iesit bine doar progesteronul scazut... credeti ca intru in categoria celor cu ovare polichistice?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: