Ovulaţie cu sângerare

25-01-2016
Ionut Arama
Nu este medic/terapeut
Ionut Arama
Buna seara! Numele meu este Alina, am
25 de ani si ma confrunt cu o problema de ceva timp. Pana azi, la fiecare ovulaţie aveam dureri asemănătoare menstruaţiei ( câteodată insuportabile ) asociate cu sângerare vaginală amestecată cu secreţia incoloră abundentă. Menţionez ca sângerările ţineau câte 2-3 zile si câteodată erau cu cheaguri, alteori erau doar maronii. La ovulaţia din aceasta luna, s-a agravat. Deja am o sapt de când mi s-a terminat menstruaţia si eu azi sângerez ca la menstruaţie. Ar fi a doua menstruaţie din aceasta luna, fix la o săptămana dupa ce s- a încheiat prima. Am avut nişte probleme cu ovarele, au fost câteva chisturi pe ele, am luat tratament cu anticoncepţionale, dar asta se întâmpla undeva prin anul 2013. Asta vara am fost la control si mi s-a spus ca sunt ok, ovarele mele sunt bine. Sângerările între menstre le am de când mi-a venit prima oară menstruaţia, la 13 ani. Mi s-a spus la dr ca e ceva firesc, o dereglare hormonală, nu foarte grav. Dar deja încep sa-mi fac griji, in toţi anii aceştia sângerările s-au agravat de la o luna la alta. Citesc pe net tot felul de prostii, fibrom uterin, cancer etc. Nu sunt in tara si nu am curaj sa ma duc aici la medic. Va rog frumos sa-mi spuneti si mie ce ar putea fi, daca este tratabil si daca este necesar sa ma vadă un medic. Încă ceva, poate va ajuta. Relaţiile mele intime sunt cu o singura persoana, acela fiind soţul meu si nu ne protejam niciodata. Mulţumesc !
3 comentarii
0
25-01-2016, ora 19:03
Ionut Arama
Nu este medic/terapeut
Ionut Arama
Încă ceva ce am uitat sa precizez. Acum doua zile am avut dureri mari in zona pelvină dupa contactul sexual avut cu soţul meu. Dureri care au ţinut cam in jur de jumătate de ora, dar am luat pastila sa-mi calmeze durerile. Actele sexuale, de obicei nu sunt dureroase, poate putin, in anumite poziţii, dar doar atunci când nu sunt lubrifiata destul. Fac pipi cam des, am avut si încă am niste dureri la spate, la ' noada fundului', atât de mari, încât câteodată nu pot sa stau in fund sau de abia ma ridic de pe scaun. Poate sa fie o raceala, dar parca prea se asociază cu sângerările precedente, toate fix la ovulaţie. Poate ma ajutaţi dvs., am mare nevoie. Mi-e teama, vreau sa devin mama cândva si trebuie sa ma protejez sau sa ma tratez. Mulţumesc !!
0
25-01-2016, ora 19:54
bea77
Nu este medic/terapeut
bea77
Fati o urocultura sar putea Sa Ai infectie urinara.
0
25-01-2016, ora 23:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
+ examen ginecologic complet dupa ce trece sangerarea si ecografie transvaginala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metoda calendarului
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Testele de ovulație
  •